ליה שמטוב עונה להאשמות

היא נבחרה על ידינו לאחת מחברות הכנסת הגרועות ביותר לנשים - אבל ח"כ ליה שמטוב חושבת שהיא דווקא תורמת. ראיון

19/03/2012
אסנת עופר קבלו עדכונים מאסנת
  • בדואר
  • RSS
» בכנסת השכר דווקא שווה. שמטוב

ליה שמטוב, חברת הכנסת מטעם "ישראל ביתנו", לא מרוצה ממיקומה בפרוייקט בית הנבחרות של סלונה, שדרג את חברות הכנסת על בסיס פעילותן למען נשים. על פי בחירת הפאנל של סלונה, חלקה שמטוב יחד עם ח"כ לאה נס את המקומות 22-23 מתוך 24 מקומות. מיקומה הנמוך  נבע, בין השאר, מכך שמשרד של ח"כ שמטוב הצהיר בפנינו כי "ח"כ שמטוב בחרה להתמקד בנושאים אחרים שחשובים לה, והשאיר את נושא קידום נשים לחברות אחרות בסיעה". כמו כן, לא נמצאו על ידינו חוקים שהעבירה, התבטויות בולטות בתקשורת או מאבקים חברתיים שהובילה בנושאים נשיים, בניגוד לחברות כנסת אחרות שזכו במיקום גבוה יותר ברשימה. לאחר פרסום התחקיר הגיעה תגובה נזעמת מלשכתה של ח"כ שמטוב, והחלטנו לראיין אותה כדי להבין כיצד הגיעה למקום הזה.

את שנמסר ממשרדה, שמטוב מבקשת כעת לחדד: "אני מתמקדת בעיקר באג'נדה חברתית. אני חושבת שכל מה שאני עושה, לקידום נכים, לקידום עובדי קבלן, המאבק בגיל פרישה לנשים, לו הייתי שותפה (ביחד עם 25 חברי כנסת נוספים. א"ע). כל מה שאני עושה – נוגע ונעשה גם למען נשים. יש כל כך הרבה נושאים לקידום נשים שחיוני לעסוק בהם, ושנוגעים לאוכלוסייה רחבה מאוד של נשים, ולא רק של קבוצות מצומצמות".

הפעילות שח"כ שמטוב גאה בה במיוחד, היא מאבקה למען עובדי ועובדות הקבלן, שלדבריה הובילה לחקיקת החוק לאכיפה של דיני עבודה שהתקבל בכנסת בדצמבר 2011, כהצעת חוק ממשלתית. לדברי ח"כ שמטוב, הצעת החקיקה הפרטית שלה היתה הבסיס לכך. "נאבקתי נגד תופעת עובדי ועובדות קבלן, כדי לקדם את המהלכים לגיבוש החוק התחזיתי ויצאתי לעבוד כמנקה במשך יומיים בקניון מלחה, ויום אחד בבית החולים שיבא", מספרת ח"כ שמטוב. "עבדתי 8 שעות מלאות, ניקיתי שירותים, חדרי ניתוח. זו עבודה מאוד קשה. רק נשים מועסקות בה. רציתי להתקרב אליהן ולבדוק מקרוב מה עובר עליהן, וזה נתן לי תחושה שהמאבק שלי חשוב וצודק, ושאני צריכה לעשות הכל כדי שיהיה פיקוח על העסקת עובדי קבלן".

ימי העבודה הללו השאירו את ח"כ שמטוב עם תחושות קשות, לגבי ניצולן של עובדות הניקיון והפרת זכויותיהן.

"הנשים כל הזמן דיברו על כך שאין להן ביטחון מתי יכנס הכסף. התשלומים מגיעים, אבל לפעמים בפיגור של כמה ימים, וראיתי שזה מצב שמאוד מדאיג אותן. ריחמתי עליהן, שיש להן הוצאות, משכנתא, התחייבויות והוראות קבע ומחודש לחודש הן חיות בהרגשה שהן לא יודעות מתי הכסף יכנס. מי שעוסקים בעבודות כאלה צריכים להתפרנס בכבוד, לחזור הבית עם תלוש משכורת ועם תנאים סוציאליים, ולא כך הדבר. אני שמחה שהחוק הזה עבר, ותהיה אכיפה בדיני עבודה ופיקוח נגד פגיעה בזכויות עובדי הקבלן. אף אחד לא ידע שאני חברת כנסת. עבדתי שאצל שני קבלנים שונים, כי רציתי לבדוק אם היחס זהה אצל כולם. עובדות ועובדי קבלן הם אנשים שקופים. שפניתי להתקבל לעבודה סיפרתי שאני במצב קשה וחייבת להרוויח כסף, אבל אף אחד לא התעניין בי, אף אחד לא מצפה שחברת כנסת תעבוד 3 ימים שמונה שעות. ניסיתי לקדם את הצעת החוק שלי עוד בכנסת הקודמת, ובכל פעם זה נדחה. החלטתי לבצע כמה מהלכים שיקדמו את החקיקה, בין השאר שבתתי בכנסת רעב במשך יומיים. ובאמת יו"ר ועדת הרווחה הבטיח בכנס שדרות להעביר את הצעת החוק בקריאה 2 ו-3 עם הרבה שינויים לטובת העובדים".

מאבק נוסף ששמטוב מתגאה בו הוא נגד תופעת חטיפת קטינות יהודיות על ידי פלסטינים ועל ידי ערבים ישראלים. "זה מתחיל בפיתוי ובסופו של דבר זה מתבטא בחטיפה, במיוחד של בנות צעירות מאוד (11-18) ממשפחות מצוקה. בעקבות החשיפה שלי יש החלטה של ועדת הרווחה לקיים בדיקה. היו בועדה גם נציגים של משטרה ושל משרד החינוך. אני חשפתי גם שמפיצים סרטוני סקס של קטינות באינטרנט ופניתי לשר לבטחון הפנים לבדוק את הנושא ולסגור אתרים שעושים זאת. העליתי את הנושא בועדת העלייה והקליטה, כי הרבה מן הנערות הן עולות חדשות. אני גרה בנצרת עילית שהיא עיר יהודית מוקפת בישובים ערבים, וגם שם מתקיימת התופעה, גם ערביי ישראל מתייחסים כך לנערות ולקטינות".

זה נשמע כמו הכרזה גזענית. אם בחורה יהודיה רוצה להיות בת זוג של גבר ערבי זו זכותה.

"לא כשמדובר בחטיפה. כל אחד יכול להבחור לעצמו עם מי שהוא רוצה ללכת, אבל יש כתבה בטלויזיה שבה בדווים בדרום מספרים בפירוש: הם לא רוצים לצאת איתן, אלא לפתות אותן, להעביר אותן יום יומיים וזהו. הם גאים בכך שהם מפתים נשים יהודיות".

האם בדקת תופעות כאלה גם בקרב גברים יהודים?

"לא שמעתי על גברים ישראלים. הייתי מתייחסת אותו הדבר אם הייתי שומעת על גברים יהודים שמפתים פלסטינאיות. אבל לא שמעתי על זה. זה לא משנה אם מדובר על יהודי או על ערבי. אני מדברת על תופעה שבה מפתים קטינות. קונים להם בגדים, נותנים כסף. מפתים אותן. מתחילים עם הפיתוי ובסופו של דבר זה מתבטא בחטיפה. היו מקרים, ראו את זה".

בנוסף, שמטוב מטפלת בנושא אפלייה של סטודנטיות לעבודה סוציאליות. "הסטודנטיות נאלצות להשלים את הסטאז' המעשי בתקופת הלימודים, עבורן הן משלמות כסף רב, ובדרך כלל לא נותנים להן לעשות זאת במקום המגורים.אני מתנגדת לזה, כי הנסיעות הללו עולות להן עוד כמה מאות שקלים לחודש. ומדובר בעיקר בנשים שלומדות את המקצוע הזה, שהמשכורות בו הן נמוכות אבל לוקחות על עצמן אחריות גדולה ורצינית".

ליה שמטוב מתגאה בהיותה החברה היחידה בשדולה למען בריאות האישה והילד: "עשינו פרויקט עם נשים מאזרבאיג'אן, לפני שלוש שנים. העברנו נסיון ממדינה למדינה. זה היה מאוד מוצלח. היה גם מפגש של נשים בכנסת ודיברנו על גיל המעבר".

איך בדיוק זה משרת את נשות ישראל? לנשים באזרבאיג'ן יש מה לתרום לנו?

"אנחנו בעיקר תרמנו להן".

מה היתה תרומתך לקידום למלחמה באלימות מינית, בריאות נשים, רווחה וחוקי עבודה, פרט להעלאת גיל הפרישה?

"מאז שנבחרתי לכנסת אני עוסקת בנושאים חברתיים, והם קשורים גם לנשים ולחד הוריות. ואני רואה בזה שליחות ציבורית, אם אני יכולה לעזור לציבור – עבור זה הגעתי לכנסת", היא ממהרת לירות את התשובה תוך כדי שהיא רצה למליאה, במהלך הראיון, להצביע "עם הקואליציה" נגד חוק הדיור הציבורי, רק משום שאת החוק יזמו חברי האופוזיציה חנין, ברכה, סוייד ואגבאריה.

מה היתה תרומתך למאבק בהדרת נשים מהמרחב הציבורי, שהתחולל בחודשים האחרונים?

"התנגדתי ואני מתנגדת עד היום. מה זאת אומרת? אנחנו נשים חזקות, עצמאיות, יודעות מה אנחנו רוצות. אני רואה נשים בכל מיני תפקידים, ובמיוחד בכנסת ה-18 ייצוג של חברות הכנסת גבוה מקדנציות גבוהות, אם אשה רוצה – היא משיגה מה שהיא רוצה, רק היא צריכה לדעת שהיא רוצה את זה וללכת קדימה".

נשמע כאילו את חושבת שאנחנו במצב מושלם וזה רק בידיים שלנו אם נשיג או לא נשיג את מה שאת רוצה. נגמרו הנושאים שצריך להילחם עליהם?

"נכון שאין שיוויון בשכר, אבל זה לא בכל מקום. הנה, בכנסת השכר זהה לגברים ולנשים. אני בעד זה שנשים יעבדו, ויהיה יום לימודים ארוך, שמעסיקים יתחשבו בנשים משום שהן נכנסות להריון. צריך לדרוש שיוויון. אשה צריכה להיות גם עם הילדים, לכן צריך גם שיוויון בבית. צריך שיהיה לה שותף תומך ומחזק לדרך, ואז נשים יכולות להגיע גם לתפקידים בכירים".

>> לפרוייקט בית הנבחרות: סלונה מחלקת ציונים לחברות הכנסת
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה