לחץ פוליטי על הרשות לשיקום האסיר לשחרור קצב

ביום רביעי הקרוב ועדת השחרורים תחליט האם לקבל את ההמלצה לשחרור משה קצב, אם כן, קצב יהיה הראשון שמקבל תכנית שיקום מחוץ לכלא מבלי שלקח אחריות על פשעיו

17/07/2016
ח''כ זהבה גלאון קבלו עדכונים מח''כ זהבה
  • RSS

זהבה גלאון. צילום: ינאי יחיאל

 

 

הרשות לשיקום האסיר נכנעה ללחץ פוליטי ופתאום החליטה להמליץ על שחרור משה קצב ל"תכנית שיקום מיוחדת" שהוכנה עבורו. מאחר שקצב הוא אנס יוקרתי, תכנית השיקום היא מחוץ לכלא וכוללת לימודים תורניים וטיפול קבוצתי. ביום רביעי הקרוב ועדת השחרורים צריכה להחליט האם לקבל את ההמלצה המוזרה הזו. אם כן, קצב יהיה האסיר הראשון שמקבל תכנית שיקום מחוץ לכלא מבלי שלקח אחריות על פשעיו.

פניתי יחד עם חברותי לסיעה, ח"כ מיכל רוזין וח"כ תמר זנדברג, לוועדת השחרורים ודרשתי שלא תאפשר את שחרורו המוקדם של קצב. שחרור קצב הוא החלטה רעה, מרה ומסוכנת, שאני מקווה שוועדת השחרורים לא תקבל. אבל אם כן, נעתור נגדה לבג"ץ.

תזכורת: קצב הורשע בעבירות של אונס, מעשה מגונה, הטרדה מינית ושיבוש הליכי משפט. אלו עובדות. השופטים ציינו שעדותו של קצב היתה "זרועה בשקרים". שוב, עובדות. קצב לא רק עשה שימוש בכוח שנתן לו תפקיד הנשיאות כדי לאנוס ולהטריד מינית, הוא גם השתמש בכוח הזה כדי לרדוף את המתלוננות ולהכפיש אותן. הוא מעולם לא התנצל, מעולם לא לקח אחריות, מעולם לא הראה סימן שהוא מכיר בכאב שגרם לנשים שתקף. אבל בכל פעם מחדש מתגייסת מערכת שלמה במדינת ישראל כדי לחלץ את האיש הזה מהכלא.

זה פשוט טירוף. אני רוצה להזכיר לוועדה את מה שהיא עצמה קבעה רק לאחרונה: שהנשיא עסוק בעצמו באופן אובססיבי; שהוא לא סופר את הקורבנות ולא חש אליהן כל אמפתיה או חמלה; שאי אפשר להבטיח שאם קצב ישתחרר הוא לא ינצל את השחרור כדי להמשיך להכפיש את הקורבנות ולפגוע בהן; ושלו קצב היה מעוניין בשיקום הוא יכול היה בקלות להתחיל את התהליך בכלא.

הוועדה צריכה לקחת בחשבון את האינטרס הציבורי ואת המסר שהיא הולכת להעביר. אם אונס, הכפשה, רדיפה של הקורבנות ואפס חרטה אינם חמורים דיים עבור מערכת המשפט הישראלית, אין למערכת הזו שום סיבה להיות מופתעת אם לציבור אין עוד אמון בה או במוסד הנשיאות.

הקורבנות של קצב עברו גיהנום עד שהוא הורשע, ומאז, בכל פעם מחדש, גורמים רבי עוצמה מתגייסים כדי להעניק להן סטירת לחי נוספת. שמישהו יקום ויסביר לי איך מצפים ממישהי להתלונן על אונס, כשמערכת שלמה פועלת כדי לשחרר אנס סדרתי מורשע כמו משה קצב? שמישהו יעז לקום ולומר לי שהוא לא מבין למה נשים מפחדות להתלונן ולמה נשים מדברות על תהליך בירור התלונה שלהן כמו על "אונס שני".

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה