ליצמן ופרוש מבזים את מערכת המשפט

נבחרי הציבור החרדים הבוחרים לבקר עבריין מין מורשע מעמידים בסכנה את מעמדה של מערכת החוק והמשפט ופוגעים קשות בקורבנות

23/04/2017
בלוג אורח קבלו עדכונים מבלוג אורח
  • בדואר
  • RSS

מאת: עו"ד ניר יסלוביץ

שר הבריאות, יעקב ליצמן, ביקר את הרב אליעזר ברלנד במלונית של בית החולים הדסה הר הצופים בירושלים, שם הוא שוהה "במעצר בית" במסגרת אשפוזו. בנוסף, נפגש עם ברלנד גם סגן שר החינוך מאיר פרוש, אף הוא, כמו ליצמן, חבר מפלגת יהדות התורה. ברלנד, ראש ישיבת "שובו בנים", שוחרר לפני שבועיים ממאסרו בשל מצבו הרפואי לאחר שריצה חמישה חודשים מתוך עונש מאסר של שנה וחצי שנגזר עליו בגין עבירות מין.

השר יעקב ליצמן (צילום: ראובן פריצי)

שאלה חשובה שחייבת להישאל היא האם מדובר ב'ביקור חולים' לגיטימי כדברי ליצמן  ו/או שיש בביקור, בכדי להביע זילות במערכת החוק, ובבתי המשפט בפרט.

כבר עתה יודגש, כי עצם התופעה של "עלייה לרגל" למי שהורשע בעבירות מין  לאחר שהודה והורשע בשתי עבירות של מעשה מגונה ובעבירת תקיפה שביצע בנשים שהגיעו אליו לקבלת יעוץ, יש בה בעייתיות רבה, וזאת בלשון המעטה.

ניתן היה לצפות, כי בחברה מתוקנת (לרבות בחברה החרדית) תופגן הוקעה וסלידה ממי שהורשע בעבירות מין קשות, שאין להשלים עם קיומן.

עצם העובדה, ששר בריאות (שאחראי על בריאות נשים וגברים כאחד) וגם סגן שר החינוך מצאו לנכון לבקר את הרב ברלנד, היא בגדר הבעת זלזול בלתי מתקבל על הדעת במערכת בתי המשפט, ואי הכרה בפסק דין שהרשיע את הרב ברלנד, בעבירות קשות ביותר.

כידוע, לא אחת אנחנו נתקלים בתופעה לפיה אנשי המגזר החרדי אינם מכירים בערכאות אזרחיות שאינם פועלות לפי דין תורה. אל לנו להשלים עם התנהלות שכזאת אשר יש בה בכדי לפגוע פגיעה אנושה במערכת בתי המשפט, ובכלל לפיו כולם שווים לפי החוק.

עלינו לשאול את השאלה המתבקשת, איזה מסר עולה ומשתקף, מביקור שר בריאות וסגן שר חינוך כלפי הציבור הרחב,  וכלפי המתלוננות עצמם? לליצמן ופרוש הפתרונים.

כחברה מתוקנת, עלינו להביע סלידה מכך שאנשי ציבור רמי דרג , מוצאים לנכון לעלות לרגל , לצורך תמיכה בעבריין מורשע, בעוד עצם הביקור עצמו, יש בו בכדי לגרום לכך ,שהרב ברלנד יקבל חיזוק והכרה להמשיך ולשמש כרב מוכר ומקובל חרף העבירות בגינן הורשע בבית המשפט. עצם חיזוק הרב ברלנד על ידי אנשי ציבור רמי דרג, עלול ליצור בפני הציבור החרדי התמונה לפיה אין להכיר בפסיקת בתי המשפט ויש לאפשר לרב להמשיך לבצע את "תפקידו" כרב מקובל.

התנהלות שכזאת, תוביל לכך שמערכת בתי המשפט תתרוקן מכל תוכן ונעמוד בפני מדרון חלקלק של אי הכרה במערכת אכיפת החוק , תוך פגיעה קשה ואנושה, בקורבנות העבירה אשר חוזות במחזה נורא לפיו העבריין שפגע בהן חוזר להתנהל כאתמול שלשום.

ניר יסלוביץ (צילום: נורית ינון)
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה