למי לתרום?

איך יודעים שפסח מתקרב? כל העמותות והארגונים מתנפלים עלינו ומבקשים שנתרום להם. רק להם. אבל למי הכי כדאי? חמש העמותות המצטיינות

12/04/2011
כסף וקריירה קבלו עדכונים מכסף
  • RSS
» למי לתת? צילום: Thinkstock photos

כמו בכל שנה לפני פסח, קשה להתעלם משטף הקמפיינים והפניות אלינו, אזרחי ישראל, מצד עמותות וגופים שונים שעוסקים בסיוע על כל גווניו: החל ממבצעי ההתרמה למצרכי מזון ביציאה מכל סופרמרקט, דרך ארגוני נכים או בעלי מוגבלויות, קשישים, משפחות מרובות ילדים ומעוטות יכולת, עיוורים, חירשים וכל עמותה שמייצגת אוכלוסייה כלשהי הזקוקה לתקציב. חלק מהעמותות הללו מפעילות מוקדים טלפוניים אשר מבצעים פניות לאנשים אשר תרמו בשנים קודמות, בתקווה שיתרמו שוב. לעמותות אמידות יותר יש תקציב לקמפיין טלוויזיה או רדיו, וכמובן- המצאת התרומה באמצעות שליחת SMS שכללה את השיטה למקסימום.

כבר תרמנו. אבל למי?

אבל גם מי שרוצה לתרום מכל הלב, לא תמיד יודע למי כדאי.  כל תרומה, בין אם היא בסכום של עשרים שקלים או עשרת-אלפים שקלים, רצוי שתגיע ליעד המתאים ואכן תשמש למטרה שלשמה הוקצתה. אחת התופעות המתפשטות, בעקבות החרפת הפערים הכלכליים בישראל, היא צמיחה של עשרות ואפילו מאות עמותות- כל אחת מצהירה כמובן שהיא מסייעת לנזקקים ושהמעשה הנכון הוא לתרום דווקא לה, ולא לעמותות המתחרות. "תחרות" היא המילה המדויקת ביותר במקרה זה: ישראל היא מדינה קטנה עם הרבה בעיות חברתיות-כלכליות-רפואיות, ועם אחוז גדל והולך של נזקקים לסיוע. המדינה אינה מבצעת את חובתה ולא דואגת לרווחתם, וכך נוצר מצב שארגונים שונים מתחרים על כל תרומה, ותהיה זו התרומה הקטנה ביותר. למה? כי מי שתורם לעמותת נוער בסיכון, סביר להניח שלא ייתן תרומה נוספת לעמותה אחרת באותה הזדמנות. זו הסיבה שהדרך שבה פונים אלינו הארגונים האלה נעשית אגרסיבית מדי שנה- אין מספיק לכולן. כלומר יש, אבל לא בכיס שלנו, האזרחים (אלא של האוצר. שמורכב בעיקר ממה שהיה פעם בכיס שלנו. סתם בשביל הידע, ישראל נמצאת בעודף תקציבי. תחשבו לבד מה זה אומר ומה אפשר היה לעשות עם העודף הזה, שעומד על סך של כמה מיליארדים).

אז למי תורמים? ואיך אפשר לבחור? והכי חשוב- איך אפשר לדעת שהעמותה הנחמדה שבחרתי לא מנפחת את שכר הבכירים שלה במקום להעביר את הכסף למי שבאמת זקוק לו? האם יש אפשרות לבדוק את זה בכלל?

מידות טובות

למרבה המזל, לא צריך לחכות שמבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס יתפנה מחקירת הנסיעות של ביבי ושרה:
מידות - שיקוף ודירוג מלכ"רים היא חברה לתועלת הציבור וללא כוונת רווח, העורכת דירוג של עמותות וארגונים אחרים ללא כוונת רווח וכן ניתוח של התחומים שבהם פועלות העמותות. ב"מידות" מציגים שיטה ברורה לבדיקת מלכ"רים וצדקה, ובבסיס השיטה ניצבות 5 שאלות:

  1. מהי הסוגייה החברתית (הבעיה) שאתם מנסים לפתור?
  2. מה אתם עושים כדי לפתור או לצמצם אותה?
  3. מהם ההישגים שלכם?
  4. איך אתם יודעים מה אתם מצליחים להשיג?
  5. מה אתם לומדים וכיצד אתם משפרים את פעילותכם?

גופים אשר עונים על שאלות אלה מציבים את עצמם למעשה לרשות "מידות", אשר עורכת בדיקה מקיפה ומדוקדקת של הארגון, דרך שיטות הפעולה שלו, שגרת העבודה, מספר העובדים, אופן ניהול התקציב והתרומות, תוצאות בשטח ופרמטרים נוספים אשר בסיום הבדיקה מאפשרים להגיע למסקנה לגבי מידת מהימנותו של הארגון- הן לגבי האנשים להם הוא אמור לסייע, והן לגבי התורמים המעבירים אליו כספים. "מידות" מפרסמת דו"ח נגיש וברור על הארגון, ומדרגת אותו בהתאם לביצועיו (בחלק מהדו"חות מופיע דירוג באותיות A-B, ובאחרים הדירוג הוא מ-1 עד 5)

החלטנו ב"סלונה" להקל על ההתלבטויות לקראת החג, ואנחנו מגישות לכן את רשימת הארגונים הטובים והבטוחים ביותר להשקעה ותרומה, לפי דו"ח עמותת "מידות". שיהיה לכולנו פסח שמח.

העמותות הטובות

בית איזי שפירא. דירוג: A

בית איזי שפירא פועל לשינוי באיכות חייהם של אנשים עם מוגבלויות ובני משפחותיהם, באמצעות פיתוח שירותים חינוכיים-טיפוליים שינוי חברתי וקידום מודעות בקהילה פיתוח, מחקר והכשרה. בימים אלו מציין הארגון 30 שנות שינוי חברתי והשפעה על חייהם של כ-30,000 אנשים מדי שנה בארץ ובחו"ל. הארגון נוסד לזכרו של איזי שפירא ז"ל ובהמשך לדרכו ולפילוסופית החיים שלו כי "לכל אדם הזכות לחיות בכבוד ובהתאם למלוא יכולותיו". בית איזי שפירא ממוקם ברעננה ומשרת אוכלוסיה של 500,000 תושבים במרכז הארץ.
>> בית איזי שפירא, דו"ח עמותת מידות
>> בית איזי שפירא- אתר העמותה

לשובע. דירוג: 4.5 (מתוך 5)

העמותה רואה חשיבות עליונה לקדם ולטפח ילדים ובני נוער בסיכון ממשפחות במצוקה. למטרה זאת ולמענם, הקימה העמותה ומפעילה את רשת בתי הנוער "קדימה", המעניקה למשתתפים מדי יום, כל השנה ובכל השנים, עד לסיום כיתה י"ב, חינוך משלים איכותי וערכי, אשר יקדמם בלימודים, ירחיב אופקיהם ויקנה להם ערכים ראויים. העמותה מפעילה מספר פרויקטים נוספים: מועדוניות אוכל לנזקקים, מתן כרטיסים בשווי 250 ₪ לרכישת אוכל לנזקקים, מעונות בהם מתגוררים כ-80 דרי רחוב, עמדות חלוקה לביגוד יד שנייה ומפעילה 5 ניידות ממוזגות ומאובזרות לאיסוף עודפי מזון מבושל ממחנות צבא, מסעדות, מסיבות, אולמות אירועים וכו'.
>> לשובע, דו"ח עמותת מידות
>> לשובע- אתר העמותה

מעון חירום לנשים. דירוג: 4.5 (מתוך 5)

עמותת מעון חירום לנשים מפעילה מקלט לנשים נפגעות אלימות במשפחה - נשים מוכות - ולילדיהן. המקלט, הממוקם בחיפה, מספק שירותים לנשים ולילדים שברחו מביתם והגיעו למקלט מכל רחבי ישראל.
המקלט פועל משנת 1995 ומטרתו לספק הגנה פיזית ונפשית ולטפל בצרכיהם של הנשים והילדים המגיעים אליו. נשים וילדים אלה נאלצו, שלא באשמתם, לבחור בין שלומם הגופני והנפשי לבין ביתם, סביבתם, מכריהם ושיגרת חייהם, ולברוח אל המקלט. צוות העובדות במקלט וכן צוות המתנדבים/ות כולל יהודים, ערבים, ועולים ותיקים, הדוברים שפות שונות ומכירים את הרקע התרבותי-סביבתי שממנו מגיעות הנשים וילדיהן. המקלט קולט נשים וילדים ומספק להם שירותים "מסביב לשעון" - 365 יום בשנה, 7 ימים בשבוע, 24 שעות ביממה.
>> מעון חירום לנשים- דו"ח עמותת מידות
>> מעון חירום לנשים- אתר העמותה

בעצמי. דירוג: 4.5 (מתוך 5)

עמותת בעצמי מסייעת לנשים ולגברים השרויים באבטלה מתמשכת להשתלב בעבודה יציבה והוגנת, התואמת את כישוריהם ושאיפותיהם. בעצמי היא ארגון חברתי מקצועי ומיומן, הפועל כבר 15 שנים ללא כוונת רווח. בעצמי יוזמת, מפתחת ומפעילה מגוון גדול של תוכניות תעסוקה חדשניות ואפקטיביות, הפועלות בעשרות יישובים בכל רחבי הארץ ובעיקר בפריפריה הגיאוגרפית והחברתית. קהל היעד של תוכניות בעצמי רחב ומגוון, ומורכב מצעירים ומבוגרים, יהודים וערבים, חרדים, עולים ואסירים משוחררים.
>> בעצמי- דו"ח עמותת מידות
>> בעצמי- אתר העמותה

צעד קדימה. דירוג: 4.5 (מתוך 5)

"צעד קדימה" היא התארגנות של הורים ואנשי מקצוע הפועלת לחינוך ושיקום ילדים, בני נוער ומבוגרים עם שיתוק מוחי (CP).
העמותה מפתחת ומפעילה שירותי שיקום באמצעות גישת "החינוך המדריך", שמטרתה לסייע לילדים להגיע לעצמאות תפקודית ואישיותית ולהשתלב בחברה, ולמשפחות להתמודד עם אתגר גידולו של ילד/ה עם שיתוק מוחי.
"צעד קדימה" מתמחה בהפעלת מערכת חינוכית-שיקומית עבור ילדים ומתבגרים עם שיתוק מוחי, תוך הדגשת מרכזיות המשפחה בבסיס עשייתה המשפחתית. "צעד קדימה" מלווה את הילד עם שיתוק מוחי ומשפחתו לאורך מעגל החיים, מינקות ועד בגרות.
התכניות פועלות בפקוח משרד העבודה והרווחה ומשרד החינוך, בשיתוף מקצועי עם מכון פטו בבודפשט שבהונגריה, ארץ הולדתה של גישת 'החינוך המדריך'.
>> צעד קדימה- דו"ח עמותת מידות
>> צעד קדימה- אתר העמותה
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה