ליופי אין גיל

הן לא יוצאות מהבית בלי איפור מוקפד, ציפורניים עשויות והארון שלהם מלא בפריטי אופנה מרהיבים. גם בגילאי 70+, תמר, רבקה, גאולה, רחל וטובה מ"אחוזת ראשונים" ניראות טוב ומרגישות הכי יפות שיש

19/11/2013
גליה לנגלי-ג'וטר קבלו עדכונים מגליה
  • RSS

הפאשניסטות מאחוזת ראשונים רבקה פלאט, טובה אנגליסטר, רבקה כהן, גאולה דרור ותמר וינטר. צילום אור קפלן

לא, הן לא טינאייג'ריות מהקניון, אלה הן הפאשניסטות של "אחוזת ראשונים" בראשון לציון והן מציבות רף גבוה לבנות גילן ובכלל – יש להן הרבה מה ללמד את הדור הצעיר. הליידי'ס של האחוזה פותחות את הארון:

רבקה פלאט

המראה של רבקה משאיר טווח רחב לניחושים, אבל היא לא מסגירה את גילה המדוייק רק מוכנה רק לרמוז שהיא בת 70 פלוס.

כמי שעלתה לארץ כילדה על ספינת המעפילים אקסודוס, היא מספרת שפינטזה על בגדים יפים גם כשהיה מחסור גדול  "עם מה שהיה הסתדרתי, את הבגדים שנתנו לי כשעלינו ארצה הקפדתי ללבוש בצורה מסוגננת, דאגתי תמיד להיראות טוב".

רבקה פלאטרבקה פלאט (צילום: אור קפלן)

לימים החלה לנסוע בקביעות לחו"ל לביקורים משפחתיים בארצות הברית, ולחרוש לעומק  את הקניונים במיאמי ואת חנויות המעצבים בניו יורק.

"הבאתי משם דברים, כשעוד לא היה פה בארץ מה לקנות – חולצות, כותנות, חלוקים, הכל" היא מספרת "אני לא עושה חשבון, אם אני רואה משהו שמוצא חן בעיניי - אני קונה". רבקה מעידה על עצמה שהיא מתלבשת בסגנון צעיר ו"לא אוהבת בגדים של זקנות". היא מוצאת בבגדים ובטיפוח את אנרגיית החיים שמשאירה אותה מלאת חיוניות.

"אני מתלבשת בבוקר לפי המצברוח, לא מפחדת להתנסות בכל הצבעים, להשקיע בבגדים מכל הסוגים, גם בבגדים שבהם אני עושה התעמלות".

שאלה: מה הטיפ שלך?

"תמיד תחשבי על עצמך. גם בימים הכי עמוסים ובתקופות הכי קשות, אל תשכחי להשקיע בעצמך – כשאת נראית טוב כלפי חוץ, זה מחזק אותך מבפנים".

גאולה דרור

גאולה פגשה את כולם, מבן גוריון ועד בנימין נתניהו, במשך 42 שנות עבודתה במשרד ראש הממשלה. אפילו רבין הפסיק את נאומו וניגש במיוחד ללחוץ את ידה בטקס רשמי, כשבא לברך את עובדי המשרד.

"הכינוי שלי בעבודה היה 'ז'אדור', על שם הבושם היוקרתי שהיה סימן ההיכר שלי" היא מספרת "את הקניות עשיתי הרבה פעמים בשליחויות בחו"ל, ותמיד נעלתי נעלי עקב".

גאולה דרודגאולה דרור (צילום: אור קפלן)

היום בגיל 73 היא מעדיפה שלא להסתובב אפופה בריחות בושם חזקים, אך עדיין ממשיכה להתלבש בקפידה, מטופחת עד קצות הציפורניים וקצוות התספורת הקצרה והמדוייקת.

האהבה לבגדים יפים נטועה בזיכרון ילדות מוקדם, כשהוברחה לארץ מדמשק עם משפחתה, באישון לילה. "אמא הלבישה אותי בשמלת נסיכות יפיפיה, ורודה עם נקודות לבנות עדינות, אבל כשהתעוררתי בבית הילדים בקיבוץ, כבר הייתי לבושה במכנסיים פשוטים. עד היום אני זוכרת את עצמי בוכה וזועמת על השמלה שנלקחה ממני".

גם בארץ, האהבה לביגוד חיברה בינה לבין אמא שלה "ביחד בחרנו דגמים לקראת החורף והקיץ, הזמנו בגדים אצל התופרת. אמא מאוד אהבה אופנה ותמיד הקפידה על לבושה".

שאלה: איך השתנה הדימוי העצמי שלך עם השנים?

"אני לא תמיד חושבת ועוסקת בזה, אבל אני מודעת לכך שהסביבה כבר לא מתייחסת אליי כאל אדם צעיר ויש בי משהו שמעדיף כיום להיות יותר שקטה, לא לעשות דברים שימשכו אליי יותר מדי תשומת לב. חשוב בעיניי לקחת את הגיל בחשבון, גם בלבוש. להתאים את האופנה אל עצמי ולא ההפך. לכן אני מקפידה על מראה סולידי, שום דבר לא בהגזמה".

רחל כהן

גם רחל כהן, 78, נושאת עימה זכרון ילדות של אמא אלגנטית ומוקפדת עד לפרט האחרון. "אפילו כשהיתה חולה ולא עזבה את הבית, היא הקפידה על לבוש וטיפוח, ואנחנו, הבנות, למדנו ממנה", היא נזכרת.

"בוקר אחד בילדותי, ראיתי אותה יוצאת מחדרה, לבושה ומאופרת. 'לאן את הולכת?' שאלתי אותה, ובלי להתבלבל היא השיבה 'אני הולכת למטבח'."

היא אמא ל- 2 בנות ו- 3 בנים, מתגאה ב- 19 נכדים ו- 2 נינים,  ודוקא אחד הבנים שלה הוא שירש ממנה את ההקפדה על הלבוש והמראה.

רחל כהןרחל כהן (צילום: אור קפלן)

"קוראים לי כאן 'הדוגמנית שלנו' " היא קורנת. "כשאני נכנסת לחדר מסתובבים ראשים".

את בן זוגה הנוכחי, פגשה ימים ספורים לאחר שהגיעה לאחוזת ראשונים.  "הוא בכלל לא כמוני", היא מחייכת ומוסיפה קריצה,  "אבל זה בסדר, אני מלמדת אותו להתלבש".

שאלה: איך את היום, ביחס לאיך כשהיית כאישה צעירה?

"אני מקפידה היום כמו בגיל 30 -  מראה מסודר, מטופח, לא רואים עליי את מה שמתרחש בפנים", היא פורשת את משנתה.

"היום, כמו תמיד, הסגנון שלי הוא ספורט-אלגנט, לא תתפסי אותי בשמלה מנצנצת. ותמיד חשוב לי לרכוש פריטים שיהיו פרקטיים ושאפשר יהיה להשתמש בהם שוב ושוב", והיא חותמת במשפט: "כשאני לבושה היטב, אני מרגישה פנטסטי".

טובה אנגליסטר

"תמיד הייתי קצת קוקטית", מעידה על עצמה טובה אנגליסטר, 72, ומיטיבה את צמיד החרוזים שעיצבה על פרק ידה,  "אפשר להגיד שהייתי הברווזון הנוצץ במשפחה".

כמו בנות דורה, גם טובה גדלה ובגרה במדינה שהיתה עסוקה במלחמה על קיומה והקמתה, ופחות בשופינג ואופנה עילית. היא עלתה לארץ בגיל 7, למשפחה ניצולת שואה, ואת אביה מעולם לא פגשה. אך הניצוץ והצבע ליוו אותה, גם כשהתלבשה בכל בוקר לעבודתה כגננת, לא מתפשרת על הלוק גם בארגז החול או בשעת סיפור.

"בכל בגד שאני לובשת יש אמירה משלי" היא מספרת לי על מכונת התפירה הקטנה שבחדרה " למשל החולצה הזו שאני לובשת, היתה בכלל שמלה שקיצרתי. לחולצה אחרת הוספתי פרח או קישוט. תמיד נמשכתי לכל התחביבים שהיו באופנה, היום זה תכשיטנות וחרוזים".

טובה אנגליסטרטובה אנגליסטר (צילום: אור קפלן)

את השופינג שלה היא עושה בעיקר בחנויות הוותיקות בראשון לציון, ורק לאירועים מיוחדים כמו חתונה, היא תרחיק עד כיכר המדינה. "אני אף פעם לא יוצאת במטרה מוגדרת לקנות, אני נהנית לשוטט בין חנויות ולטייל".

שאלה: מה תמליצי לאישה בכל גיל, שרוצה להיראות טוב?

"חשוב להתלבש נכון. הבגדים לא חייבים להיות יקרים אבל הם צריכים להיות מוקפדים ולשבת טוב על הגוף. אני מאמינה שהבנאדם עושה את הבגד וגם הבגד עושה את הבנאדם, זה עובד בשני הכיוונים".

תמר וינטר

אתם אולי מכירים אותה יותר כ"סבתא של" דנה גרוצקי, אבל גם על תמר קשה לנחש שהיא כבר בת 82,  סבתא-רבא ל-8 נינים.

היא ילידת הארץ, מדור הביל"ויים, גדלה בתל אביב ולמדה בבית הספר אליאנס.

"מאז שהייתי ילדה תמיד אמרו לי שאני יפה, אבל לא הרגשתי ככה, לא האמנתי. הייתי מאוד ביישנית", היא מתוודה, "רק בגיל הרבה יותר מאוחר זה הגיע, והיום כשאני נכנסת לחדר אני מרגישה ביטחון עצמי".

למרות הביישנות, תמר תמיד אהבה להתלבש. "הייתי הסטייליסטית של עצמי", היא מספרת על השנים שבהן תל אביב עוד לא היתה מעוז חנויות המעצבים, "היינו נוסעות יחד כמה חברות לקנות בגדים. לימדנו את עצמנו איך עושים שופינג, ומאוחר יותר דרך עיתונים וסרטים, על הלוק של השחקניות הגדולות של התקופה, כמו ריטה היוורת' ואחרות".

תמר וינטרתמר וינטר (צילום: אור קפלן)

לחו"ל היא טסה לראשונה רק כשחצתה את גיל הארבעים, "הכל היה לי חדש, וגם לא איפשרו להוציא כמות גדולה של כסף מהארץ, כך שלא יכולתי לעשות הרבה קניות".  מאז ביקרה באירופה פעמים רבות, והשלימה את הפערים.

שאלה: מה הסוד למראה הצעיר?

"קודם כל, גנטיקה טובה תמיד עוזרת. בנוסף  אני מתעמלת – צועדת ושוחה כבר 40 שנה מדי יום. אני קמה בבוקר וישר ניגשת לעשות ספורט".

והיא מוסיפה: "זה האופי שלי, מעולם לא ירדתי אפילו למכולת, בלי להתקלח ולהתלבש באופן מוקפד. כשאני לבושה אני מרגישה טוב, וזו אני. אם יש משפט אחד שחשוב לי לומר לכל אישה הוא: כשאת יוצאת – תהיי ליידי".

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

הכתבה בסיוע: הפקה - איטל תקשורת, סטייליסטית - הילה ג'רבי
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה