למה לא הופתעתי מהשריפה במפרץ חיפה?

הפעם זה נגמר ללא נפגעים בנפש ובמהרה נשכח ממה שקורה במפרץ חיפה. אך אם נמשיך לטמון את הראש בחול, זה יקרה שוב ובפעם הבאה התוצאות עלולות להיות טרגיות

27/12/2016
ח''כ קארין אלהרר קבלו עדכונים מח''כ קארין
  • RSS

דליקה בבז"ן (צילום מתוך ווטסאפ)

שלשום בבוקר שמענו כולנו את החדשות הקשות והמפחידות- שריפה במפעלי בז"ן בחיפה. אני מניחה שגם אתכם תפס פיק ברכיים- האם יש אנשים באזור? האם כולם בטוחים? מה המרחק של השריפה ממיכל האמוניה? תושבי חיפה הונחו להסתגר בבתיהם. אימה.

לשמחתנו, הפעם זה נגמר ללא נפגעים בנפש. נס חנוכה אם תרצו. כך, כולם יכולים לחזור להתעסק בדברים אחרים, לא להיות מוטרדים ממה שקורה במפרץ חיפה. אבל הבעיה היא  שלהיות בנות יענה ולטמון את הראש בחול לא יקדם הרבה, ובקרוב- בעוד שבוע, או חודש, או שנה זה יקרה שוב. אם זו לא תהיה שריפה זו תהיה עליה נוספת בכמות האנשים שחולים בסרטן או חס וחלילה פיצוץ של מיכל האמוניה.

שלא תהיינה אי הבנות- איזור מפרץ חיפה הוא שטח הפקר.

בשנה וחצי האחרונות בהן אני מכהנת כיו"ר הועדה לביקורת המדינה קיימנו חמישה דיונים בנושא הזה. לצערי, אני לא יכולה לומר שהצלחנו להגיע להתקדמות משמעותית. בכל דיון מחדש אנחנו שומעים את הגופים המבוקרים, משרדי הממשלה, שבאים ואומרים לנו שהמצב בסך הכל בסדר, שעל חיפה לא צריך להכריז כ"אזור מוכה זיהום אויר" ושהכל הרבה יותר טוב מבעבר.

לצערי, זה לא מרגיע אותי וזה גם ממש רחוק מלהיות נכון.

אני קוראת למשרדי הממשלה לקחת אחריות- למשרד להגנת הסביבה לשפר את הבדיקות והפיקוח על המפעלים באזור כדי לצמצם את זיהום האויר, למשרד הבריאות לשפר את המחקרים האפידמיולוגים שנערכים באזור ולספק נתונים קונקרטיים לגבי התחלואה, למשרד הכלכלה לבחון את המפעלים והתעשיות באזור ולוודא ששריפה כזו לא תתרחש שוב.

למשרד ראש הממשלה, יחד עם המשרד להגנת הסביבה ומשרד האוצר אני קוראת להעביר את מיכל האמוניה. מיכל האמוניה עדיין עומד במפרץ חיפה, כאנדרטה לחוסר התפקוד של הממשלה הנוכחית שלנו. בדיוני הועדה סיפרתם שנערך מכרז להעברתו, ולאחר מכן העברתם מכתב בו הסתבר שאף גוף לא הגיש הצעות למכרז. אם אף גוף לא הגיש הצעה יש לדאוג להעביר את המיכל בצורה אחרת, או למצוא פתרון מהפתרונות המוכרים שעלו בדיוני הועדה.

אני תמיד שומעת טיעון שהמפעלים במפרץ הם מקום עבודה שמייצר המון כסף ושגם הכלכלה חשובה. וזה נכון הכלכלה חשובה אבל חיי אדם חשובים הרבה יותר!

לצערי, לא הופתעתי מהשריפה במפרץ חיפה. שוב ושוב ראיתי כיצד משרדי הממשלה לא מעניקים מספיק חשיבות לנושא הזה. הפעם, למזלנו, זה נגמר ללא נפגעים בנפש. אבל אני מבקשת מכולנו לא לשכוח את הנושא הזה עכשיו אחרי שהשריפה עברה. אני קוראת לכולנו להמשיך ולעסוק בזה עד שהבעיות הרבות ייפתרו. אנחנו נקיים דיון מעקב בנושא בועדה לביקורת המדינה בחודשים הקרובים- אני מזמינה את כולכם להגיע לשמוע ולהשמיע.

לתגובות, שלחו מייל לכתובת

.

ח"כ קארין אלהרר (צילום: אלעד גוטמן)
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה