למה אין כמעט נשים בקרנות הון סיכון?

אחוז הנשים המועסקות בעמק הסיליקון הוא מכובד בהחלט, אבל כשמגיעים להנהלה, האחוזים צונחים משמעותית. אז מה הפלא שאין כמעט נשים בקרנות הון סיכון? ולמה מנהל קרן סקויה היה צריך להתנצל השבוע?

10/12/2015
ורד רביב קבלו עדכונים מורד
  • RSS

ורד רביב שוורץ, COO של חברת פייבר. צילום: פייבר

מייקל מוריץ, יו״ר קרן הון הסיכון סקויה, חטף הרבה ביקורת בשבוע שעבר בהמשך להתבטאותו האומללה לגבי גיוס נשים. ״אנחנו לא מוכנים להנמיך את הסטנדרטים שלנו״, אמר בראיון לאמילי צ׳אנג מבלומברג ומיד הפך למטרה עבור התקשורת והנשים, מה שחייב אותו ואת הקרן לצאת בהבהרות ובהתנצלות. התבטאות זו תלווה אותו לעד, לצד תמונתו בתוצאות החיפוש של גוגל.

הכעס מובן, שכן אין ספק שיש הרבה נשים מוכשרות. איך ייתכן שהן לא עומדות בסטנדרטים של סקויה? להגנתו אמר מוריץ כי הסיבה להעדר נשים בקרן היא שקשה לאתר נשים בעלות ״רקע בטכנולוגיה״. שורש הבעיה, לדעתו, נעוץ בגיל צעיר, כשבנות בוחרות שלא ללמוד מקצועות מדעיים וטכנולוגיים.

אכן, נשים מהוות מיעוט במקצועות המדעיים והטכנולוגיים בתיכון ובלימודים האקדמאים, נושא שמטופל על ידי ארגונים שונים ומוסדות ממשלתיים, אולם זו לא הסיבה לחוסר בנשים בקרנות הון סיכון.

הסיבה האמיתית נמצאת בין שנות הלימודים למועד שבו נשקלת קריירת הון סיכון - זו היכולת להשיג את ״הרקע הטכנולוגי״ אותו מחפש מוריץ במועמדים.  אם תשאלו קרנות הון סיכון על המועמד האידיאלי שלהם לקרן, ודאי שלשותף בקרן, הם יאמרו לכם שהם מחפשים מועמדים שיוסיפו ערך לחברות הפורטפוליו שלהם.

כיצד אפשר להוסיף ערך? הדרך הטובה ביותר היא להביא נסיון כיזם או כמנהל בכיר עם ניסיון אופרטיבי בהצמחת חברה. מועמד יכול להגיע גם מייעוץ או בנקאות אך רוב הסיכויים כי תינתן עדיפות למועמד/ת עם נסיון מהשטח. נשאלת השאלה: מה סיכוייה של קרן למצוא אישה עם נסיון מסוג זה?

הנתונים על העסקת נשים בעמק הסיליקון ידועים לרובנו. רוב הדוחות שפורסמו על ידי חברות הייטק מובילות חושפים שיעור של עד 30% בהעסקת נשים. כשמגיעים להנהלה, האחוזים צונחים משמעותית. בכלל התעשיה, על פי נתונים של משרד העבודה בארה״ב בשנת 2013, רק 26% מעובדי תעשיית ההייטק היו נשים. גרוע מכך הנתון לפיו 56% מהנשים פורשות מהתעשייה, כפול משיעור הגברים הפורשים.

מכאן, שהנתונים לגבי שיעור הנשים בדירקטוריונים ובהנהלות בכירות לא יפתיעו איש. מחקר המתייחס ל-2013 מראה כי ב-100 חברות ההייטק המובילות בארה״ב, היו רק 14.6% נשים מבין חברי הדירקטוריון ורק 6 מנכ״ליות.

 לפני שבוע נשאלתי על ידי עיתונאית אם אני מכירה ״אנג׳ליות״ (משקיעות עצמאיות) והיא הביעה תסכול על כך שכמעט ואין. ״טוב, זה כי כדי להיות אנג׳ל צריך כסף להשקיע״ עניתי, ואם נשים סובלות מפערי שכר, פערי קידום ואין כמעט נשים מנהלות או יזמיות - איך נרוויח כסף להשקיע?״

הטיעון חל גם ביחס לקרנות; אמנם לא צריך להשקיע הון אישי, אבל אם יש לך ניסיון רלוונטי רוב הסיכויים שאת... גבר. זה הסיפור - לא המחסור בנשים במקצועות הטכנולוגיה, אלא המחסור שלהן בהנהגה, בהנהלה, ביזמות ובבעלות על ההון.

המצב הזה בר תיקון; אם נשים יועסקו, ירוויחו ויקודמו כשוות בין שווים, אם הן יזכו לאותה רמת אמון כיזמיות ומנהלות, הן יוכלו לרכוש את הנסיון והערך הנדרשים על ידי קהילת ההון סיכון, כך שלפני הכל, תנו לנשים הזדמנות בהנהלה, בהנהגה ובמועצות מנהלים. תשקיעו ברעיונות שלהן, תאמינו בפוטנציאל שלהן. כשזה יקרה, קרנות ההון סיכון יקבלו אותן לשורותיהן. בדרך נרוויח כולנו ארגונים יותר מצליחים, מגוונים ויצירתיים.

ולכל הנשים - קשה למצוא דבר ממלא ומאתגר יותר מלבנות ולהצמיח עסק. בין אם הוא שלך, או אם את חלק מצוות. ההמלצה שלי: תעשו מה שאני עושה, תהיו חלק מהמשחק, ואל תתאכזבו מזה שקרנות בעמק הסיליקון לא רוצות לקבל אתכן בכדי לצפות במשחק מהספסל.

.

* פורסם במקור בשפה האנגלית ב- מדיום ב- 6.12.15

.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה