מאבטלה לתעסוקה - ליווי אישי לנשים

היא האמינה שכבר לא תעבוד בחייה וויתרה על החלום להגשים את עצמה. עברנו תהליך עמוק וארוך, אישי וקבוצתי, שבו הסרנו את החסמים, וגרמנו לה שוב להאמין שזה אפשרי

15/12/2014
גבארין מלאכ קבלו עדכונים מגבארין
  • RSS

 שמי  גבארין מלאכ, עובדת סוציאלית ואם לשני ילדים מתוקים, רכזת התוכנית 'תעסוקה לרווחה' של עמותת 'בעצמי' בנצרת.

מאז ומתמיד ידעתי שיש לי תפקיד בחיים. כבר כילדה היה ברור לי ולכל הסובבים אותי שאני פמיניסטית קטנה ששואפת לשנות את העולם. ילדה דעתנית, שלא מוותרת, שואלת, מנתחת ומסיקה מסקנות. כבר מילדות הסתובבתי בתחושת שליחות למען צדק ושוויון.

יצאו ממעגל האבטלה. צילום: יח"צ

למדתי לתואר במדעי החברה ושם הבנתי שהנושאים בהם האמנתי כתובים גם בספרים. הבנתי שבאמת אפשר להשפיע ולשנות. לאחר שסיימתי את לימודיי המשכתי להסבה לעבודה סוציאלית מתוך רצון ליישם באופן פרקטי את מחשבותיי ואמונותיי. אני זוכרת את ראיון הקבלה ללימודים כששאלו אותי: "למה באת אלינו"? עניתי בביטחון: "כדי לעבוד למען נשים ולהעצים אותן".

והנה, סוף סוף הגעתי לשם. היום אני עובדת בעמותת 'בעצמי' בליווי נשים בדרך להשתלבות בשוק העבודה.
בעיני, האלמנט הראשון בהעצמת נשים, הוא זה שאומר לכל אישה "את יכולה ומסוגלת, יש לך כוחות, יש לך ייחודיות משלך -  אפילו יותר ממה שאת חושבת על עצמך! בואי לחפש את הכוחות שלך, להבין ולכבד אותם, בואי נתגבר על החסמים, בואי נעבוד על זה!". משם העבודה שלי מתחילה. קודם בחיזוק העצמי שלהן ורק לאחר מכן בהיבטים הפרקטיים הנוגעים להשתלבות בעבודה.

ואז נוסף מרכיב שרציתי לעשות כבר מזמן, הדבר למענו עזבתי את עבודתי הקודמת: לעבוד עם נשים ערביות, כמוני, עם המורכבות של המגזר: ללוות אותן, למצוא עבודה מתאימה ולאפשר להן הזדמנות לחיים חדשים ושונים.
אני נחשפת מידי יום לנשים מרשימות עם סיפורים מורכבים ומאתגרים. למשל, ליוויתי אימא ל- 3 ילדים, בת 50, שהגיעה לתוכנית כשמצבה הכלכלי קשה מאוד ומצבה הנפשי גם. בעבר היא למדה עיצוב אופנה אך לא עבדה במקצוע כלל. היא האמינה שכבר לא תעבוד בחייה וויתרה על החלום להגשים את עצמה. עברנו תהליך עמוק וארוך, אישי וקבוצתי, שבו הסרנו את החסמים, וגרמנו לה שוב להאמין שזה אפשרי.

כיום היא עובדת כמורה לעיצוב אופנה בעמותה להעצמת נשים (איך הגלגל מסתובב לו). מצבה הכלכלי והנפשי השתנו לגמרי והיום היא מצליחה לפרנס את עצמה ואת משפחתה ומסופקת שהיא הצליחה להגשים את החלום שלה. כל אישה עימה נפגשתי היתה מבחינתי אתגר ונגעה לליבי ממקום מסוים. אין לתאר הרגשת סיפוק גדולה יותר מזו שאני היום מרגישה, כי בליווי שכזה אני מאפשרת להן ולי גדילה וצמיחה, יכולת להגיע למקומות יותר טובים עבורן ועבורי. אנחנו כמו שני עצים שצומחים במקביל.

החוויה להיות עובדת סוציאלית תעסוקתית החזירה אותי לאותה ילדה שחלמה וחשבה ולבסוף ביצעה כל זאת באמצעות תוכנית תעסוקה. יש לי זכות גדולה להיות מהעשייה הזו, וזכות על כך שאני חלק מעמותת בעצמי. תודה!

(את תכנית 'תעסוקה לרווחה' יזם ומוביל משרד הרווחה והשירותים החברתיים, בפיתוח משותף והפעלה של עמותת 'בעצמי', ובשותפות עם הקרן המשפחתית על שם תד אריסון).

===========================================================================

עמותת 'בעצמי' מסייעת לנשים ולגברים השרויים באבטלה מתמשכת להשתלב בתעסוקה יציבה והוגנת, התואמת את כישוריהם ושאיפותיהם. העמותה מסייעת מדי שנה לכ-9,000 נשים וגברים מאוכלוסיות 'מעוטות-הזדמנויות' רובם תלויים בשירותי הרווחה, וביניהם: נשים חד-הוריות, עולי אתיופיה, המגזר החרדי, המגזר הערבי, גילאי 45+.

העמותה משלבת משתתפים בתוכניות תעסוקה, בהן הם זוכים במשך כשנה, ללא תשלום, לליווי אישי צמוד, סדנאות קבוצתיות, הכשרות, סיוע בכתיבת קו"ח והכנה לראיונות ועוד, בכדי שיוכלו להשתלב בתעסוקה בה הם בחרו.

בזכות התהליך המעמיק והמקצועי של העמותה, כ- 70% מבוגרי התוכניות משתלבים בעבודה ובהכשרה מקצועית!
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך