להתחיל דיאטה אחרי החגים

אכלנו יותר מדי, זה ברור: הוצפנו בכמויות בלתי סבירות, בבישולים חגיגיים ומטעמים מיוחדים, בלי שום יכולת לעמוד בפיתוי. אז איך חוזרים לשיגרת אכילה מאוזנת ונפטרים מהעודפים?

14/10/2012
קרן צינמון - תזונאית טבעית ומאמנת אישית קבלו עדכונים מקרן צינמון - תזונאית טבעית ומאמנת אישית
  • RSS
» מי לא אכל יותר מדי? (צילום: Thinkstock)

הם מאחורינו, החגים. נפרדנו, בצער או שלא, מארוחות גדולות ועשירות, משפע של ממתקים, גלידות וקינוחים עמוסי קלוריות, משינה מאוחרת ובטלה מבורכת. עכשיו הגיע הזמן לחזור לשיגרה, וגם, אולי, לשלם את המחיר ההנאה.

כי אכלנו יותר מדי, לא שהיתה הרבה ברירה: הוצפנו בכמויות אוכל בלתי סבירות, בבישולים חגיגיים, מטעמים מיוחדים ומי בכלל יכול לעמוד בפיתוי?

הידעתם שבארוחת חג שכזאת ניתן לצרוך כמעט כמות קלוריות השווה להמלצה היומית?! עכשיו אתם יודעים, ובלי ספק, לא מפסיקים לחשוב ולדבר על זה. אבל מה עושים עם זה, כלומר איך חוזרים לשיגרה של אכילה מאוזנת, ואיך נפטרים מהמשקל שצברנו בשבועות האחרונים?

התשובה פשוטה, אבל לא פשוט לבצע אותה ויחד עם זאת: זה אפשרי. בואו ננסה יחד לקבוע כמה כללים פשוטים של עשה ואל תעשה, שיעזרו לכם להתניע את מהלך למזעור הנזקים, לשינוי הרגלים ולחזרה לשיגרה. כי זו תחילתה של שנה חדשה ולכן הזדמנות מצוינת לקבל החלטות בריאות ולהתחיל בהרגלים חדשים מבחינת תזונה ומבחינת פעילות גופנית.

אז קדימה, לעבודה.

כללי "אל תעשה"

1. אל תרגישו אשמים. אכלתם? נהנתם? לא יעזור אם אתם מרגישים אשמה. מה שהיה היה, עכשיו ממשיכים הלאה. מכאן ואילך מחליטים שמפסיקים לאכול כמויות, מוותרים על מנות אחרונות, לא חייבים לטעום מכל דבר שמוגש לשולחן, בקיצור – מפסיקים לפרוק עול ולנהל את החיים מסביב לאוכל. די, זהו. נגמר.

2. אל תתנו לעצמכם לרעוב במשך היום. כדי לא להגיע רעבים לארוחה וכדי לא להתפתות ולאכול מכל הבא ליד, יותר מכפי שאתם רוצים או צריכים.

3. ותרו על שתייה מתוקה. בחג לא רק אכלתם, אלא גם שתיתם הרבה יותר מכפי שאתם רגילים: משקאות מתוקים, מיני מיצים ונקטרים, משקאות מוגזים, תירוש, יינות וליקרים מתוקים. מעכשיו – רק מים. או סודה, תה צמחים או תה ירוק ללא סוכר.

4. ותרו על ממתקים וקינוחים. חטיפים שמוגשים בישיבות צוות, קפה ועוגה אחר הצהריים, נישנושים מול הטלויזיה או עם הילדים. מה שהיה טוב ומתאים לימי החג, כבר לא. נסו להיפטר מההרגלים ה"חגיגיים". ואת כל השוקולדים שקיבלתם כשי לחג, שמרו לחג הבא או מסרו לחברים ממש רזים.

5. בלי דיאטות כסאח ובלי צומות. נכון, הפיתוי להוריד משקל במהירות הוא עצום, אבל צומות ודיאטות כסאח לא יכפרו על האכילה המרובה ועל המשקל שצברתם במהלך החגים. ומעבר לכך, הם עלולים להזיק לגוף ואתם עלולים בסיום הדיאטה להעלות את המשקל שהפחתתם בחזרה, ועם תוספת לא קטנה. בנוסף, דיאטות מאין אלה לא מייצרות הרגלי אכילה נכונים  לכן לא יועילו בטווח הארוך.

כללי "עשה"

1.התחילו את הארוחה עם צלחת מרק או סלט ירקות. אלה מזונות שמהווים פיתרונות מצוינים ודלי קלוריות, משום שהם ממלאים את הקיבה שהתרגלה למנות רבות וגדולות, לכן מעניקים תחושת שובע. הירקות גם מספקים שפע של סיבים תזונתיים שמסייעים לעיכול.

2. תכננו ארוחות. כדי לא למצוא את עצמכם רעבים ומנשנשים באמצע היום.

3. שתו הרבה - לפני ובמהלך הארוחה. לעיתים אנו מבלבלים בין רעב לצמא. לכן, מלאו את עצמכם בשפע של נוזלים, וכשעה לפני הארוחה הקפידו לשתות כוס מים.

4. זה הזמן להתחיל באימונים. להירשם לחוג, לחדר כושר, או לעסוק בספורט. אם אתם כבר מתאמנים, נסו לשדרג את האימון, להגביר או להוסיף שעות אימון. המטרה: לייצר גירעון קלורי שיכפר על מה שהעליתם במהלך החגים.

5.  קבלו ייעוץ. מתזונאים וממאמני כושר, שיסייעו לכם להכין תכנית אכילה ואימונים שקולה שמתאימה לכם באופן אישי, כך שתוכלו להתמיד בה על השנה.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה