מאחורי הקלעים של מסעות מאגמה: גרסת הבימאיות

איך מתכננים מסע במקום שבו רגל מערבית לא דרכה? מה עושים כשאין מפה והוויז לא רלוונטי? כמה ספוילרים לקראת המסע של מאגמה לטנזניה וזנזיבר, אבל לא הרבה כדי לא לקלקל לכן את ההפתעה

08/03/2017
תוכן מקודם קבלו עדכונים מתוכן
  • RSS

 שטח הקמפינג ללילה (צילום: מאגמה)

מה צריך לקרות כדי ש-30 נשים ינחתו בצד השני של העולם ושיירה של ג'יפים תמתין להם? לא מעט, מסתבר. מאחורי הקלעים עובדות במרץ מיה זריהן – מנהלת מאגמה צ'אלנג' וליאורה חנינוביץ' – מנהלת תחום המנהלה במאגמה שמשתפות אותנו בכמה סיפורים מפתיעים ומשעשעים מאחורי הקלעים.

כותבות את התנ"ך

איך מתכננים טיול בסדר גודל כזה?

מיה: "זה מתחיל בבחירת היעד: תמיד נחפש מקומות אקזוטיים, מעניינים ומיוחדים. ברוב המקרים הם לא מוכרים ולא מתויירים כך שברור שאין עליהם כמעט חומרים כתובים. השלב הבא הוא להתחיל ללמוד. לתחקר את Google Earth, ליצור קשר עם מקומיים, להכין תכנית ראשונית, לנסוע שוב ושוב ליעד הנבחר כדי לבדוק את השטח ואת האפשרויות הקיימות בו ואז, כשמתקבלת החלטה על היעד, לתאם מסע הכנה וללכת לישון לכמה ימים, כי במסע ההכנה כבר לא נישן".

מה קורה במסע ההכנה?

המטרה שלהן במסע ההכנה היא ליצור "ספר מסע" – תנ"ך שישמש את כל הקבוצות שיגיעו אחריהן. "בטנזניה למשל, אין בכלל מפות לאיזורים שאליהם אנחנו מגיעות, אז מנווטים עם GPS ותוכנות ניווט ותמיד אפשר לעצור ולתרגל את כישורי הפנטומימה שלך מול המקומיים, שלא מבינים אף מילה שלך".

מיה וליאורה מתלוות ליפעת יגר ומנחם עבדי שמנהלים את כל הפרויקט האדיר הזה. ליאורה: "אין שום דרך לתאר מסע הכנה כי הדבר היחיד שוודאי בו זו השעה שאת קמה בבוקר. מפה והלאה כל מה שקורה זה בחזקת אלוהים שיעזור, אין שום דרך להעריך איך יתגלגל היום: את חושבת שאת יוצאת לטרק של חצי שעה וחוזרת אחרי חמש שעות כי גילית שם דרך נפלאה. את מתכננת לבדוק נקודת לינה מסוימת ואז מגלה שהמקום באמת משגע אבל עדר פילים השתקע באזור והחליט שזה "הבית" שלו ואת ממש לא הולכת להתווכח איתם. זה בדיוק העניין של להגיע למקומות לא מוכרים, ובדיוק לשם כך נועד מסע ההכנה: ליצור תכנית, וכמה אלטרנטיבות לכל אחד מהשלבים שבה.

מסע הכנה בטנזניה – ככה זה נראה בתוך הג'יפ (צילום: יפעת יגר)

 מה המשימות שלכן?

פה לכל אחת מהן יש את תפקידה בקודש:

מיה: "קודם כל לבדוק שהמסלול עביר, אבל גם מעניין. לא שיש איזשהו סיכוי שיהיה משעמם באפריקה, אבל צריך לראות שאפשר להוביל קבוצה בתוך הדבר הזה. המון תשומת לב ניתנת לנושא הבטיחות ולכן חשוב לנו להכיר את המסלולים בצורה מלאה ולבדוק כל פרט ופרט בדרך. מעבר לכך, אנחנו כל הזמן חושבות על המסע דרך עיניי המשתתפות שלנו, מה ירגש אותן? מה תהיה הנקודה הכי נפלאה לארוחה בשטח? להפסקה, לפעילות או להפתעה כלשהי. איך להגניב אותן"

בסוף מכירים כל דרך ושביל. מסע מאגמה צ'אלנג' (צילום: איה בן עזרי)

ליאורה: המשימה שלי בגדול היא לדאוג לכל מה שקורה מאחורי הקלעים של מסע כזה. להבין מה אוכלים, מה קונים, איפה ישנים, איפה עושים פיפי ומתי – וכמובן להכין תכניות חלופיות למקרה שמשהו משתבש. זה לסגור מראש עם מוכר הדגים בכפר הקטן שהוא דואג לך לדגים טריים שיחכו לך בדרך או להיכנס לשוק מקומי שחוץ ממך ומהצוות שלך, אין בו אף אדם לבן ולהסביר להם שאת לא רוצה את האוניק אוינק (חזיר) אלא את הקוקוריקו".

אז אתה מארגן לי 100 כאלה? ליאורה סוגרת עניין עם מוכר הדגים בכפר (צילום: שרון פרנקו) 

פלן B, פלן C ופלן D

מסע ההכנה עצמו דורש לא מעט אלתורים, בעיקר כי באזורים האלה, אתה לא תמיד יכול לדעת איך הדברים יתפתחו: נתקלנו כבר בדרכים שנחסמו, במלון שהפך לבית חולים או במוכר מקומי שבנינו עליו אבל ביום בו הגענו הוא לא קיבל אספקה ומכר רק דיונונים על מקל.

בטנזניה למשל, אנחנו ישנות באזורים קסומים ולא מתויירים שאין בהם מלונות עם המון חדרים כך שהרבה פעמים אנחנו פשוט לוקחות את כל החדרים שנמצאים במלון ולפעמים גם זה לא מספיק. אלתור במקרה כזה, יכול להיות לשלוח את מנהל המלון להביא מגבות מהבית או מנורות שהם פשוט שכחו לקנות לכל המלון.

מעבר לאלתור נדרש תכנון מקדים של תכנית חלופית לכל אחד מהשלבים שבדרך, או כמו שליאורה הסבירה את זה: "את צריכה לפצל את המוח ל-2: בחלק אחד לחשוב על מה את רוצה שיהיה ובחלק השני לחשוב על מה קורה אם זה לא יקרה".

נשמע כמו המון עבודה – זה שווה את זה?

"אין שום דבר שדומה לזה" אומרת ליאורה בחיוך "אחרי חודשים של תכנונים, אחרי כל מסעות ההכנה, הישיבות והבדיקות, אני תמיד מתרגשת לראות איך התוצאה עולה על כל דמיון. מגיעות אלינו נשים מדהימות, שמחפשות בדיוק את החוויה שאנחנו יוצרות: את המסע שמצד אחד מגיע ליעדים הכי נפלאים בעולם ומצד שני יש בו כל כך הרבה הקפדה והתייחסות לפרטים הקטנים. הן מרגישות את ההשקעה ובעיקר, את האהבה הגדולה שלנו לדבר ואהבה היא משהו מדבק.

אז מה כדאי לקחת איתך לג'יפ?

בחלק הזה שתיהן מתואמות היטב: פתיחות, אנרגיה טובה וסבלנות. ויש להן גם המלצה לגבי מה לא להביא: אגו. את שלהן הן מקפידות לשים בתיק קטן בתחילת כל מסע ולהתגעגע אליו קצת. מעבר לכך, ליאורה ממליצה בחום על דאודורנט באפריקה ומיה מוסיפה: ״אודם, מסרק ובושם קטן, כי אם יבוא פתאום איזה אפריקאי את צריכה להיראות במיטבך״. בכל זאת אנחנו במסע שטח נשי.

מהספארי בטנזניה אל חופי הזהב של זנזיבר. מאגמה צ'אלנג' 2017 

גם את רוצה לצאת למסע? החלה ההרשמה למסע מאגמה צ’אלנג’ בטנזניה 2017
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה