לצמוח כמו פרח הלוטוס

הודות לכך שבשנים הראשונות לחיי גדלתי בחוסר תנאים במסעדה של אבי ואף התגוררתי עם אחותי במנזר בירושלים – לאחר שחווינו אפליה קשה על רקע עדתי (משפחתי עלתה ממרוקו), אני מצליחה להצמיח מטופלים רבים מחוויות קשות שעברו

25/03/2018
גוף ונפש קבלו עדכונים מגוף ונפש
  • RSS

מאת תמר גרוסקופ, מטפלת ברפואה משלימה בקליניקת "קסם התמר" ומפתחת שיטת "היהלום שבך"

למרות שאני ואחותי היינו מאוד קטנות, אני בת שלוש בלבד, לעולם לא אשכח את הגזענות הקשה שחווינו לפני יותר מ-50 שנה ולמרבה הצער הייתה נהוגה באותה תקופה בישראל כלפי יהודים, שעלו ממדינות ערב כמו מרוקו. בשל המצב הכלכלי הקשה פנתה בזמנו אמי, שגידלה עשרה ילדים בתנאים לגמרי לא פשוטים, לארגון דתי וביקשה מאנשיו שיסייעו לשמור על ילדיה ושידאגו להם למגורים בפנימייה דתית. היא לא ציפתה לקבל תשובה שלילית – אך ורק בשל העובדה שהיא ובעלה הגיעו לארץ ממרוקו ולא מאירופה. בלית ברירה, העבירה אמי אותי ואת אחותי אל מנזר הצרפתי בירושלים, שם חיינו כיהודיות במשך שנתיים ואף נאלצנו לבקר בכנסייה. כך, כילדה קטנה חוויתי נטישה, בדידות, התנתקות מהמשפחה וגם תחושת זרות, במיוחד בשל העובדה שדיברתי עברית בעוד שהשפה המדוברת במנזר הייתה צרפתית. לאחר תקופה בה התגוררנו במנזר, חזרנו שתינו הביתה. אמנו עדיין המשיכה לעבוד מבוקר עד ליל במסעדה, כאשר כל אחיי ואחיותיי התרוצצו מסביבה כל הזמן.

אמי עלתה לארץ ממרוקו בגיל צעיר מאוד, ופגשה בירושלים את אבי המנוח, שהיה גרוש ובעל מסעדה גדולה. היא החלה לעבוד במסעדה, ולה ולאבי נולדו עשרה ילדים, בנוסף על ילדים שנולדו לאבי מאשתו הקודמת. במסעדה נחשפנו לחיי הלילה של ירושלים בזמנו: רקדניות וזמרים וזמרות מכל העולם שימחו את באי המסעדה. אנחנו, הילדים הקטנים, נאלצנו לישון במסעדה, עד שעובדי מחלקת הרווחה בעיריית ירושלים איימו על אמי שיקחו ממנה את ילדיה אם לא תדאג לספק להם תנאי מגורים הולמים, והפתרון היה, כאמור, מגורים במשך שנתיים במנזר.

תמר גרוסקופ צילום אלבום פרטי

כשגדלנו והפכנו לנערות, עברנו אני ואחותי לגור בקיבוץ, ושם סוף כל סוף הצלחתי ללמוד וממצב של בורות מוחלטת סיימתי את לימודיי בתיכון עם תעודת בגרות. ומה לגבי תחושות העלבון והגזענות שחווינו בגיל צעיר? הן לא נעלמו ונותרו צרובות היטב בזיכרוננו, אבל למרות שמדובר בחוויה שלילית שכולה אטימות לב, שנאת חינם וגזענות, העדפנו ליצור לעצמנו חוויות שיעצימו אותנו ויגרמו לנו להיות במקום חיובי שבו אנו מנהלות את חיינו – במקום שחוויות אלה ינהלו את חיינו.

היום אני בת 57, נשואה עם שני ילדים מוצלחים מאוד, מטפלת ברפואה משלימה, רפלקסולוגית בכירה, מאמנת ומנחת קבוצות, ומוסמכת כגננת וכמדריכה לתנועה בגיל הרך. בזכות העובדה שהצלחתי להתמודד בהצלחה עם חוויות הילדות המורכבות והמאתגרות שעברתי, אני מלמדת אנשים רבים לחוות סיפוק והגשמה בחיים. זה נעשה באמצעות שימוש בטכניקות טיפוליות לשחרור מכאבים ומהפרעות בתנועה ובשרירים, שמאפשרים למטופלים לחזור לתחושת שחרור, גמישות וקלילות שנמנעה מהם בשל מטען הכאב שהם נושאים בגופם, וגם בטיפולי הקשבה מיטיבה שמאפשרים למטופל לספר את סיפורו ללא הפרעות ולהגיע לתובנות חדשות שישנו את חייו.

תמר גרוסקופ צילום ענת קובי

הלכתי אחורה לילדה הקטנה שבתוכי – באמצעות שיטת טיפול בשם: 'ייעוץ הדדי להערכה מחדש', שלפיה הפורקן עוזר לנפש ולגוף לרפא את עצמם מפגיעות מוקדמות בילדות באמצעות פורקן של אותם רגשות קשים – בנוכחות יועץ שלמד את הכלים של ההקשבה. בעזרת הייעוץ ההדדי הצלחתי להחזיר לעצמי את יכולתי לצאת

מהמקום של הילדה הקטנה והפגועה שגדלה במשך שנתיים במנזר נוצרי, הרחק ממשפחתה, לקחת אחריות על חיי ולנהל אותם ממקום מטיב ולא ממקום של אדם פגוע.

במשך שנים אני מצליחה לסגור מעגל עם ילדותי, כאשר באמצעות הטיפולים שאני מעבירה בעצמי אני משנה דפוסי חשיבה של נשים וגברים רבים לגבי משברים שונים שחוו בילדותם ובנערותם. כך למשל, הגיעה אליה לטיפול אשה, שפרצו מריבות רבות בינה לבין בעלה משום שלא היה לה קשר מיני אתו. באמצעות הטיפול הצלחתי להחזיר אותה לרגע המכונן בחייה: תקיפה מינית שחוותה על ידי השכן כשהייתה בת תשע בלבד. בזמנו, כשהיא סיפרה על כך לאמה, אמה בתגובה הכתה אותה בחוזקה וצעקה עליה: 'איך לא שמרת על עצמך?'. מה שאותה אמא עשתה יצר לילדה טראומה, ולאחר ששחררנו את הרגשות הכואבים סביב האירוע  ואת האמונות והתפיסות שנוצרו אצלה כתוצאה מאירוע טראומתי זה, היא הצליחה לשנות את גישתה לזוגיות בפרט ולחיים בכלל.

תמר גרוסקופ צילום ענת קובי

המטרה העיקרית שלי בחשיפת סיפור חיי היא להראות כיצד הצלחתי לצמוח כמו פרח הלוטוס – שחי בתנאים קשים של מים עכורים בביצה ושהיופי שלו לא נפגע ונשמר. כל חיי רציתי להיחשף למה נכון לי, שתהיה לי אפשרות בחירה ושאוכל להתנהל ממקום יותר טוב ללא מגבלות. המסר החשוב שיש לי להעביר הלאה הוא שמתוך החוויה הטראומתית אפשר ליצור חוויה מחודשת והערכה מחדש, לשנות ולבחור התנהלויות אחרות בחיים שישרתו אותנו יותר טוב.

בכל אחת מאתנו טבוע ומוצפן יהלום – הפנימיות והאישיות שלנו, ולמעשה מי שאנחנו באמת. במשך חיינו נפגענו ועברנו חוויות שמנהלות אותנו, נותנות בנו את אותותיהן באמצעות כאבים פיזיים ורגשיים, ולא נותנות ליהלום הנסתר שבנו להאיר. לכן כל אחת מאיתנו חייבת לחשוף את היהלום שבה, על מנת שתוכל לפעול מהמקום הכי מדויק עבורה. גופנו אוצר בתוכו את כל הידע הקיים לגבי הרצונות, החלומות, הפחדים או חסמים אחרים שיש לנו, ולכן כאשר אנו מקשיבות לו, משהו עמוק ומשמעותי מתרחש בו ומייצר תנועה קדימה.

** הכותבת, תמר גרוסקופ, מטפלת ברפואה משלימה בקליניקת "קסם התמר" ומפתחת שיטת "היהלום שבך"
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה