למה כדאי לאכול תפוחי עץ וגזרים כל יום

הצטברות פלאק על פני השיניים היא סכנה לבריאות יותר ממה שאתם חושבים. מה ממליצה שיננית לעשות ומדוע כדאי לבקר אצלה כל 3 חודשים? כל ההמלצות בכתבה שלפניכם

21/07/2015
אסנת עופר קבלו עדכונים מאסנת
  • RSS

גזר לשיניים וחניכיים בריאות צילום שאטרסטוק

כשהיינו ילדים אמא הזהירה אותנו מאכילת ממתקים ועוגות כי זה הורס את השיניים. אמרה, צדקה, אבל לא הצליחה לשכנע אותנו לעזוב את המתוק הדביק הזה. כיום, בגיל שבו התבונה שולטת, פחות או יותר, יש לנו כלים לסגל הרגלים בריאים יותר וטעימים לא פחות. וגם להבין מה מסתתר מאחורי המשפט המאיים "הורס את השיניים".

"ככל שהתזונה מתוקה ועשירה בפחמימות, ככה יצטבר יותר פלאק", מסבירה הדס לויט ישראלי, RDH רכזת לימודי שיננות בהדסה עין כרם. "חיידקי הפה אוהבים מאד מזון מתוק. הם מתחברים אליו, ובתגובה  מפרישים חומרים שונים, דביקים. וכך נוצר הפלאק".

תזכורת: עששת היא מחלה הנגרמת כתוצאה מפעילות חיידקים, שניזונים משיירי מזון שנותר על השיניים. בשפה רפואית קוראים לשכבת החיידקים שמתנחלת על השיניים “רובד חיידקי” או פלאק.  פלאק שאינו מוסר בצורה יעילה מתגבש לאבנית, ששוקעת על פני השן ועל גב החניכיים, ויכול לגרום לא רק להיפתחות עששת, אלא גם לבעיות בחניכיים שעלולות להיות מסוכנות לבריאות, בעיקר בקרב חולי לב וסוכרת וכן - נשים בהריון.

אבל יש גם חדשות טובות: "מזונות קשים, כמו תפוח עץ וגזר, יכולים לסייע בניקוי והסרה של חלק משכבת הפלאק", מסבירה לויט ישראלי.

שאלה: זה מסביר למה לארנבים אין בעיות בשיניים. אז אפשר להפסיק לצחצח?

"ממש לא. המזונות הקשים מסייעים בניקוי הפלאק רק בשליש הראשון של השן אבל לא מאזור החניכיים. לכן, המזונות האלה יכולים לעזור במידה מסוימת אבל הם לא פתרון להסרת הפלאק או להפחתתו בצורה משמעותית".

 שאלה: מהן ההמלצות הטובות ביותר למניעת בעיות חניכיים?

"ההמלצה הראשונה היא לבקר אצל שיננית פעמיים עד ארבע פעמים בשנה. זה תלוי בנטייה לייצור פלאק. גם מי שיש להם בעיות בחניכיים או עברו ניתוח חניכיים כדאי שיבואו מדי 3 חודשים. אחרים יכולים להסתפק בפעמיים בשנה, בהתאם להמלצת השיננית.

"המלצה נוספת היא  לצחצח שיניים פעמיים ביום, בצורה טובה ויעילה, עם מברשת נכונה ומשחה מתאימה ולהשתמש באביזר בין שיני כמו : חוט דנטלי, קסמים או מברשונית בין שינית".

גזר לשיניים וחניכיים בריאות צילום שאטרסטוק

שאלה: איך נדע שאנחנו מצחצחים בצורה יעילה וטובה?

"לשם כך צריך לבוא לשיננית ולקבל הדרכה. צחצוח טוב זה כשסיבי המברשת מגיעים לגבול החניכיים, בהטיה של 45 מעלות. ואולם משום שהמברשת היא מוגבלת צריך להשתמש באביזרים נוספים ולבקר אצל השיננית, שיכולה להסיר פלאק ואבנית מעומק רב יותר שאליו סיבי המברשת אינם חודרים. אבנית היא בעצם פלאק שהסתייד, בגלל חומרים שונים שיש ברוק. ומשום ששטח האבנית האינו חלק, הוא גורם לשכבת פלאק נוספת להיאחז בה ולהצטבר עליה, וחוזר חלילה".

אבנית ניתנת להסרה באמצעים מכניים שיש רק לשינניות ולרופאי שיניים. אם לא מסירים את האבנית, הפלאק ימשיך להצטבר, גם אם מצחצחים שיניים בצורה טובה. האבנית עלולה להפריד את החניכיים מהשן, עד שנוצר רווח, מעיין כיסים, שמחלישים את מנגנון התמיכה של השיניים. התוצאה יכולה להיות אבדן שיניים. הכיסים גם "צוברים" חיידקים שממשיכים את מעגל הרס השיניים.

 כדי לבדוק האם יש שכבת פלאק על השיניים, לויט ישראלי ממליצה  להעביר את הלשון על פני השיניים בצידן הפנימי: אם השן חלקה, סימן שצחצחת נכון, אם היא מחוספסת סימן שיש פלאק על השיניים.

שאלה: האם כדאי להמשיך לצחצח שיניים אם יש סימנים לדלקת, כמו אודם, נפיחות או דימום?

"בהחלט. כשמצחצחים שיניים ויורד דם זה סימן שמצחצחים טוב, אבל גם שיש דלקת. זו לא סתירה. אם ממשיכים לצחצח נכון, הדימום יפחת עד שיפסק לגמרי, תוך יומיים או שלושה. אנשים רגילים לרוץ לרופא השיניים כשיש כאבי שיניים. דלקת חניכיים ומחלת חניכיים אינן כואבות ולכן קורה שאנשים מגיעים למצבי חולי קשים, עד כדי ניידות שיניים, מבלי שיהיו מודעים לתהליך שעובר על החניכיים. וגם זו סיבה מדוע כדאי להגיע לביקורת ולבדיקה אצל רופא ושיננית באופן יזום".
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה