למה אנחנו צריכות להחליט איך יראה הביטחון שלנו?

"ביטחון זה לדעת שכל מי שמקבל החלטות הנוגעות לשלומך עושה זאת מהשיקולים הנכונים, לכן נשים חייבות להיות בכל מוקדי ההחלטות". ח"כ עליזה לביא על הצורך של כולנו

17/11/2014
ד''ר עליזה לביא קבלו עדכונים מד''ר עליזה
  • RSS
» ח"כ עליזה לביא: "ביטחון הוא חזות הכול". צילום: יוני בלום

מהו ביטחון? ביטחון הוא הצורך הקיומי הראשוני ביותר. ביטחון הוא הוודאות ששלומך מובטח גם היום וגם מחר, שאיש לא יפגע בך. שאיש אינו מאיים על קיומך הפיזי וגם לא על החופש שלך לחיות בכבוד ובשוויון. ביטחון הוא הידיעה שאת מוגנת בבית, ברחוב ובעבודה, בכל שעה משעות היום ובלי קשר לשאלה איך ולמה את עושה או לא מה שאת עושה. ביטחון הוא היכולת שלך לפעול, לחשוב, לתפקד.

ביטחון בארץ שלנו זה חזות הכול. כולם יודעים שביטחון קודם לכל הצרכים החשובים האחרים, כי אם לא יהיה ביטחון, לא יהיה שום דבר אחר. ביטחון זה לדעת שאת או מי שממונה על שלומך עשה הכל כדי להקטין למינימום את סיכוייך להיפגע.

ואפשר להיפגע מהמון דברים - החל מאלימות בבית או ברחוב ועד לאלימות בין עמים ומדינות. אפשר חלילה לחלות ואפשר ליפול ברחוב בגלל מפגע בטיחותי. ואפשר גם להיפגע נפשית. ביטחון זה לדעת שכל מי שמקבל החלטות הנוגעות לשלומך, עושה זאת מהשיקולים הנכונים.

היכולת לנשום לרווחה

לכן נשים חייבות להיות בכל מוקדי ההחלטות - במשרד הביטחון, בצבא, במשרד החוץ, בממשלה ובכנסת, על כס השיפוט ובעמדות בכירות בשירות הציבורי, בעולם העסקים והפיננסים, במערכות הבריאות הרווחה והחינוך וברשויות המקומיות, באמנות ובתרבות. הן צריכות להיות בין מקבלי ההחלטות על מספר הנמ"רים שיהיו לצבא על מנת להסיע את בניהן ובנותיהן למלחמה הבאה, על סדרי העדיפויות בסל התרופות, על המדיניות הפיסקלית והמוניטרית של בנק ישראל, על תוכניות הלימודים, ועל תאורת הרחוב.

כי ביטחון הוא היכולת לנשום לרווחה בבוקר כשאת פותחת את החלון, ולדעת שמי ששקל והחליט על כל הדברים הנוגעים לבטחונך ובטחון יקיריך במהלך היום, חשב על הכל. לא רק על הכסף והכדאיות הכלכלית, לא רק על מאבקי כוח ושליטה. אלא באמת על הכל - על כל הנשים והילדים והזקנים והחלשים, וגם על הגברים, שאף פעם אינם זוכרים לחשוב על הכל. ואת שם לא רק בשביל להזכיר להם וללחוש את ההערה החכמה בזמן באוזנו של מקבל ההחלטות. את שם בשביל להחליט. כי אף אחד אחר לא יודע כמוך כמה חשוב הביטחון.

*****

ח"כ עליזה לביא היא יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה