מבשרות החופש: נחיל המדוזות השנתי בדרך לישראל

ראשונות המדוזות כבר כאן והן צפויות להתגבר בימים הקרובים. הנה כל מה שצריך לדעת כדי להימנע ממפגש כואב איתן וגם מה לעשות אם בכל זאת נצרבתם

19/06/2017
מיכל יפה קבלו עדכונים ממיכל
  • RSS

מדוזות. צילום: שאטרסטוק

שני דברים משמעותיים צפויים לקרות לקראת סוף השבוע – תלמידי החטיבות והתיכונים יוצאים לחופש הגדול והנחיל העונתי של המדוזות צפוי להגיע לחופי הארץ.

את ראשונות המדוזות הרגישו המתרחצים על בשרם כבר בשבוע-שבועיים האחרונים, בעיקר בצפון הארץ, אבל על פי התחזיות זאת היתה רק הקדמה למה שעומד להגיע בימים הקרובים.

אתמול פורסם בעמוד הפייסבוק "משמר המדוזות" כי "המכון לחקר ימים ואגמים מדווח כי מדוזות מהמין חוטית נודדת פזורות לאורך כל חופי הארץ-מאשקלון בדרום ועד לחופי הקריות בצפון. ובחלק מהחופים מדווח על מים צורבים, אולם נכון ל-18.6 לא נראה כי מדובר בנחיל הקיץ, אלא בסנוניות המבשרות את בואו הקרוב של הנחיל". עם זאת, בשיחה עם וואלה אמרה ד"ר הדס לובינבסקי מהמכון לחקר ימים ואגמים כי "לפי התחזית של המכון, ביום שלישי יש צפי לגלים בגובה של שני מטרים. ולכן יכול להיות שכבר בעוד יומיים נראה כניסה יותר מסיבית של מדוזות לחופים".

כך או כך, לא צריך להיבהל יותר מדי מהדיווחים בתקשורת על "מיליוני מדוזות". הנחיל אמנם מונה כמויות אדירות של מדוזות, אבל מה שמגיע אלינו הוא רק מספר מאוד קטן מתוך המיליונים האלה, אם כי מספיקה אחת כדי להרוס לכם את הבילוי בים.

מה עושים כדי להימנע ממפגש עם מדוזות? 

אפשר לא ללכת לים, אבל זה קצת כמו להשתמש בהתנזרות כאמצעי מניעה. נכון, יש לזה 100 אחוזי הצלחה, אבל זה לא כיף. אז מה בכל זאת? קודם כל לפקוח עיניים. פשוט להסתכל מה יש במים סביבכם. אם אתם שוחים, הרכיבו משקפת שחייה וכך לא תהיה לכם בעיה לפקוח עיניים במים. אם נתקלתם במדוזה על החוף – אל תגעו בה. היא עדיין יכולה לצרוב.

מדוזות על החוף. לא לגעת! צילום: שאטרסטוק

בחופים עם שוברי גלים יש פחות מדוזות (כל עוד לא שוחים מעבר לשובר, כמובן) ובשעות השפל יש פחות מדוזות. בכל מקרה, מדוזות יכולות להופיע ולהעלם בתוך דקות, בהתאם לזרמים בים.

דבר שני מומלץ לבקר בעמוד "מצב החופים" באתר המדוזות הישראלי, שם תוכלו לראות דיווחים של מתרחצים שראו מדוזות או הרגישו צריבה במים, כולל דיווח באיזה חוף מדובר. שם גם תוכלו להעלות דיווחים משלכם.

מה עושים אם נצרבים ממדוזה? 

בתור התחלה מה לא עושים – לא משתינים על עצמכם ולא מבקשים מחבר שישתין עליכם. זה היה נורא מצחיק בפרק ההוא של "חברים", אבל זה קשקוש. גם שפשוף בחול לא יעזור ואף יזיק.

מה כן? לשטוף במי מלח (כלומר מי ים) ולא במים מתוקים. שטיפה בחומץ (עדיף) או במיץ לימון גם תעזור לפרק את הארס, אבל רק לשטוף ולא לשפשף. כשאתם הולכים לים בחודש הקרוב, קחו אתכם בקבוקון של חומץ פשוט.

במקרים של תגובה קשה במיוחד - הקאות, התכווצויות שרירים או קשיי נשימה – יש לפנות את הנפגע במהירות לבית החולים.

וזכרו, הנחיל העונתי מסתלק בסופו של דבר. בשנה שעברה הוא עזב אותנו ב-15 ביולי ויש לקוות שהוא יחלוף במהרה גם השנה.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה