למה שירוצו אם הן יכולות לשבת בבית?

ביום חמישי דחתה ועדת הבחירות את הדרישה לפסול את ש"ס ויהדות התורה בשל תקנוניהן המפלים נשים. ככה זה כשכולם מקבלים את הדיכוי המגדרי כעניין מובן מאליו

23/12/2012
בילי מוסקונה-לרמן קבלו עדכונים מבילי
  • RSS
» ממה החרדים מפחדים?

הנה נפל דבר כשבעקבותיו לא נשמע קול נפץ, אלא דממה כבדה שהתפוגגה, זו שמשלימה באדישות עם העובדה ש-52 אחוזים מהאוכלוסייה לא זוכה לייצוג הולם בכנסת. ב-20 לחודש אמורה היתה ועדת הבחירות לדון בפנייתם התקדימית של ארגוני הנשים וד"ר לורה ורטון, חברת מועצת עיריית ירושלים, בבקשה לפסול את יהדות התורה ואת ש"ס שלא מאפשרות לנשים להתמודד, ותחת זאת מדקלמות כמו חבורת תוכים מתואמת את הפזמון האבסורדי, ש"נשים לא יצביעו למפלגה אם נשים ייכנסו לרשימות". כאילו אנחנו חברות אידיוטים. כאילו רק מחמת דרישותיהן וכבודן של הנשים הדתיות עצמן העמידו את קיר הפלדה שדרכו אין לאף אשה רשות להתקרב למפלגה אלא בתור מגישת קפה שותקת, יולדת הילדים או מנקת החדרים והמסדרון.

והנה קמה אשה אחת חילונית ועשתה מעשה. בבקשה עצמה כתבה ורטון את הטיעון ההגיוני שכל שכל ישר יראה באי יישומו עיוות אנכרוניסטי ואנטי דמוקרטי: "זוהי שלילת הזכות שחוסמת בפני מחצית האוכלוסייה אפשרות ליטול חלק בגופים המייצגים במוסד המרכזי של השלטון, וכמו כן מצב אבסורדי שבו מממנת המדינה גופים המפלים נשים". מסתבר אגב – וזה לא באמת מפליא – שעד היום לא הוגשה אף בקשה לפסילת המפלגות.

ביום חמישי האחרון טענו ש"ס ויהדות התורה בוועדת הכנסת, בהיתממות צדקנית, שאין מקום לפסול אותן כי "אורח חיים שיש בו הפרדה בין המינים הוא אורח חיים לגיטימי לחלוטין, ואינו יכול בשום פנים ואופן להיתפס כפסול או מוקצה וכי ההפרדה בין המינים נובעת מטעמי צניעות שלגביהם לגברים יש תפקיד אחד ולנשים תפקיד אחר ואין בחלוקת התפקידים הזאת כדי לטעון שנשים פחותות מגברים". במקביל, חזר ועלה על ראש התורן את הדגל הקבוע "שנשים רבות יסרבו להצביע עבור ש"ס אם נשים יכנסו לרשימות". כאילו ולא שמעו מעולם על המושג 'תודעה כוזבת' שבו העבד, מחמת כפיפותו, מזדהה עם האינטרסים של האדון. וכל זה לא תפס אלא שורות בודדות באינטרנט כאילו העובדה שאין ייצוג נשים היא נורמלית לחלוטין ולא צריך להבעיר בה חזיות מדורות או חביות אבק שריפה.

והאמת שכולנו התרגלנו לחיות בתוך אפליה שיטתית של דיכוי מגדרי, במדינה שבוחרת להכפיף את כולנו לחוקי ההלכה היהודית, שנוגעים כל רגע ורגע בחיי היומיום שלנו. ואנחנו? שותקים כמו כבשים. רק גבר יכול לגרש את אשתו; אשה עגונה - ילדיה נחשבים ממזרים, מה שלא קיים בהיפוך; חיילים יוצאים בזמן שחיילות שרות, וגם מותר להם לא להישמע להוראות אשה שמפקדת עליהם; נשים וגברים משלימים עם דיני אישות וסמכות בתי הדין הרבניים; וכל ההסדרים המשפטיים של עולם המשפחה נתון "לאפליה מגדרית שיטתית מערכתית גלויה וברורה שהכל מקבלים אותה כמובנת מאליה", כמו שכותבת ד"ר אורית קמיר.

הטבעיות שבה אנחנו מוכפפים ולא מצייצים ולא מרימים את הראש מותנית בשוט אכזרי שמחזיק את כל המערכת הזאת נגדנו, ולשוט הזה חוקים משלו שאנחנו יכולים רק לנחש את כוחם לפי משפט קצר שכתבה בבקשה לעתירה ד"ר עליזה לביא, דתית פמיניסטית ומועמדת ברשימתו של יאיר לפיד "יש עתיד" שאמרה ש"פסילה תעצור את תהליך השינוי שעוברות נשים דתיות". באיזה אמצעים תעצור פסילת המפלגות את התפתחות הנשים הדתיות? איזה סנקציות יפעילו על הנשים אחרי שיחטפו מכה על זה שהן לא משולבות ברשימות? כמה נמוך עוד אפשר להוריד אותן אחרי שעוצרים אותן ושוקלים להכניס אותן לכלא כשהן מתפללות עם "טלית נשים" בכותל?

לפני שנתיים התלוננה ד"ר חנה קהת מייסדת תנועת הנשים הדתיות פמיניסטיות 'קולך' שרק נשים דתיות מנהלות את המאבק הפמיניסטי כשלצדן לא צועדות נשים חילוניות שסובלות גם הן מאפליה קשה בתחום דיני האישות. לפחות בנקודה הזאת, בניסיון לפסילת המפלגות הדתיות, נשבר הקרח וזזנו קדימה חילוניות ודתיות כתף אל כתף. במדינה כמו זאת שאנחנו חיים בה, שהחרדה הביטחונית שמפומפמת לנו לוורידים יום יום שוברת וקורעת את מעגלי הסולידריות הנשים, גם זה צעד קטן קדימה.

את ש"ס ויהדות התורה אישרה כמובן ועדת הבחירות, בהרכב של 35 גברים ושתי נשים בלבד. גם נציגיה של מפלגת העבודה הצביעו נגד הפסילה.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה