למה את לא מוצאת עבודה?

את יכולה להמשיך לתלות את העובדה שאת בבית במצב המשק, אבל את יכולה גם להבין איפה את שוגה בחיפוש העבודה

05/10/2011
נירית גלר ג'מילי קבלו עדכונים מנירית
  • RSS
» נירית גלר ג'מילי

מצב המשק "על הפנים", אנחנו אחרי תקופת חופש גדול ובאמצע חגים, אבל איך זה מסביר את העובדה שאת לא מוצאת עבודה כבר חודשים ארוכים? האם זה באמת רק בגלל מצב המשק / החופשה / החגים?

לפעמים זה לא בגלל אף אחת מהסיבות האלה אלא בגללך.

משהו בתהליך של חיפוש העבודה לקוי, וזו הסיבה שאת לא מצליחה לבלוט, שאת לא מצליחה לעבור את שלב קורות חיים או שלא מצליחה לעבור ראיונות לתפקידים שבאמת מעניינים אותך. אז אולי תסתכלי לאמת בפנים ותודי שיש כאן איזו בעיה.

קצת סיפורים מהחיים ובהמשך - מבחן לבחינה עצמית.

סיפור ראשון

אורה פוטרה מהעבודה. היא לא הבינה למה פיטרו אותה. היא לא ציפתה לזה.זה נחת עליה כרעם ביום בהיר. הרבה זמן היא חיפשה עבודה, חיפשה וחששה- אורה חששה שיזמנו אותה לראיונות עבודה.

קורות חייה היו מרשימים בהחלט. היא זומנה להרבה ראיונות עבודה, אך לרובם לא הלכה, וכשהלכה קפאה. למה? כי היא חששה משאלה אחת, שאלה שגם לה לא היתה תשובה – "למה פיטרו אותך?".

וזהו, זה תקע את כל תהליך חיפוש העבודה!

מעט מאוד ראיונות, וגם הם נכשלו בגלל התשובה, וזהו – אורה יושבת חודשים בבית עד שמגיעה לפגישה אחת. מה עשינו בפגישה? ניסינו להבין למה באמת היא פוטרה, וחשוב לא פחות - כיצד להציג את זה בצורה שתכבד אותה, להציג את האמת כפי שהיא נתפסת בעיניה, והצלחנו ביחד לייצר מצגת שתואמת את המציאות ושיהיה לה קל להציג. איך עשינו את זה?

לאחר בחינה עמוקה משותפת היא הבינה, שהפיטורין נבעו עקב אי השתלבות חברתית. היא הבינה באמצעות הפגישה, שלא מתאימים לה מקומות עבודה, שבהם נדרשת השתלבות החברתית גבוהה – זה החיסרון שלה – היא לא "חיה חברתית".

בחנו ביחד גם את היתרונות המיוחדים שלה - אשת עבודה מהמעלה הראשונה, לויאלית, יציבה, לא מחסירה, "מתקתקת עבודה", ואין לה מגבלה של שעות עבודה.

אלו דברים שהיא שלפה מההכרות שלה את עצמה,זוהי האמת, וקל מאוד להגיד משהו שמאמינים בו.

בסימולציות שעשינו, המסר שלה נאמר בצורה אוטנטית, אמיתית ומשכנעת, ועם המסר הזה היא יצאה לדרך.

באותו חודש אורה מצאה עבודה.

סיפור שני.

נעמי 8 חודשים לא עבדה. אחרי הרבה מאוד שנים של עבודה במקום מסודר היא מצאה את עצמה מפוטרת / מצומצמת. נעמי גדלה במשפחה שהערך של עבודה היה ערך מקודש. כולם עובדים, כל הזמן.

אדם עובד הוא אדם שווה, ומה שווה כזה שלא?! חודשים היא לא עבדה. כל בוקר היתה מתלבשת, מתאפרת, מתארגנת "כאילו" לצאת לעבודה- גם הילדים לא ידעו שאמא לא עובדת, זה היה סוד! בפגישה שאלתי אותה במה היא באמת היתה רוצה לעבוד.

התשובה היתה מהירה והפתיעה גם אותה – ולא, היא לא רצתה לעבוד בעבודה אמדמינסטרטיבית שבה עבדה כעשרים שנה, היא רצתה מאוד לעבוד עם ילדים. לפעמים זו לא שינוי של אמונה אלא שינוי של תפיסה. בפגישה היא הבינה שיש לה הזדמנות.

הזדמנות לעשות שינוי תעסוקתי למשהו שהיא באמת רוצה. והחשיבה החדשה הזו עשתה אצלה שינוי ענק.

בפגישה היא הבינה את חשיבות הנטוורקינג בתהליך של חיפוש עבודה - רוב מחפשי העבודה מוצאים עבודה באמצעות הנטוורקינג שלהם! (נתון מוכח מדעית).

איך הנטוורקינג יעזור לה אם הסביבה חושבת שהיא עובדת? אז איך להציג את עצמה כמחפשת עבודה, איך להסביר מה היא בדיוק מחפשת ואיך לגרום לקשרים שלי לעבוד בשבילי ולחפש לי עבודה?- לכל זה אני קוראת בשם "נאום מעלית חובה לכל מחפש עבודה".

פגישה אחת, שתי שאלות משמעותיות, וכעבור שבועיים היא מצאה עבודה עם ילדים, בדיוק כפי שחלמה.

איך היא הגיעה למשרה? דרך חברה שפגשה בסופרמרקט, היא שלפה את "נאום המעלית" שעליו התאמנו בפגישה- ומכאן התגלגל הכל : החברה שמעה על משרה נדרשת, בדיוק כזו שנעמי רצתה, היא העבירה לנעמי את הפרטים ומכאן הדרך היתה מהירה מאוד.

בחלק השני, מחר, על חשיבות המיקוד בחיפוש עבודה ושאלון לבחינה עצמית

הלוואי שתהא זו שנה מבורכת,שנה של בריאות טובה, אהבה אמיתית ותעסוקה מספקתֱ

נירית גלר ג'מילי – MA- יועצת ומאמנת תעסוקתית

IN&OUT – קידום אמהות במציאת עבודה

מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה