למי יש יתרון: לנשים או לגברים?

ישנה תחושה, שגברים מצליחים יותר מנשים בתחום הפיננסי. ובכן, טעות: המחקרים מוכיחים שנשים הן משקיעות סולידיות וזהירות מגברים, לכן הן מביאות תוצאות ותשואות טובות יותר

28/01/2013
סיגל פאר קבלו עדכונים מסיגל פאר
  • RSS

לא מעט מחקרים שעוסקים בהבדלים בין נשים וגברים בכלל, ובעולם ההשקעות בפרט, קובעים כי תכונות נשיות יכולות להיות מועילות בעולם הפיננסים, ולעודד השקעות שקולות, זהירות וסולידיות יותר. אז למה אנחנו מפחדות לעסוק בנושאים כלכליים?

"זו בדיוק הסיבה שנשים משקיעות טוב יותר. הפחד מביא לכך שהן סובלות פחות מביטחון יתר שפוגע בהשקעות", אומר הפסיכולוג אמנון טולידאנו, יועץ חיצוני לפסגות בית השקעות, "הפחד, שבחיים היומיומיים מהווה חיסרון, הוא יתרון בשוק ההון. דוגמא מעניינת לכך היא פורומים בשוק ההון. בפורומים האלו תמצאו לרוב גברים שמאוד בטוחים בעצמם, ולא מסכימים לקבל דעה שונה משלהם. למעשה, גברים משתמשים במשאב שאמור לספק להם אינפורמציה חדשה כדי לחזק את הדעה שיש להם ממילא, וכפי שמשתקף היטב מהפורומים, אם מישהו חושב אחרת מהם, הם עלולים להתקיף אותו כי הוא מערער את הביטחון שלהם".

שאלה: האם נשים מביאות את האמוציות גם לשוק ההון?

"זה נכון שנשים נתפסות על ידי גברים כאילו הן אמוציונליות, אבל דווקא לשוק ההון הן לא מביאות את האמוציות בעוד גברים כן. הנשים משאירות את הרגשות לתחומים אחרים, מכיוון שבניגוד לגברים, נשים אינן רואות בהשקעה בשוק ההון מבחן ליכולותיהן".

מחקרים מוכיחים: לנשים תוצאות טובות יותר

אם לשפוט על פי הנתונים, הרי שההתנהלות הנשית מביאה תוצאות בשוק ההון. סקר טלפוני שנערך בחו"ל, על ידי חברת מריל לינץ', אשר בחן את התשואה שהשיגו תיקי ההשקעות של אלף משקיעים, בהם 500 גברים ו-500 נשים, אישר כי נשים משיגות תשואות גבוהות יותר בהשקעות. וזאת על אף שלרוב יש להן פחות ידע פיננסי מגברים. מדוע? על פי המחקר נשים הן משקיעות זהירות וסולידיות, ועושות זאת תוך חשיבה לטווח ארוך והן מבצעות פחות טעויות. נשים גם נוטות לפנות יותר ליועצים חיצוניים לניהול תיק ההשקעות.

מחקר אחר שבוצע על ידי שני חוקרים אמריקאיים, מוכיח כי הביטחון העצמי הגבוה שגברים מביאים איתם לעולם ההשקעות פוגע בהם. זאת לעומת התנהלות נשית שקולה, שתורמת לביצועים טובים יותר. במטרה לבדוק את השפעת ביטחון יתר על תיק ההשקעות, לקחו החוקרים נתונים על השקעותיהם של 35 אלף משקיעים בין השנים 1991 ל-1997 תוך שהם מחלקים אותם לשתי קבוצות: נשים וגברים.

התוצאה הייתה מרשימה ביותר: התברר כי הגברים המשקיעים ביצעו 45% יותר פעולות מאלו שעשו הנשים המשקיעות, מה שהביא לכך שהרווח השנתי של הנשים היה גבוה ב-1.4% (!) מזה של הגברים. הסיבה לכך היא שביצוע פעולות רבות בתיק ההשקעות עלול לפגוע בו, בין היתר, בשל ביצוע פעולות פזיזות או מכירה של נייר ערך בהפסד.

כאשר השוו את ביצועי הגברים הלא נשואים לאלה של הנשים הלא נשואות, התוצאה הייתה עוד יותר דרמטית. גברים לא נשואים ביצעו 67% יותר פעולות מנשים לא נשואות, והרווח השנתי שלהם היה נמוך ב- 2.3% (!) מהרווח השנתי של נשים לא נשואות.

מבחן לאגו הגברי

מחקר אחר גילה, כי גברים נוטים לבדוק את תיק ההשקעות שלהם בתכיפות גבוהה יותר מנשים. לכאורה, זו ההתנהגות המצופה ממשקיע, ואולם מתברר שלא בהכרח כדאי לבדוק את תיק ההשקעות יותר מדיי פעמים. מדוע? כי במצב כזה שיקול הדעת עלול להיפגע ולמשל, ירידת ערך זמנית של המניה עלולה לגרום למכירתה בפזיזות, במקום להמתין בסבלנות לעליית ערכה כך שניתן יהיה לממש את ההשקעה במחיר טוב יותר.

"עבור גבר, ההשקעה משפיעה על הדימוי העצמי וכל השקעה היא מבחן לאגו", מסביר טולידאנו. "ככל שאדם מעורב ובטוח יותר, קשה לו לקבל מידע שסותר את מה שהוא חושב ולכן גברים בדרך כלל גם מזדהים מאוד עם המניה. בעוד גברים מגדירים עצמם לפי ביצועי המניה, נשים מסתכלות על המניות כעל כלי שמשרת אותן ואין להן קשר רגשי אל המניות. לכן, הן פועלות בעולם ההשקעות בשיקול דעת המתבקש".

————————————————————–

האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ/שיווק השקעות/פנסיוני ואינו מהווה יעוץ מס על ידי בעל רישיון כדין המתחשב בנתונים המיוחדים של כל אדם. פסגות בית השקעות עוסק בשיווק השקעות/פנסיוני ולא בייעוץ.

כתבות נוספות בשיתוף פסגות בית השקעותפיטרו אותך? טוסי לבדוק את קרן הפנסיה שלך

יכול להיות שמגיע לך כסף. לא תקחי?

כמה כסף הרווחת או הפסדת בשנה החולפת?

האם כדאי לקנות דירה?

הולכות לבחור? אחר כך תשלמו
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה