לקנות, לחסוך, לאכול

5 עצות מעשיות ורעננות שיעזרו לכם לחסוך כסף בקניות בסופרמרקט

30/09/2010
שגית פסטמן קבלו עדכונים משגית
  • RSS
» סופרמרקט. לשלוח את הקמצן

אני מסתכלת על המצב האומלל של חשבון הבנק המשפחתי שלנו ומנסה להבין איפה טעינו. אנחנו לא מאלה שיוצאים למסעדה כל יומיים כדי לפוצץ מאות שקלים על מנות פומפוזיות. אני יכולה גם להעיד שאף אחד מבני המשפחה אינו מתהדר בפרטי בגדים של מותגים מנקרי עיניים. אני לא טיפוס של מוצרי טיפוח ואיפור מפונפנים, בעלי לא חומד גאדג'טים מתקדמים והילדים בקושי הולכים לחוגים אחרי הצהריים. אז לאן המשכורות שלנו מתעופפות?

כנראה שהתשובה טמונה עמוק במקרר אצלנו. ההוצאה על מזון בתקציב המשפחתי – כמו במשפחות ישראליות רבות אחרות –  מרשימה מאוד. אפשר היה לחשוב שאני מאכילה גדוד חיילים כשהאמת היא שאני בקושי מזינה זוג זאטוטים, שגם ככה בקושי אוכלים.

אבל אלה העובדות וכשאני קוראת על מומחים לצרכנות פיננסית שמגיעים לבתים של ישראלים, אני רואה שהם תמיד מגנים אותם בכל מה שקשור לסעיף הקניות. העצות שהם נותנים בדרך כלל לאקוניות  – לכו עם רשימה מסודרת לסופרמרקט, קנו במזומן, אל תלכו לקניות רעבים. אני רוצה להציע כאן עוד כמה רעיונות לחסוך באוכל. מה שנקרא, מזון למחשבה...

  1. עשו לכם מנהג קבוע: בכל פעם שאתם מגיעים לתור בקופה, נצלו את זמן ההמתנה כדי להיפטר משלושה מוצרים שאתם לא באמת צריכים - העיפו את חבילת הוופלים, הניחו בצד את המיץ החדש שיצא לאחרונה. בקיצור צנזרו. זה טריק שלמדתי מחברה שטוענת שהיא תמיד מקצצת בקניה השבועית בשלושה מוצרים בסכום של חמישים שקלים לפחות ומאז שהיא התחילה, זה רק עשה לה טוב לארנק.
  2. קנו מזון בסיסי וזול ושדרגו אותו בבית – זה פטנט שהתחיל אצלי דווקא  ממקום של אכילה בריאה והסתבר שהוא גם חוסך לי כסף. למשל, כשאני קונה לילדים שני בקבוקי שוקו, אני יודעת שזה מלא בסוכר ולכן בבית אני מוהלת את השוקו בכמות זהה של חלב רגיל ומחזירה להם לבקבוקים. כך במחיר של 2 בקבוקים שוקו, אני מקבלת 4 בקבוקים 'בריאים' יותר. באותו אופן, אני קונה  את העוגות הכי זולות ומוסיפה להן ציפויים וקישוטים בריאים ואיכותיים יותר. זה נשמע אולי פסיכי אבל נותן לי המון סיפוק וגם יוצא חסכוני.
  3. לא לקנות שום מוצר באריזות קטנות – זה ממש חוק אצלי. לפני כמה ימים היינו אצל חברים והם חילקו לילדים יוגורט בבקבוקונים קטנים. הילדים כמובן התלהבו אבל מה זה השטויות האלה? במחיר של המארז הקטנטן, הם יכלו לקנות באריזה גדולה את אותו היוגורט בכמות כפולה. לדעתי, הם סתם יצאו פריירים וגם המארזים הקטנים תורמים לזיהום הסביבתי.
  4. מצאו במשפחה גוי של קניות – אני מאמינה שתמיד צריך לשלוח לקניות את האדם הכי קמצן ומחושב במשפחה. במקרה שלנו, למרבה המבוכה זה שוב אני. כשבעלי הולך לסופרמרקט, הוא חוזר עם שפע של שטויות שלא הוזכרו ברשימה – ממתקים מיוחדים, טעמים חדשים, מוצרים שיוצאים בהשקות מיוחדות. החשבון בהתאם ולכן הוא גורש לתמיד ממחלקת רכישות האוכל.
  5. לא להתאבד על כל נושא החיסכון בקניות - כמו בספורט, גם כאן צריך להיכנס למשטר אימונים ובכל פעם להתאמץ כדי לשבור את השיא הקודם. אפשר לנסות שבוע כן ושבוע לא, לראות מאיפה החיסכון בא מהאהבה ומהתלהבות ומאיפה לא. ולא לשכוח את מה שאני (באופן כל כך פולני ומביך) שבה ומזכירה לילדים: אוכל לא אוהבים – אוכל אוכלים.

לבלוג של שגית פסטמן

צילום:

http://www.flickr.com/photos/rhk313/
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה