לנהוג בין הטיפות: 6 עצות לנהיגה בטוחה עם ילדים בחורף

על מה חשוב להקפיד בנהיגת חורף, כשהדבר היקר ביותר לנו נמצא במושב האחורי? כך תהפכי את הנסיעה ברכב עם הילדים לבטוחה יותר

28/02/2016
תוכן מקודם קבלו עדכונים מתוכן
  • RSS

 

כל בוקר הוא פסטיבל. צילום: שאטרסטוק

בשביל אמהות ואבות לילדים קטנים כל בוקר הוא הפקה של פסטיבל, וכשמתווספים גשם וקור, המשימה הופכת למסובכת יותר והפסטיבל נהיה כבר קרקס של ממש. העובדה שמזג אוויר סוער בישראל הוא נדיר יחסית, היא שהופכת אותו למסוכן יותר כשאת נכנסת לרכב ומסיעה את הילדים. הגשמים מציפים שכבות של שמן ולכלוך שהצטברו על הכביש במשך הקיץ והופכים אותו למחליק במיוחד, חשוך יותר ברוב שעות היום ויש יותר הסחות דעת בגלל תנאי הדרך.

אספנו 6 עצות מעשיות שיהפכו את הנהיגה שלך בחורף להרבה יותר בטוחה וישמרו היטב על הקטנטנים שחגורים במושב האחורי.

1. נא להתלבש בהתאם

עטפת את הילדים במיליון שכבות כך שחלילה לא יתקררו? כעת הכיני את עצמך: בכניסה לרכב הקפידי להוריד את המעיל, את הצעיף וכל פריט לבוש שהופך אותך למסורבלת ומקשה על התנועות בנהיגה; בזמן נהיגה את נדרשת לתגובה מהירה, ומעיל עשוי לעכב או להקשות עליה. אם קר, את יכולה להפעיל את החימום באוטו ולכוון לרגליים כדי למנוע תחושת נמנום, ולצאת לדרך רק כשהמעיל כבר לא נחוץ. חשוב גם לייבש את סוליות הנעליים בטרם הנהיגה, כדי שלא יחליקו על הדוושות.

 2. בדיקות שיספקו לך ראש שקט

אפילו שהאמהות הופכת אותך לסופר וומן, לא כולנו מכונאיות רכב שיודעות לזהות בעיות בתפקוד האוטו, לכן כדאי לערוך בדיקת חורף שמוצעת בחינם בהרבה מוסכים לקראת עונת הגשמים. מגבי הרכב מתייבשים בקיץ ולכן לא אפקטיביים כבר בגשם הראשון, וכדאי להשקיע כמה עשרות שקלים בהחלפת מגבי השמשה הקדמית והאחורית, ולבדוק את ניקיון מערכת מתזי המים. במוסך מבצעים בדיקה מקיפה של אורות הרכב (בלימה, מעבר, דרך וחירום), וגם של רפידות הבלמים והמערכות האלקטרוניות שמונעות החלקה: ABS ו-ESP.

3. המערכת שתציל אותך על הכביש

עוד לא המצאנו פתרון שיגרום לבלאגן של הילדים מאחורה להיעלם, אבל יש דרך יעילה לוודא שהוא לא יפגע בנהיגה. כיום קיימות מערכות למניעת תאונות דרכים, שניתן להתקין בפשטות בכל רכב. מובילאיי למשל, היא מערכת שעושה שימוש במצלמות ובטכנולוגיה של עיבוד תמונה בזמן אמת כדי להתריע ולסייע לנהגים לא להיות מופתעים בכביש. היא מתריעה מפני כל דבר שיכול לצוץ באמצע הנהיגה, כמו סכנת פגיעה בהולך רגל או רוכב אופניים, סטייה מנתיב, אי שמירת מרחק ועוד. מערכות מהסוג זה מספקות התרעות קוליות וויזואליות מפני הסכנות ומאפשרות לך כנהגת להגיב בחוכמה, גם כשהילדים בדיוק זורקים עלייך במבה מאחורה ושופכים שוקו על הריפוד.

לא כולנו מכונאיות רכב. צילום: שאטרסטוק

4. "מרחפת?" זה הזמן להאט

כשהכביש מוצף במים עלולה להיווצר תופעה המכונה "ריחוף", שבה ארבעת הצמיגים אינם נוגעים בכביש, אלא צפים מעליו. במצב כזה המכונית בסכנה של איבוד שליטה ולכן יש להאט את מהירות הנסיעה אל מתחת ל-60 קמ"ש, כדי למנוע את התופעה. בנוסף, צמיג שחסר בו אוויר יהיה בעל נטייה גדולה יותר ל"ריחוף" בכניסה לשלוליות. ולכן כדאי לבדוק את הצמיגים, כפי שכתבנו קודם.

5. ויהי חושך? ויהי אור. וזה תלוי רק בך

בחורף כפי שכבר הזכרנו - הראות פחות טובה, גם כשיורד גשם וגם כאשר הכביש מוצף וגלגלי המכוניות מעיפים סביבם בוץ. בחוץ עשוי להיות ערפל, ובכל מקרה יש פחות שעות אור. הפתרון הוא לשמור על תאורת רכב במצב תקין, לשמור על יחידות התאורה נקיות עד כמה שניתן וכן כדאי לנקות אותן מדי פעם בתחנת הדלק, כמו את השמשה הקדמית.

את אור הערפל האחורי מותר להדליק רק בתנאי ראות קשים. לא בגשם, אלא בערפל עם ראות מוגבלת במיוחד (50 מטרים או פחות). בכל תנאי אחר, אורות אלה ישתקפו על הכביש הרטוב ויסנוורו נהגים אחרים.

6. שמרי מרחק כפול:

כשהילדים אתך ברכב תמיד עדיף להימנע מבלימות פתאומיות כדי לשמור על בטחונם. הכביש רטוב, מרחק הבלימה ארוך יותר, הראות מוגבלת ומהירות התגובה נפגעת; לכן יש לשמור מרחק גדול מהרגיל מהרכב שלפניך. לפעמים דווקא גשם קל מייצר כביש חלק יותר. קיים סיכון גם בגשם שמגיע לאחר שבוע של שמש, שמחייב זהירות רבה יותר כדי להימנע מהחלקה. כדאי להתחשב גם בתנאי הדרך. בכביש ריק ורחב, הסיכוי שתופתעו מבלימה פתאומית קטן יותר. אם המכונית שמלפנים מתיזה מים, יש להקדים ולהפעיל את המגבים עוד לפני שמתקרבים אליה.

 לפרטים נוספים על מערכת מובילאיי שהופכת את הנהיגה לבטוחה יותר היכנסו
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך