לינור אברג'יל: בזכות הדוגמה האישית

את לינור אברג'יל אין צורך להציג, היא מסתובבת בעולם ומספרת את סיפורה האישי שוב ושוב, ובדיוק בגלל זה היא ראויה להדליק משואה

04/05/2014
ליאת עיני קבלו עדכונים מליאת
  • RSS

לינור אברג'יל. צילום מתוך יוטיוב

פרויקט יום העצמאות בסלונה: בהשראת טקס הדלקת המשואות בהר הרצל שיהיה השנה בסימן "זמן נשים", בחרנו את הנבחרות שלנו שראויות להכרה, בזכות העשייה שלהן למען נשים וצדק חברתי.

למה בחרנו בה?

לינור אברג'יל עברה אונס נוראי במילאנו לפני 15 שנה, חודש וחצי לפני זכייתה בתחרות מיס עולם. מחקרים מראים שנפגעות תקיפה מינית מרגישות לאחר המקרה תחושות של אשם וקשה להן לדבר ולהתמודד עם המעשה, וזו אחת הסיבות שהן מעדיפות לא להתלונן. אברג'יל החליטה שאין סיבה לשתוק והאשם היחידי הוא האנס. מלבד העובדה שהיא התלוננה וגרמה לכניסתו של שלמה נור לכלא, במשך שנים היא עבדה על סרט תיעודי, בשיתוף המפיק מוטי רייף, בשם "מיס עולם האמיצה" על האונס שלה ושל נשים נוספות ברחבי העולם.

מהי תרומתה לקידום נשים?

אברג'יל העבירה מסר חזק בזכות חשיפת הסיפור האישי שלה. היא עמדה בגאווה מול המצלמות והודיעה שהיא נבחרה בעל כורחה למשימת חייה. ראיינה נשים מפורסמות כמו ג’ואן קולינס מ"שושלת" ופראן דרשר מ"נני", וניסתה (וגם הצליחה) לגרום לנשים להרגיש שהן לא לבד.

מהי תרומתה למען שוויון ו/או צדק בחברה?

למרות שאברג'יל סיפרה בראיונות שהפצע האישי והכואב שלה נפתח כל פעם מחדש שהיא מדברת על הנושא, היה לה חשוב לעודד את קורבנות האונס לשבור שתיקה ואת החברה כולה לדבר על הנושא ולעלות את המודעות לכך שזהו נושא חברתי ולא רק עניין אישי של נשים מעטות. הסרט החזק והמטלטל לא השאיר אף צופה אדיש ועורר מחשבה ודיון ציבורי.

במה היא בולטת בתחום עיסוקה?

קורבנות תקיפה מינית היו לפניה וגם יהיו אחריה, אבל אברג'יל העבירה מסר חזק וברור – לא לשתוק, לא להתבייש, לא לפחד, לא להישאר לבד עם הסוד ובעיקר לא להרגיש אשמה. נראה שהמטרה הושגה וארגוני נשים דיווחו על עלייה בפניות של נפגעות לאחר שידור הסרט.

מה היינו מצפות לראות ממנה בעתיד?

אברג'יל למדה משפטים, חזרה בתשובה וכיום היא אמא לשלושה ילדים קטנים. היא נגעה בהרבה מאוד אנשים ובעיקר נשים, וברור שיש לה את האיכויות הנדרשות כדי להוביל מהלכים. השאלה היא אם הכנת הסרט הספיקה לה ומבחינתה היא סגרה מעגל או אולי התגובות המרגשות גרמו לה להחליט להמשיך ולפעול בנושא. ימים יגידו. אנחנו נשמח לראות אותה ממשיכה בדרך החשובה שהיא התחילה.

תגובת לינור אברג'יל:

לינור אברג'יל הודתה לנו על הבחירה וביקשה לא להגיב מעבר לכך.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה