לקראת החזרה לבית הספר: בדיקות ראייה

חוץ מספרים, חולצות, תיקים ומחברות, כדאי לערוך בדיקות ראיה לילדים לקראת החזרה לספסל הלימודים. האופטומטריסט איתן הלימי עם המדריך המלא לעיניים בריאות בשנת הלימודים

14/08/2017
דניאל לוין קבלו עדכונים מדניאל
  • RSS

בדיקת עיניים לקראת החזרה לשנת הלימודים (צילום: שאטרסטוק)

קצת לפני החזרה ללימודים ובתוך רשימת המטלות האינסופית, מומלץ להוסיף עוד מטלה אחת – בדיקת ראייה לפני החזרה לבית הספר. הסיבה פשוטה – אם אנחנו רוצים לצייד אותם בכל מה שדרוש להצלחה בשנת הלימודים, ראייה היא חלק חשוב מאוד בתכנית. כאשר רובו המוחלט של חומר הלימודים הוא ויזואלי, תפקודי ראייה הם חלק חשוב מההצלחה של הילד בבית הספר.

איתן הלימי, אופטומטריסט סופר-פארם, מסביר את מה שחשוב לדעת על בדיקות ראיה לילדים ומדוע כדאי להפוך את בדיקת הראיה השנתית למנהג קבוע:

בעיות ראיה לא מטופלות יכולות ליצור תסכול אצל הילד (צילום: שאטרסטוק)

הקשר בין תפקודי ראיה ללימודים

משרד החינוך ממליץ על בדיקת ראייה לפני העלייה לכיתה א' ויש לכך המון סיבות, בין היתר היא כי בתשע השנים הראשונות לחייהם של ילדים מתפתחת מערכת הראייה וזה הזמן הטוב ביותר לזיהוי וטיפול בלקויות ראייה כגון: קוצר ראייה, רוחק ראייה ואסטיגמציה שבהיעדר טיפול יכולים לגרום להתפתחות עין עצלה. את ההמלצה הזו כדאי להרחיב לבדיקה שנתית ולו משום שבעיות ראייה עשויות להתפתח כל שנה ויש להן, כאמור, השפעה מהותית על הלימודים.

בעיות שונות עשויות לפגוע במימוש הפוטנציאל של כל ילד, בעיות ראיה הן בעיות טכניות שלרוב ניתן לפתור בקלות יחסית. בעיות ראייה עלולות להוות מכשול אמתי בלימודים משום שמרבית הלמידה נעשית באמצעים ויזואליים ובפרט רכישת מיומנויות קריאה וכתיבה. טשטוש ראייה, כפילות, כאבי ראש או עיניים, מסיחים את הדעת ואינם מאפשרים ריכוז ובתורם גם גורמים לילד תסכול. משום שהילד לרוב לא יצביע על בעיית עיניים לרוב נטעה לחשוב כי הסיבה נעוצה בבעיות קשב וריכוז, עצלות או חוסר כישרון. תגיות כאלה עשויות להוות מכשול רציני עבור ילד, גם בהתאקלמות החברתית בבית הספר. מעבר לזה בעיות ראייה לרוב מתפתחות ומחמירות בלא טיפול ולכן חשוב לגלות אותן בזמן.

למה בדיקת עיניים כל כך חשובה?

למרות שמומלץ לערוך בדיקת ראייה אחת לשנה, רובנו פחות מקפידים על שגרה שנתית קבועה. עם זאת לערנות ולתשומת הלב ההורית יש חשיבות רבה, בייחוד משום שבחלק מבעיות הראיה אצל ילדים חשוב לאבחן כמה שיותר מוקדם בעיקר כדי להעלות את הסיכוי לטיפול יעיל. ילדים שסובלים מלקויות ראיה שונות לא תמיד מתלוננים או בכלל מודעים לבעיה משום שאין להם יכולת להשוות למצב תקין וגם משום שלרוב הם מצאו דרך לעקוף את הבעיה. לכן חשוב לשים לב לתסמינים שונים שיכולים להעיד על בעיה וכמובן לפנות לרופא עיניים או אופטומטריסט לייעוץ.

ילדים שסובלים מלקויות למידה לרוב לא יתלוננו על העיניים (צילום: שאטרסטוק)

סימנים שעשויים להעיד על לקויות ראייה אצל ילדים:

1. תלונות תכופות על כאבי עיניים או ראש

2. שפשוף תדיר של העיניים

3. קושי בקריאה או התעייפות מהירה מקריאה

4. חוסר ריכוז, אבדן קשב במשימות קריאה

5. התקרבות למסך או לספרים

6. רגישות לאור או עיניים דומעות

7. התחמקות ממשימות שקשורות במיקוד ראייה

8. צמצום עיניים או עצימת עין אחת בזמן הקריאה

9. תלונות על כפילות, טשטוש או אותיות קופצות

10. שימוש באצבע לשמירת המעקב אחרי המיקום בטקסט

הכינו את הילדים לקראת מה שצפוי להם בבדיקה כדי למנוע חרדה מיותרת (צילום: שאטרסטוק)

הכנה לקראת בדיקות עיניים

לפני כל בדיקה אצל רופא עלולה להתפתח חרדה אצל הילד ולכן חשוב מאוד להכין אותו לבדיקה ולהשקיט חרדות אפשריות. הדרך הטובה ביותר היא לתת לילד כמה שיותר פרטים וזה כולל: הסבר על הבדיקה, מה היא כוללת – גם איזו בדיקה צפויה וגם הסבר קצר על המכשירים השונים (ניתן לחפש ברשת תמונות) והסבירו גם על האפשרות של בדיקת הרחבת אישונים מה שאומר שגם יטפטפו לו טיפות לעין וגם שהבדיקה מעט ארוכה יותר ומצריכה המתנה, כיצד לשתף פעולה והזכירו לו שתהיו לצדו לאורך כל הבדיקה ואחריה. זכרו שחשוב לבחור ברופא עיניים או באופטומטריסט שעובד עם ילדים, יש לכך חשיבות רבה במעבר חלק של הבדיקה.

 

>> לקביעת בדיקת ראיה בסופר-פארם אופטיק: http://www.super-pharm.co.il/heb/optic/QueueOrder/
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך