למה רווקות ישראליות חוששות מהתקן תוך רחמי?

הוא נחשב לאמצעי המניעה הבטוח בעולם, עמיד לשנים ארוכות ואפילו עשוי לשפר את תופעות המחזור. השבדיות הצעירות כבר אימצו את ההתקן התוך רחמי, אז למה הנשים הישראליות עדיין חוששות ממנו?

18/03/2014
רעות חוצה קבלו עדכונים מרעות
  • RSS

נמנעת מהתקן? את לא חייבת (צילום: שאטרסטוק)שוברים את המיתוס: גם נשים צעירות יכולות להשתמש בהתקן (צילום: שאטרסטוק)

נערה צעירה מחליטה לראשונה בחייה לקחת אמצעי מניעה. היא מגיעה אל רופא הנשים והוא מתקין לה התקן תוך רחמי שילווה אותה לחמש שנים לפחות. האם התכווצת בכיסא כשקראת את המשפט הזה? את כנראה לא היחידה.

למרות שמדינת ישראל נחשבת למדינה מובילה בשימוש בהתקן תוך רחמי, ההנחה הרווחת היא שלנשים צעירות או לנשים שעדיין לא ילדו שני ילדים לא מומלץ להשתמש בהתקן. המיתוס הזה גורם לנשים להירתע מהתקן תוך רחמי. " זה נבע מכך שלפני 30 שנה חשבו שההתקן מעלה שכיחות הריונות מחוץ לרחם דבר שהוכח כלא נכון, בנוסף הייתה שכיחות גדולה של זיהומים ברחם, שנבעה מסוג התקן מסויים שהוצא משימוש והסיקו שההתקן הוא הגורם לזיהום..היום כבר יודעים שהתקנים לא גורמים לעלייה בזיהומי רחם, אלא גורמים אחרים כמו ריבוי פרטנרים". מסביר ד"ר עמוס בר, גזבר האגודה לאמצעי מניעה בישראל.

"ההתקן התוך רחמי הוא מתקן עשוי פלסטיק בצורת האות T. ישנם שני סוגי התקנים - התקן הנחושת, שיש בו סליל של נחושת שמלופף על זרועות הפלסטיק. והתקן 'מירנה', שמפריש הורמונים במינון נמוך מאוד, גורם לריר הצואר להיות דליל עד שאינו מאפשר כניסת זרעונים לחלל הרחם בנוסף הוא גורם לדופן הרחם להיות דקה ועל ידי כך מונע מהביצית המופרית להשתרש, התקן המירנה תורם גם להפחתה בהתכווצויות, ומוריד את כמות הדמם הווסתי במעל ל-90% מציין ד"ר בר.

במדינות רבות באירופה, וגם במקסיקו ובארצות הברית ממליצים רופאי הנשים על התקנים גם לבחורות צעירות שטרם ילדו. "בארצות הברית, שם נלחמים בתופעה של הריונות בגילאי העשרה, מבינים שנערה צעירה שהיא פחות אחראית ופחות מבינה את החשיבות של נטילה סדירה של גלולות, יותר עדיף שתהיה עם התקן. רוב הנערות הצעירות לא מתכננות הריון בשנים הקרובות, וכן יש אצלן נטייה מוגברת לשכחה מוגברת של גלולות דבר שמוריד את יעילות הגלולה ל 91% (לעומת ה 99% שיש לה בשימוש נכון) ולכן התקן שמונע הריון לחמש שנים ביעילות של 99% ואינו תלוי במשתמשת מהווה פתרון מושלם עבורן" מציין ד"ר בר.

למרות שבארצות אחרות ההתקן הוא אמצעי מניעה שתופס תאוצה בקרב צעירות, בישראל עדיין רווחת תפיסה מיושנת בקרב הרופאים לגבי ההתקן וגם הנשים עצמן מעדיפות ליטול הגלולות. "בקרב האמהות של הצעירות, שגדלו תחת המיתוסים השליליים, יש מגמה של לשכנע את בנותיהן להמנע מההתקן. בדור הצעיר יש תהליך של שינוי אבל הוא איטי. ככל שיהיו יותר נשים צעירות עם התקן - המגמה תתרחב", מציין ד"ר בר.

האם כל הרופאים מודעים ליתרונות?

דנה, בזוגיות קבועה, בת 26, סובלת מכולסטרול גבוה ונוטלת גלולות. "בגלל ששילוב של גלולות וכולסטרול גבוה הוא מסוכן, אני נמצאת במעקב צמוד - בדיקות דם חודשיות והקפדה על התזונה שלי יותר מהרגיל, וזה האמת מכניס קצת למתח". אחת הסיבות העיקריות שבגללן היא נמנעת מהתקן תוך רחמי היא, לטענתה, רופאת הנשים שלה. "הרופאה שלי בכלל לא מעודדת התקן, היא הציעה לי את זה בנימה מאיימת 'מה את רוצה התקן?' כאילו שזה דבר רע, וגם ככה אני מפחדת מזה אז היא בכלל הוציאה לי את החשק".

הגישה הזו של רופאי הנשים בישראל מכעיסה את ד"ר בר. "רופאים בישראל לא מציעים התקן כאמצעי מניעה ראשון. באופן שרירותי מנפיקים מרשמים לגלולות בלי לברר את ההיסטוריה הרפואית של המטופלת ואורח החיים שלה. אפילו צעירות שהרו ועברו הפלה עקב שימוש לא נכון בגלולות, לא מציעים להן התקן אלא מחזירים אותן לאותו אמצעי מניעה איתו נכשלו בעבר".

נטע-לי, נשואה טרייה בת 27, עם התקן מאז גיל 23. "הייתי על גלולות תקופה מסוימת, אבל זה החמיר לי בעיות הורמונליות שיש לי בגוף – חוסר איזון בבלוטת התריס, עייפות, השמנה. ניסיתי להחליף סוגי גלולות וכלום לא עזר. רק אז הרופא המליץ לי על התקן", מסבירה נטע-לי את הסיבות שהביאו אותה להתקן. "בהתחלה, אני מודה, לא ידעתי מה זה, אבל ההורים שלי באים מעולם הרפואה והם תמכו בי".

לאחר ארבע שנים עם התקן מודה נטע-לי שהיא לא מבינה מדוע נשים נרתעות משימוש בהתקן. "היום אני באמת לא מבינה למה לא לשים התקן - זה הרבה יותר נוח, יותר בטוח, הרבה חברות שלי נרתעות מזה ומגיבות בפחד כשהן שומעות שאני עם התקן, אבל אני בהחלט ממליצה לנשים לא לבחור אוטומטית בגלולות ולתת להתקן הזדמנות, ובכלל להכיר את כל האופציות למניעה".

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך