לשבור את השיניים

הילד נחבל ושבר שן. מתי זה מיקרה חירום? תוך כמה זמן צריך להגיע לרופא וכן, צריך להגיע עם השן השבורה בכוס חלב

22/12/2011
מירב אמיתי כהן קבלו עדכונים ממירב
  • RSS
» כל חבלה בשן יכולה להסתיר חבלות אחרות בפה

כשהבת שלי, דווקא לא זאטוטה אלא בת עשר אז, נכנסה מהמרפסת לסלון בבכי קורע לב לא הבנתי בתחילה מה קורה. בין שטף דמעות אחד לשני היא סיפרה שהקורקינט פגע בפה שלה ואז חייכה חיוך עצוב וחשפה את שתי השיניים המרכזיות - אחת מהן היתה שבורה להפליא. הלב שלי התכווץ. זו לא פגיעה נוראית, אני יודעת, אבל בכל זאת קשה לראות את הבת היפה והמושלמת שלך עם חיוך שמזכיר את זה של אבו חומוס מ"זהו זה". לאחר כמה שיחות טלפון מבוהלות עם מכרים וחברים הבנתי שאני לא הראשונה וודאי לא האחרונה שזה קורה לילד שלה ושעם הזמן (והניסיון) לומדים מה צריך לעשות במקרה של פגיעה בפה.

לבנים נשבר יותר

שבירה של שיניים אצל ילדים יכולה להתרחש בנסיבות רבות החל מפעוטות בשנה הראשונה של החיים שמנסים את צעדיהם הראשונים ונופלים בשל קואורדינציה לא מספקת, ילדים בגילאי גן או בית ספר שנופלים או מתנגשים בזמן משחק, נפגעים כתוצאה מרכיבה על אופניים או במשחק ספורטיבי ועד ילדים עם צרכים מיוחדים כמו פיגור ואפילפסיה או להבדיל, כאלו ילדים שעוברים התעללות פיסית.

הרבה פעמים חבלה בשיניים היא לא רק חבלה בשן אלא יכולה להיות כרוכה גם בחבלה ברקמות נוספות: חניכיים, שיניים, עצמות וברקמות הרכות- השפתיים והלשון. לכן כשילד מקבל מכה חזקה באיזור הפה ורואים שן שבורה, אם זו היתה מכה חזקה, כדי ללכת להיבדק", מסבירה ד"ר דורה שכטר, רופאת שיניים מומחית לילדים. "ישנן חבלות בפה הגורמות לחתכים, שפשופים ושטפי דם. אלה מקרים קלים למדי, אבל יש מכות שגורמות לסדקים לשיניים עצמן או לשברים נרחבים עם חשיפה של העצב ושבר של השורש. במקרים קשים יותר קיימת פגיעה בחניכיים, זעזוע ותזוזה של השיניים מהמקום.

לפעמים בעקבות המכה השן הופכת לניידת, יוצאת ממקומה לגמרי או חלקית או שנדחפת חזרה לתוך העצם. 90% מהשיניים שנפגעות הן החותכות המרכזיות, העליונות כשברוב המקרים מעורבת שן אחת וב-20% מהמקרים מעורבות שתי שיניים".
..

בנים נשברים יותר

באופן לא מפתיע לבנים יש עליונות מספירת על הבנות מבחינת פגיעה בשיניים. בתקופת חייהם הראשונה, שלב שיני חלב, נחבלים 40% משיני הבנים ו-30% משיני הבנות. אולם בשלב הבוגר יותר של השיניים הקבועות, נפגעים בנים פי 2 יותר מבנות  (16-30% מהבנים לעומת 4-16% מהבנות), כנראה בשל הפעילות הפיסית המוגברת.
//

להגיע בהקדם לרופא השיניים

מעבר לעוגמת הנפש הוויזואלית, שיכולה לגרום לסירוב הילד לצאת מהבית עד שהמצב יחזור לקדמותו, חבלה בפה יכולה לגרום לבעיות לא קטנות ודורשת התייחסות מהירה. "אם זו חבלה קלה כמו שבר של כותרת השן או חבלה לא משמעותית בחניכיים ניתן להגיע תוך 24-48 שעות לרופא, בין אם מדובר בשיני חלב או בשיניים קבועות.

בשטח, מיד לאחר הפגיעה, אפשר לשטוף את המקום במים ולהגיש לילד משהו קר כמו שלגון או מעדן", אומרת ד"ר שכטר. "לעומת זאת, חבלה הגורמת לתלישת שן קבועה ממקומה נחשבת למקרה חירום. במקרה זה יש לחפש את השן, לשטוף במעט מים ולהימנע משפשופה, להניח בכוס חלב ולהגיע למרפאה תוך כ-15-20 דקות. סיכויי ההיקלטות החוזרת של השן בעצם יהיו טובים יותר ככל שמקדימים להגיע".

יש הבדל בין טיפול בשיני חלב לשיניים קבועות?

"סטטיסטית, בשיני חלב הפגיעה העיקרית הינה תזוזה של השיניים ממקומן ואילו בשיניים הקבועות ישנם יותר שברים. ככלל, עושים את כל הפעולות הנדרשות כדי להשאיר את השיניים אולם במקרה של פגיעה בשיני החלב מחמירים ועוקרים בשל הסכנה מסיבוכים היכולים להשפיע על השיניים הקבועות המתפתחות".

איך מטפלים בשן שבורה?

"שבר באמייל, ציפוי השן, לא מפריע ולא רגיש. במקרה ונוצר חידוד בקצות השן מחליקים ומניחים על קו השבר חומר שחזור המשלים אותה ומחזירה למראה המקורי. במקרה ומדובר בתינוק/פעוט, ניתן להושיב אותו על הברכיים וללטש את הקצוות החדים ללא השלמה.

במידה והנזק לשן נרחב מאד ויש חשיפה של העצב 24 שעות לאחר החבלה, מבצע רופא השיניים טיפול עמוק יותר עד לטיפול שורש מלא, בהתאם לדרגת התפתחות השורש. החזרה, קיבוע וטיפול שורש של שן שיצאה חלקית ממקומה צריכה להיות עד 6 שעות מהחבלה. באם השן יצאה לגמרי ההליך הנ"ל חייב להתבצע עד שעתיים תוך הקפדה על כך שהשן לא תהיה יבשה".

בכל מקרה זכרו שחבלה בפה ובשיניים דורשת מעקב צמוד אחר הילד בהתאם לסוג וחומרת החבלה, גם לאורך שנים. כמו כן רצוי לתזכר את הילד שלא לנגוס במזונות קשים במיוחד כמו תפוח או מיני ממתקי גומי בעזרת שן שעברה שחזור, כדי למנוע נזק באזור השחזור.

צילומי אילסטרציה: Thinkstock
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה