לימור לבנת מקנאה בשיריונים של מפלגת העבודה

שלי יחימוביץ' ונפתלי בנט בלטו בהעדרם מהארוע של שדולת הנשים אמש בבית ציוני אמריקה. לימור לבנת, שהגיעה באיחור, אומרת לטל שניידר: "הייתי רוצה שייצוג הנשים שלנו בליכוד יהיה לפחות כמו במפלגת העבודה"

27/12/2012
טל שניידר קבלו עדכונים מטל
  • RSS

>> צילום: יעל ברזילי, מתוך הבלוג יעל בפינה

גלית דשא מנכ"לית שדולת הנשים עמדה ברחבת הכניסה לבית ציוני אמריקה והמתינה. מעט לחוצה. היא רצתה לראות את הרכב של השרה לימור לבנת נכנס במהירות ברחוב דניאל פריש הקטן, ולהריץ את השרה פנימה, לאולם הכנסים כדי שתדבר בפני מאות נשים פמינסטיות שהגיעו למה שנחשב לכנס החשוב ביותר לארגוני הנשים. יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, הודיע ברגע האחרון שלא יגיע לכנס החשוב, ובפנים נאמו כבר ראשות וראשי המפלגות.

אך כשלבנת הגיעה - נסיעה מתוכננת הלוך ושוב במיוחד מירושלים - הדוברים שלפניה סיימו, והכנס החל להתפזר. “הרגשתי רע, רע", אמרה לי לבנת בשיחה טלפונית במהלך סיור בעיר דוד בירושלים. מאחר שלא היו דוברים מן הימין בכנס, הצעתי ללבנת, להשלים לי בטלפון את הדברים שלא הספיקה לומר שם אתמול. “אני תכננתי לדבר על הדברים שעשינו בממשלה, על הנושא של הכרה הטיפול בילדים לצרכי מס הכנסה, שבסופו של דבר לא נכנס באופן הזה, אלא באמצעות נקודות הזיכוי לאמא ואבא עובדים, שזה הדבר הקרוב ביותר להכרה בהוצאות מטפלת, ורציתי לדבר על חינוך חינם מגיל 3 מהלך שמסייע לנשים לצאת לעבודה.”

לאחרונה התפרסמו תקנונים של המפלגות שאינם מתירים לנשים להתמודד, מדוע את לא יוצאת בקריאה גלויה לנשים בימין שלא להצביע למפלגות כמו ש"ס ויהדות התורה?

"בהחלט כך. כל מקום שמדיר נשים בהגדרה ובתקנון, הוא פסול לחלוטין. אני לא אקרא לנשים או גברים לא להצביע למפלגה זו או אחרת. אבל התקנונים שלהם הם דבר פסול מכל וכל ולכן אין להצביע למפלגות שמדירות נשים. אני הולכת עם האג'נדה הפמינסטית כבר 25 שנים, עוד מתקופתה של אליס שלווי בשדולה והחקיקה הפמינסטית צריכה להיות חוצת מפלגות, לא רק בשמאל או רק בימין”.

ולמה שנאמין לליכוד שהיא מפלגה עם אג'נדה פמינטסית אחרי 4 שנים שאין אצלכם אף אישה בקבינט הבטחוני מדיני ושלוש שרות בלבד בממשלת ענק? כששיבוץ הנשים אצלכם ברשימה הוא פחות ממרשים, האישה הראשונה בליכוד נמצאת היום רק במקום 14.

“אני מודה, אני הייתי רוצה ייצוג יותר טוב בליכוד. הייתי רוצה שייצוג הנשים שלנו יהיה לפחות כמו במפלגת העבודה, שם הייצוג יותר הולם ומוכבד מאשר אצלנו. אנחנו צריכים לעבוד על זה. וזה אפילו לא דרישה בשביל עצמי, אלא כי אני באמת פמיניסטית כל חיי. אנחנו צריכים יותר שרות ואני מקווה שגם הייצוג בקבינט הבטחוני יעלה.”

עוד קודם לכן, באירוע עצמו, התקבלו שתי נשים במחיאות כפיים סוערות. יו"ר מרצ, זהבה גלאון, הנחשבת למחוקקת המובילה לפי הפרמטרים של שדולת הנשים, ופוליטיקאית הרבה פחות מוכרת, יו"ר מפלגת דעם, אסמא אגבריה זחאלקה. גלאון התייצבה במקום מראשית האירוע ונותרה כמעט עד סופו, כשהיא מאזינה לדוברים האחרים. היא חיזקה את נוכחותה במיכל רוזין, מקום 4 ברשימת מרצ, פעילה פמינסטית ותיקה.

אגבריה, שהיא פוליטיקאית ממש אלמונית עבור רוב הציבור, מצליחה לעורר השראה בקרב נשים רבות (לפי מה שהתרשמו עיני אתמול), אולי בזכות הרקע המיוחד, אישה ערביה מיפו, שמנסה להוביל מפלגת צדק חברתי, בשילוב ידיים בין יהודים וערבים כשהאג'נדה הינה דאגה לנזקקים ולארגוני עובדים. משיחה קצרה עם אגבריה אתמול, שמעתי ממנה, שאינה פועלת בכפרים ערביים ומנסה להשיג תמיכת חמולות משפחתיות "כי אני הרי בבסיס נגד כל זה, כל השיטה החמולתית הזו מחלישה את מעמד האישה, אני רוצה שיצביעו עבורי מצביעים חופשיים ולא אפעל כך בכפרים".

ציפי לבני, יו"ר התנועה, הודתה בדבריה, שראתה, ועדיין רואה את הדברים דרך הפריזמה של הנושא המדיני, וגם שם, כך הדגישה, הפמיניזם הוא נושא מהותי. ייצוג נשים בועדות חקירה, בגופים ממשלתיים ובמיוחד, היא הזכירה, הייצוג החשוב של נשים בדירקטוריונים של חברות ציבוריות (נושא שהיה נראה בעינה מגוחך בעבר, אך היא הודתה מעל הבמה לשדולת הנשים, שדחפה את העניין בצדק רב)

לבני התייצבה עם ח"כ אורית זוארץ, שנחשבת אף היא למחוקקת מובילה בנושא של המאבק בסחר בנשים ואיסור צריכת זנות. ברגע של מבוכה, בירכה לבני מעל הבמה את חברת הכנסת של קדימה הנמצאת בקהל, זוארץ, תוך שהיא מתעלמת במופגן מח"כ רונית תירוש, חברת מפלגתה לשעבר, שישבה אף היא בשורה הראשונה לצידו של יו"ר האופוזיציה שאול מופז. מופז שיבח בדבריו את ארגוני הנשים וציין, כראיה, שבראש שלוש מפלגות עומדות כיום נשים. “רוצות ראשת ממשלה" צעקה לו מישהי מן הקהל והוא מיהר להגיב "גם היום הזה יגיע, כך אני מאמין.”

ח"כ יצחק הרצוג (העבודה) הודה בפתח דבריו, שאנחנו חיים בחברה שוביניסטית ויש צורך, שלא רק נשים ידחפו את הנושא הפמיניסטי, “כי זהו עניין שצריך להיות בלב הקונצנזוס". יו"ר העבודה, שלי יחימוביץ', שמובילה את מפלגת העבודה (אחרי עשרות שנים של גברים בלבד בהנהגה), לא הגיעה לאירוע. שעה קודם לכן היא נאמה באותו הבניין, באולם סמוך, אך שעת האירוע של שדולת הנשים, לא אפשרה לה להתייצב. בשדולה לא הסתירו את האכזבה שלהן מכך, שיחימוביץ', מנהיגת השמאל בישראל לא הגיעה לאירוע.

יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, הגיע למקום כשאשתו, ליהיא לפיד לצידו. הוא שב והדגיש את החשיבות של המאבק לשחרור האישה "כל עוד יש נשים הסובלות מהטרדה מינית במקום העבודה או מתקרת הזכוכית או מכל סוג אחר של אפליה מגדרית, המאבק לא הסתיים. יש לנו הרבה עבודה" הוא אמר. כמה דקות אחר כך, עלה על הבמה ראש מפלגת "ארץ חדשה" אלדד יניב וקרא לו, כמי שלבטח ינהל מו"מ על כניסה לממשלה, שלא להסכים לשבת בממשלה שאין בה לפחות מחצית נשים.

את הפוסטים של טל שניידר ניתן לקרוא גם בפלוג, הבלוג הפוליטי
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך