למה חשוב לערוך צוואה במשפחה חד-הורית?

חוק הירושה הישראלי עלול להציב את ילדי המשפחות החד-הוריות בבעיות כאשר ההורה שלהם נפטר. מה הבעיות העיקריות ואיך אפשר לפתור אותן במסגרת ניסוח צוואה?

29/09/2015
עו''ד שרון פרילינג קבלו עדכונים מעו''ד שרון
  • RSS

חשיבות עריכת צוואה במשפחות חד-הוריות. צילום: שאטרסטוק

בניגוד לתפיסה הרווחת, עריכת צוואה חשובה לא רק בגיל מבוגר ולא רק כשיש הרבה רכוש ונכסים. לעריכת צוואה יש משמעות גם בגיל צעיר ובפרט בעידן המודרני, שבו מבנה התא המשפחתי הוא מגוון ומערכת הנישואין אינה עוד המודל היחיד לחיי זוגיות.

במשפחות חד הוריות עם ילדים קטינים מתחת לגיל 18 עולות לא מעט שאלות בהקשר זה; האם יש חשיבות לעריכת צוואה עבור אם גרושה, פרודה או רווקה, המגדלת את ילדיה בתא משפחתי חד-הורי? האם אב שאינו חי במשותף עם אם ילדיו צריך לערוך צוואה?

חוק הירושה הישראלי קובע את מנגנון חלוקת העזבון כאשר לא נערכת צוואה המגדירה את היורשים. על פי החוק, יורשיו של אדם שלא הותיר אחריו צוואה ואין לו בן/בת זוג במותו, הם ילדיו, אשר יורשים אותו בחלקים שווים. אם יש לנפטר בן או בת זוג בעת הפטירה, הם יהיו זכאים למחצית העזבון, והילדים יירשו את המחצית השניה. מובן שהחוק תופס גם לגבי ידועים בציבור.

כשמדובר במשפחות חד הוריות עם ילדים קטינים, קיימות שתי בעיות פוטנציאליות עיקריות:

1. ניהול ירושת הילדים בעודם קטינים - כשהילדים הם היורשים, הרי שבעודם קטינים הם לא יכולים לנהל בעצמם את הרכוש והכספים שהגיעו לידיהם. התוצאה היא שההורה השני - הגרוש או אבי הילדים שלא נישא לאם - יהיה זכאי לנהל את הרכוש עבור הילדים בהיותו אפוטרופוס טבעי שלהם. עבור הורים בנפרד, תוצאה אפשרית זו מאוד לא רצויה, שכן כאשר התא המשפחתי מתפרק, לעיתים קרובות האמון נפגע גם הוא ולמרבית ההורים אין עניין שבן הזוג לשעבר ינהל את כספי ירושת הילדים.

2. ידוע בציבור עשוי לרשת את מחצית העזבון - כאמור, אם לאדם יש בן זוג בעת פטירתו, הוא זכאי על פי החוק לרשת את מחצית העזבון והילדים ייאלצו לחלוק את המחצית השניה ביניהם. בפסיקת בתי המשפט נקבע, שגם בן זוג ידוע בציבור לאחר קשר בן חודשים ספורים בלבד, זכאי לרשת. תוצאה זו יוצרת קיפוח משמעותי של הילדים, שכן במרבית המקרים ההורה שהלך לעולמו היה מבקש להבטיח קודם כל את הילדים לפני שהוא מעניק לבן זוג החדש (שאינו ההורה של הילדים) חלק כה ניכר מן הירושה על חשבונם.

איך אפשר לפתור את הבעיות הנ"ל במסגרת הצוואה?

 1. כדי למנוע מצב בו ירושת הילדים הקטינים תנוהל על ידי בן הזוג לשעבר, ההורים יכולים לקבוע בצוואה שהכסף יוחזק על ידי נאמן שיבחר ההורה בצוואתו. ניתן גם לקבוע באיזה גיל יקבל כל ילד את הכספים ואין חובה להעביר את הכספים בגיל 18 בהכרח, אלא בגיל מבוגר יותר, או להתנות מראש את העברת הכספים למטרות כמו רכישת דירה עבור הילד, הוצאות לימודים וכו'.

 2. את הבעייתיות הנוגעת לחשש שבן זוג ידוע בציבור יזכה בנתח נכבד מן הירושה על חשבון הילדים, ניתן לפתור כך שחלקו יוגדר בצוואה. למשל, ניתן לקבוע שלא יזכה בשום חלק מהירושה או לחילופין להעניק לו זכויות תוך הגדרתן באופן ברור, שישקף את רצון המוריש.

המסקנה המתבקשת היא שראוי לתת את הדעת בכל גיל לחשיבות עריכת הצוואה, שכן אם היא לא קיימת, יחולו הוראות החוק בדבר היורשים על פי דין ולא תמיד הן יגשימו את רצונו של המוריש.

.

 

* עו"ד שרון פרילינג היא מומחית בדיני משפחה וירושה.

.

.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך