"מבשלים גינה": מיזם חברתי שצומח מהאדמה

כך החליטה אפרת מיכאלי לשלב את אהבתה לבישול ואת רצונה לתרום לקהילה - ויזמה פרויקט של גינת ירק ושיפוץ מטבח בבית הספר "מסכים" באור יהודה. איך תוכלו לעזור להגשים את חלומה, לספק ארוחה חמה לכל ילד, בכל יום?

09/10/2013
אפרת מיכאלי קבלו עדכונים מאפרת
  • RSS

לפני מספר חודשים, מצאתי את עצמי בצומת החלטה: דרך אחת הובילה לעבודה שכירה כזו או אחרת, ראיונות עבודה ופשרות מפשרות שונות, אפילו אם מדובר בעבודה במסגרת עמותה קיימת או בחברה לתועלת הציבור. דרך שנייה, מאתגרת הרבה יותר ונטולת כל ביטחון, הובילה לעבר הקמת מיזם משלי. כזה שיעשה משהו טוב לחברה שאני חיה בה. ועוד בגילי המתקדם, 44 למי ששואל.

ההחלטה לא הייתה קלה, אבל בסופו של דבר ניצח השיקול הבא: את הזמן שאני משקיעה בחיפושים, ראיונות, ימים במרכזי הערכה שונים, אני יכולה להשקיע בהקמת פרויקט שלי. שיתכתב עם צורך אמיתי, עם האהבות שלי, עם תשוקות אמיתיות  ואישיות.  שיכולות להניב תועלת אמיתית לסביבתי המיידית והרחוקה. או במילים אחרות: נמאס לי לחכות לעבודה המושלמת. והחלטתי לנסות לייצר אותה במו ידיי, עבור עצמי ועבור אחרים.

כבר שנים, שאני אוהבת לבשל ולאכול. אני אוהבת חומרי גלם, בייחוד כאלה שהבוץ עדיין דבוק בהם. באותו הזמן ממש, שורשיי הקיבוצניקים לא מאפשרים לי ככל הנראה להתמקד אך ורק במטרות מסחריות כאלו או אחרות, וחשוב לי לייצר תועלות לחברה שמשפחתי ואני חיים בתוכה, וכאמור – לא רק בשכונה הבורגנית למחצה המקיפה אותי. אלא גם רחוק משם, באזורים  שבהם האוכל הוא לא רק סוג של בילוי אלא תנאי הכרחי לקיום וארוחה חמה אחת ביום אינה טריוויאלית.

גינת הירק בבית הספר מסכים

אחרי שבועות לא פשוטים של חיפוש ופגישות שחלקן פגעו בול וחלקן לא היו קרובות אפילו, ישבתי עם חברה תחת פיקוס על ספסל עץ בביה"ס תיכון מיוחד מאד שהיא בין שתי המייסדות שלו - "מסכים" באור יהודה. קיבלתי ממנה את ההזמנה המרגשת להקים את המיזם שלי אצלה. פתאום הכל נראה פשוט, אולי לא ממש פשוט אבל מדויק: הקמת גינות ירק ומטבחים בתוך בית הספר לנוער, כזה הזקוק לא רק לתוכניות חינוכיות חווייתיות שממחישות את הקשר בין תזונה נכונה לחיים נכונים, אלא גם פשוט זקוק לארוחה חמה.

הקשר שאותה חברה עשתה בין הרעיון שלי לצורך אמיתי בשטח הוא מבחינתי לא פחות מגאוני. ג'יימי אוליבר עלה על זה ומישל אובמה גם, רבים מכירים פרויקטים אחרים דומים בעולם. אבל זה שלנו מותאם לחברה הישראלית ולתנאים הישראלים.

גינת הירק בבית הספר מסכים

ביני לבין עצמי, קראתי לזה "מהגינה צלחת" (בעלי אמר שזה נשמע נורא..) בני בן העשר נתן לזה את השם הנפלא: "בית ספר לירקות". תיכון "מסכים" הנהדר הפך להורה משותף ואימץ אותי וכעת  הוא שותף נהדר למיזם. אגב, בביה"ס נתנו למיזם את השם: "מבשלים גינה" (עזרו לנו לבחור את השם הנכון).

ב-5 בנובמבר אנו משיקים את פיילוט הפרויקט: נבשל מחדש את הגינה הקיימת בבית הספר ונשפץ את המטבח, נצייד את המזווה ונכין את האדמה לשתילה.

נכבוש זיתים, נכין ריבה ורטבים אדומים, סחוג ופסטו למרקי החורף, נהפוך את האדמה ונמלאה בקומפוסט, ניצור שבילים וערוגות ונפריח את האדניות הקיימות בביה"ס.

מאותו יום בכוונתנו לספק ארוחה חמה לילדים שנשארים ליום לימודים ארוך. את הארוחה החמה היומית תבשל כל יום אימא מאטפורית אחרת, חלקנו מצוות ביה"ס וחלק מהנשים הן מתנדבות שתגענה במיוחד כדי לבשל.

מאותו יום נעבוד באופן שוטף בגינה, נגדל ירקות ונהפוך את מסכים לביה"ס עוד יותר ירוק ויפיפה ממה שהוא כבר.

גינת הירק בבית הספר מסכים

וכך חלום יהפוך למציאות: גינת הירק תקשט את ביה"ס ותספק חומרי גלם למטבח. המטבח יהפוך ללב הפועם של ביה"ס בעוד התוכנית החינוכית ניזונה מהמטבח והמטבח ניזון מהתוכנית.

הילדים יבשלו חלק מארוחת הצהריים שלהם ובדרך גם ילמדו דבר או שניים על תזונה ובריאות, על אוכל ובישול, יביטו בתגיות, ישימו לב למה נכנס לגופם.

הנערים יגדלו את הירקות לסלט ולמרק, יסכימו לטעום כי זה שלהם, וגם ילמדו על אדמה, עבודה, אקולוגיה ערכים של הנצלת מזון, שימור ועוד. כל זאת כמובן דרך הרגליים.

ועוד לא דיברנו על הדברים שקורים כשעובדים ביחד, כתף אל כתף בגינה ובמטבח, על השיחות שמתפתחות והסיפורים שיוצאים החוצה.

אז איפה אתן נכנסות בכל זה?

אנחנו יוצאים לדרך עם הרבה רצון טוב ואנשים טובים אך חסרים עדיין דברים רבים: מכשירי חשמלי (משומש זה מצוין), חומרי גלם קבועים (כל קשר לספקי מזון יהיה מצוין), כסף למשכורות ולהפעלת התוכנית, וכל רעיון לקשרים טובים לאנשים שיתחברו לרעיון ולתוכנית. אם מישהי רוצה לבשל – נשמח לשמוע. מבטיחה לעדכן בקרוב. אשמח לכל עזרה ולכל רעיון לשת"פ, כתבו לי: [email protected].

בתמונות: הילדים של מסכים עובדים על הגינה המשותפת, בסיבוב הקודם שלה.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך