לחם ושושנים

בתערוכת המכירה 'לחם ושושנים' בסוף דצמבר אפשר לקנות 'מציאות' של אמנים שווים וגם לסייע לנשים להיכנס למעגל העבודה

12/12/2010
דנה גילרמן קבלו עדכונים מדנה
  • RSS
» מתוך סדרת הגולות. דגנית ברסט. צילום: יח"צ לחם ושושנים

התערוכה השנתית "לחם ושושנים" של עמותת מע"ן מתקרבת.
זה הזמן לקנות יצירות של אמנים מצוינים, במחירים סבירים, ובאותה עת גם לתרום למען השמה מקצועית של נשים ערביות במעגל העבודה. הרבה מאוד מכירות צדקה מתקיימות בשנה והאמנים כמעט תמיד מתבקשים לתת עבודות. לא תמיד הם אוהבים את זה, בעיקר לא כשהם מרגישים מנוצלים. לכן בדרך כלל במכירות כאלה העבודות שמוצעות הן באיכות בינונית מאוד.

מה נשתנה

אז מה מיוחד במכירה הזו? שהתרומה ניתנת מכל הלב (והאמנים גם זוכים ב-25% מהכנסות המכירה) והמשמעות היא שיש בתערוכה לא מעט עבודות צנועות- אבל איכותיות. ויש לזה עוד משמעות: כלכלית. המחירים כמעט תמיד סבירים ונמוכים מהערך הריאלי, לכן אפשר אפילו להצדיק את הקניה כהשקעה (ולא רק כתרומה). למשל, הפסל "דוחפים סלע" של סיגלית לנדאו מ-2010. איפה תמצאו פסל ברונזה של אחת האמניות החשובות ביותר שלנו ב-7,000 דולר? אני הייתי ממליצה לרוץ ולחטוף לפני שייחטף. המכירה כוללת גם תצלום של דגנית ברסט מסדרת הגולות המתמשכת והנפלאה ומחירה רק 1,500 דולר.

מה עוד אהבתי? יש במכירה רישום יפה של יעל בלבן מ-2009 שמחירו 500 דולר וציורים קטני מימדים, צבעוניים של נועם ונקרט, במחירים הנעים סביב ה-300 דולר. עוד מושך את העין ציור נוגע ללב של קרן ענבי (1,900 דולר), ובו מעין נוף ישראלי דלוח עם עצים, חמור וסברס, ורישומי הכנה לעבודות הוידיאו המבריקות של גיא בן נר (600 דולר כל אחד). מצא חן בעיני גם הציור "המסגד" של גיל שני מ-2006, שעשוי מעפרונות צבעוניים על נייר (1,500 דולר).

סיגלית לנדאו

נועם ונקרט

קרן ענבי

יש ציור אחד שלא אחשוף כאן- כי אני זוממת עליו. רק אסגיר שזוהי עבודה של אחת האמניות האהובות עלי ביותר בסצנה המקומית, שקשה מאוד לשים את היד על העבודות שלה. אתמול ערכתי שיחת הכנה עם הילדים כדי לקבל את אישורם ל'בזבז' סכום לא מבוטל (הכל כמובן יחסי, מדובר בכמה מאות דולרים) וכך למרק את רגשות האשם העתידיים שלי.

מכיוון ששניהם גדלים בעולם חומרני לחלוטין ניסיתי לדבר בשפתם ולהסביר להם שמדובר בהשקעה כלכלית נבונה. "מחירה הוא כמחצית מערכה הריאלי", אמרתי להם. "אז תמכרי אותה למחרת?", שאלו. מיד הרגשתי דקירה בלב. "כמובן שלא, אני רוצה אותה בבית, אני אוהבת אותה", אמרתי. "אולי ביום מן הימים, אם נקלע לצרה, יהיה מה למכור". "אין עוד מקום על קירות הבית", פסקו. "אם את לא מוכרת, אז לא".

המכירה תיערך ב-25.12 בבית הספר מנשר (דוד חכמי 18, תל אביב).

>> את העבודות ניתן לראות בדף התערוכה
>> מתוך הבלוג של דנה גילרמן- לאספניות בלבד
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה