לשנה טובה יותר

השנה נחגוג 90 שנה לקיומה של נעמת. כבכל שנה, נמשיך לקדם את הנושאים החשובים שתורמים לשילובן של נשים בשוק העבודה, בדרך לשוויון בין המינים

04/01/2011
נעמת קבלו עדכונים מנעמת
  • RSS
» חינוך חינם לגיל הרך. צילום: flickr-pursuethepassion

תחילת השנה האזרחית מהווה הזדמנות לבחון את השנה שחלפה לה - האתגרים, הקשיים וההצלחות שנרשמו, ובמקביל, להציב מטרות לשנה הבאה. כארגון ששם לעצמו מטרה חברתית של קידום השוויון בין נשים לגברים, ברור לנו שהשינויים שאנו מובילות לא יתרחשו בין לילה. מדובר בדרך ארוכה ופתלתלה, עם עליות ומורדות, אך המטרה העומדת לנגד עינינו מעודדת אותנו להמשיך במאבקים היומיומיים, מתוך הרצון לקדם את מעמד הנשים בחברה שעדיין רחוק מלהיות שוויוני.

תוספת המעונות

ההישג הגדול ביותר שרשמנו השנה הוא "תוספת המעונות" – לראשונה, יקבלו אמהות שמועסקות במגזר הציבורי תוספת שכר ייחודית ומשמעותית של בין 300 ל-500 ש"ח בחודש. תוספת זו, שלא עודכנה מאז שנות השבעים, עמדה עד היום על סכום מגוחך של כ-37 ש"ח בחודש. הגדלת תוספת זו פי 10 ויותר, לסכום שמשקף בצורה טובה יותר את העלות הגבוהה הכרוכה ביציאתן לעבודה של אמהות לילדים קטנים, היא הישג היסטורי לאמהות עובדות וצעד משמעותי לתיקון האפליה המובנית לרעתן בשוק העבודה.

נכון הדבר שהתוספת תחול רק על עובדות המגזר הציבורי, אך יחד עם זאת הענקת תוספת שכר לקבוצה רחבה של עשרות אלפי אמהות שמועסקות במגזר הציבורי, תתווה את הדרך גם למעסיקים פרטיים ותעודד אותם לכלול בהסכמי השכר שלהם תוספת ראויה דומה לאמהות עובדות.

במקביל להישג מרשים זה, המשכנו השנה לנהל מאבק נוסף, שסיומו אינו נראה באופק, והוא הענקת חינוך חינם לגיל הרך בישראל. אנחנו קוראות לממשלה לשנות את סדר העדיפויות הלאומי ולתת דגש וחשיבות לחינוך בגיל הרך, שבכוחו להשפיע ולעצב את דור העתיד, ולקדם את השוויון בין גברים לנשים ובין עשירים לעניים.

המדינה צריכה להפסיק להתייחס למעונות היום כאל מסגרת טיפולית שנועדה לתת שירותי שמרטפות לאמהות עובדות, ולהתחיל להכיר בכך שהם חלק בלתי נפרד ממערכת החינוך ושיש להם השפעה מכרעת על עיצוב דור העתיד. כיום, כאשר המודל המשפחתי הרווח הוא של שני הורים מפרנסים, וכאשר המודל של אב מפרנס ואם מטפלת הולך ונעלם, מסגרת חינוכית ציבורית לגיל הרך, שתהיה איכותית, מקצועית ונגישה לכלל הילדים, היא בבחינת הכרח ולא מותרות.

בדרך לשוויון

השנה נחגוג 90 שנה לקיומה של נעמת. כבכל שנה, נמשיך לקדם את הנושאים החשובים שתורמים לשילובן של נשים בשוק העבודה, בדרך לשוויון בין המינים: מעונות היום והחינוך לגיל הרך, שמטרתם לאפשר לנשים להשתלב באופן שוויוני יותר בשוק העבודה; הענקת ייעוץ משפטי ומרכזי זכויות לאישה ולמשפחה; המשך המאבק למניעת אלימות במשפחה והפעלת מעונות לנשים שנפלו קורבן לאלימות; ויוזמות חקיקה, שמטרתן לשפר את מעמדן החוקי של נשים בישראל.

על אף הקשיים והשינויים הרבים שניצבים עוד לפנינו בדרך לחברה שוויונית, לא נותר לנו אלא לקוות לשנה טובה יותר.

אם יש לכן הצעות ורעיונות נוספים איך להפוך את שנת 2011 למוצלחת יותר, נשמח לשמוע.

לבלוג של נעמת

צילום:

http://www.flickr.com/photos/pursuethepassion/
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה