להתמודד עם סרטן השד בלי לפגוע בזוגיות

לעיתים החולות בסרטן השד נאלצות להתמודד גם עם משבר אישי וזוגי, ירידה בחשק המיני ושינויים פיזיולוגיים שמקשים על התפקוד. האגודה למלחמה בסרטן מציגה: 8 המלצות שיעזרו לשמור על זוגיות בריאה

19/10/2015
מורן מישל קבלו עדכונים ממורן
  • RSS

סרטן ומיניות - האגודה למלחמה בסרטן- אוקטובר 2015

יש לשער שהדבר האחרון שעולה בדעתכן בהקשר של סרטן השד הוא סקס. ברוב המקרים, הדבר נכון גם לגבי החולות המתבשרות על מחלתן. אולם לאחר הסתגלות למצב וכניסה לשגרת הטיפולים והמאבק במחלה, זוגיות ומיניות הן סוגיות משמעותיות שיש להתייחס אליהן ברצינות.

סרטן השד מזוהה כמחלה נשית (רק כ-1% מהחולים בה, הם גברים), אולם החולות אינן היחידות המושפעות מהמחלה. לאורך הטיפולים וההחלמה גם בני/בנות זוגן שותפים לקשיים הנלווים.

הקשיים הפיזיים: שינויים בתחושת הגוף ותופעות גיל המעבר

"הקשיים בתחום המיני והזוגי נובעים מהשפעות פיזיולוגיות, קשיים רגשיים וקשיים הקשורים בהשפעות חברתיות. כל אלה משפיעים על מיניות האישה בהתמודדות עם סרטן השד", מציינת לנה קורץ אלמוג, אחות, יועצת מיניות באגודה למלחמה בסרטן. קורץ מונה כמה מהקשיים המרכזיים:

ניתוח משמר שד (למפקטומי), עלול להשפיע על האופן בו מרגישה האישה לגבי גופה, ועלול להשפיע על תחושות בשד, במיוחד לאחר הטיפול הקרינתי. במקרים של הסרה מלאה של השד (מסטקטומי) שבעקבותיה עלולה להיות פגיעה עצבית, מדווחת חלק מהנשים על ירידה ביכולת להתענג ממין, במיוחד אם האזור הארוגני העיקרי אצלן היה אזור השדיים והפטמות.

הטיפול הכימותרפי וההורמונלי הניתן לעיתים קרובות לחולות סרטן שד, עלול להגביר את העייפות ולגרום לשינוי ברמות ההורמונים. אלה עלולים לגרום לירידה בדחף המיני ולהוביל לגירוי מיני מופחת, יובש בנרתיק או לכאבים בעת קיום יחסי מין.

חלק קטן מהנשים החולות בסרטן השד עוברות כריתת שחלות. בעקבותיה, אצל נשים בגיל פריון, עלולות להופיע תופעות הקשורות לגיל המעבר, כמו גלי חום, חוסר שקט, הזעה מוגברת בלילה, נדודי שינה, מצבי רוח, יובש בנרתיק ופגיעה באלסטיות. כל אלו עלולים לפגוע בחשק והעוררות המינית, באיכות חיי האישה, ולהשפיע לרעה על המצב הרגשי והיחסים הזוגיים.

סרטן ומיניות - האגודה למלחמה בסרטן- אוקטובר 2015

קשיים חברתיים: ירידה בדימוי הגוף, הדימוי העצמי והרצון לחברה

 חשוב להבין שאישה שחולה בסרטן השד ולרוב גם בן/בת זוגה, נתונים ללחצים רבים ולמצב רגשי לא פשוט. ניתוח ההסרה החלקית או ההסרה המלאה, עם או בלי שחזור השד, עלול לפגוע בדימוי הגוף וברצון להיחשף בעירום מול בן/בת הזוג. חששות ממוות ואובדן, עצב. גם השפעות אפשריות של הטיפול הכימותרפי ו/או ההורמונלי כגון תשישות, רגישות לריחות ותחושת חולי כללי, גורמים לחוסר רצון באינטראקציה עם אנשים בכלל, לא כל שכן ליחסי מין.

בנוסף, התחום החברתי מושפע אף הוא מההתמודדות עם המחלה. המראה החיצוני עלול להשתנות מניתוח השד ומטיפולי הכימותרפיה, ובשילוב עם התפיסה החברתית השנויה במחלוקת לגבי המחלה, נשים רבות חוות ירידה ברצון לטפח קשרים חברתיים, דימוי עצמי נמוך, חוסר רצון לשתף את הסובבים בקשיים שעוברים עליהן ועוד. למצבים כאלה, עלולה להיות השפעה גם על החשק המיני.

8 המלצות של לנה קורץ אלמוג, אחות ויועצת מיניות באגודה למלחמה בסרטן לשמירה על זוגיות איתנה לנשים החולות ולבני\בנות זוגן:

סרטן ומיניות - האגודה למלחמה בסרטן- אוקטובר 2015

1. אהבה זוגית - חשוב לשמר את הזוגיות הרגשית: תמיכה מנטלית ורגשית, הכלה של הצד השני, לדבר ולשתף את בן\בת הזוג בקשיים ובמשברים ולנסות לשמור על גישה חיובית ומחזקת. מחקרים מראים שסביבה של אהבה זוגית מהווה גורם חיובי להחלמה.

2. תקשורת - חלק מהנשים מדווחות שהן ממשיכות לקיים יחסי מין למרות ירידה בחשק, וזאת בכדי להרגיש קירבה פיזית שלעיתים קרובות מבטאת גם קירבה רגשית. חשוב לתקשר סביב הנושא הזה. מצד אחד הרצון להעניק בחזרה הוא ברור, מצד שני כדאי להימנע מתחושות לא נעימות וכאבים, ולמצוא פתרונות כמו שימוש בחומרי סיכה, השקעה במשחק מקדים, על מנת לאפשר לאישה להתרכז וליהנות, וכמובן שאפשר לשמור על החיבה והאינטימיות גם בדרכים שאינן כוללות יחסי מין מלאים, כאשר יש ירידה בחשק המיני.

3. יחסי מין לא מלאים – outercourse - אפשרות זו שומרת על שגרת חיי מין שמתאימה לסיטואציה הנתונה, משמרת את ההשקעה בזוגיות ואת הקירבה הפיזית.

4. ייעוץ מיני זוגי – האגודה למלחמה בסרטן מעמידה לרשות החולות ובני/בנות זוגן שירות ייעוץ מיני ללא תשלום. ייעוץ זה מגיע מתוך ההכרה בחשיבות הנושא להחלמת המטופלת ולאיכות חייה. מומלץ לנצל זאת אם נתקלים בקשיים, וישנו גם פורום אינטרנט שבו ניתן לפנות באופן אנונימי.

5. המגע ככלי לריפוי – נשים רבות כלל לא נגעו באבריהן קודם לניתוח, ובוודאי נמנעות מכך לאחריו. באמצעות המגע, אישה שמבקשת להחזיר את התחושה לאזור הנפגע, לומדת לזהות את גופה ולאהוב אותו מחדש, בעקבות זה מתאפשר גם מגע של בן/בת הזוג, שמקדם את הפתיחות והיכולת לחזור לתקשורת מינית בריאה.

6. גיבוש דימוי גוף לאחר ניתוח שד – נשים רבות מתביישות וחוששות שבן/בת הזוג לא יימשך אליהן עוד וחשות שגופן פגום.  שיקום וחיזוק של דימוי גוף היא משימה לא קלה. טיפול הוליסטי שמורכב מטיפול בתנועה, שיחות, טיפול קוגניטיבי התנהגותי וטיפול באומנות, יכול לעזור לטפח דימוי גוף חדש ובריא  ולאפשר לאישה להתחבר לגופה, ולשוב לתחזק מיניות בריאה וטובה.
חשוב להבין שלרוב בני הזוג כלל אינם רואים את בת זוגם באופן שהיא רואה את עצמה. הם רוחשים לה אהבה, והמשיכה שלהם כלפיה לא נפגעת כתוצאה מן הניתוח.

7. תמיכה נשית – ישנם מחקרים שמראים כי בסביבת נשים, המוח מפריש דופמין וסרטונין, האחראים על מצב רוח ותחושת אושר, שבוודאי תורמים להחלמה ולכושר לקיים יחסים זוגיים טובים. כדאי לאמץ סביבה נשית קרובה ותומכת. האגודה למלחמה בסרטן מפעילה את 'יד להחלמה', מערך מתנדבות שהחלימו מסרטן השד, ועברו הכשרה מקצועית לתמיכה בחולות. הן מלוות באופן אישי נשים במהלך ההתמודדות וההחלמה, ושמחות לענות על כל שאלה בנושא.

 8. השתתפות בקבוצות תמיכה – קבוצות אלו, לחולות ובני/בנות זוגן מתקיימות באגודה למלחמה בסרטן. האגודה מפעילה מגוון רחב של קבוצות תמיכה בכל רחבי הארץ בסניפי האגודה, במרכזי התמיכה. רוב, קבוצות התמיכה מונות מס' קטן של משתתפים כ-8-12 איש הנפגשים אחת לשבוע.

ההשתתפות בכל הפעילויות הינה ללא תשלום

*************

לקבלת מידע, חומר הסברה ולפרטים נוספים ניתן לפנות ללא תשלום לטלמידע של האגודה למלחמה בסרטן 1-800-599-995  או לאתר www.cancer.org.il

לפנייה בנושא ייעוץ מיני – לנה קורץ 03-5721643
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה