לו היית קצת פחות המורה שלי

זהו סיפור האהבה בין המועמד לנשיאות צרפת, עמנואל מאקרון למורה שלו, בריז'יט טרונייה, שמסעיר את התקשורת. לפני יותר משנה היא התפטרה כדי לסייע לבעלה בקמפיין הנשיאותי שלו וגייסה את בתה הצעירה, טיפיין, עורכת דין במקצועה, כדי לעזור לו

23/04/2017
מאיה גז קבלו עדכונים ממאיה
  • בדואר
  • RSS

הסיבוב הראשון של הבחירות לנשיאות צרפת מתקיים היום (יום ראשון), ועל פי התחזיות והסקרים, עד הפיגוע שהתרחש בשאנז אליזה ביום שישי, המועמד המוביל הוא עמנואל מאקרון. עיני כל העולם נשואות אל מי שנחשב לקול החדש והשפוי של צרפת.

אם מאקרון יבחר, הוא יחולל כמה חידושים בצרפת. מי שהיה שר הכלכלה בממשלת השמאל של פרנסואה הולנד התפטר לפני שנה אחרי שהבין שלא יצליח לבצע  את המהפכה הכלכלית לה ייחל. אחרי פרישתו מהממשלה הקים מפלגה עצמאית חדשה, שהיא  מפלגת מרכז, בשם קדימה ("en marche").

בחירתו, אם יתאמתו התחזיות, תביא לכך שבפעם הראשונה מזה עשרות שנים, יעמוד בראש הרפובליקה הצרפתית איש מרכז, ולא איש ימין או שמאל מובהק. חשוב מכך, מאקרון מתנגד לתנועת ה-bds שפועלת באופן תדיר נגד ישראל, ומאמין בשתי מדינות לשני עמים. המועמד החדש והמפתיע מאמין גם בשוויון זכויות תעסוקתיות וכלכליות בין גברים ונשים, ובמסגרת המצע שלו מציע לערוך ביקורי פתע תכופים בקרב חברות גדולות, וכאלה של כוח אדם ולפרסם את התוצאות.

אבל הרבה יותר מהמצע הפוליטי שלו, מעניינים חייו הפרטיים והסוערים של מאקרון, שמבהירים דבר או שניים על אישיותו החזקה ועמידתו העיקשת על עקרונותיו.

עמנואל ובריז'יט

עמנואל מאקרון בן 39, נשוי לבריז'יט טרונייה, בת 63. הם נפגשו בעיר אמייאן בצרפת כשמאקרון היה בן 15 וטרונייה היתה המורה שלו. טרונייה מורה לצרפתית וללטינית בבית הספר הנוצרי, לקחה על עצמה להדריך את התלמידים במסגרת הצגת תיאטרון שהעלתה הכיתה. באותה כיתה עם מאקרון, אגב, למדה בתה של טרונייה, לוראנס, כיום קרדיולוגית.

מאקרון הביע בפני מורתו את אהבתו העזה אליה והתחושות ההדדיות הביאו למשבר במשפחתה של המורה. הוריו המזועזעים של מאקרון (אביו רופא ומורה ללימודי נוירולוגיה ואמו רופאה ויועצת לביטוח הלאומי הצרפתי), שלחו את הבן המוצלח לפריז לסיים את לימודיו בתיכון היוקרתי אנרי 4. אבל  לפני שעזב, הבטיח הנער המאוהב למורתו כי כאשר ישוב - ינשא לה. הבטיח וקיים. כשמלאו למאקרון 18 הופיע הזוג בפומבי ואז גם שיתפו השניים את הציבור באהבתם.

טרונייה התגרשה מבעלה ואבי שלושת ילדיה, ושנה מאוחר יותר היא נישאה למאקרון. העדים בחתונה יוצאת הדופן היו מורה לכלכלה ואיש עסקים בכיר, שניהם חלק מחייו החדשים של החתן הצעיר ששימש ככלכלן, בין השאר עבור בנק רוטשילד.

השניים עברו לגור בפריז ובריז'יט חזרה להוראה בבית ספר ברובע ה- 16 היוקרתי בעיר. לפני יותר משנה היא התפטרה כדי לסייע לבעלה בקמפיין הנשיאותי שלו, וגייסה את בתה הצעירה, טיפיין, עורכת דין במקצועה, כדי לעזור למאקרון. קשה לתאר זאת, אבל מאקרון הפך לאביהם החורג של שלושת ילדיה של טרונייה, בהם בת כיתתו בת גילו ולסבם החורג של שבעת נכדיה.

עד לאחרונה קשה היה למצוא תמונות משותפות של השניים אבל אלה שהתפרסמו, מצביעות על זוג מאושר ומאוהב. לא סביר שהסיבה לכך שהשניים נמנעו מלהופיע בפומבי ולהצטלם יחד נובעת מבושה או מבוכה בגלל פער הגילאים. החברה הצרפתית דוגלת בפערי גילאים כאשר ידן של הנשים על העליונה. כל ילד צרפתי לומד מגיל צעיר על ההיסטוריה של מלכי צרפת.

מאיה גז בכחול אדום

הוא מכיר את שמותיהן של מאהבות המלך, שתמיד היו מבוגרות וניהלו באופן מעשי את הממלכה תוך שהן לוחשות למלך מהן ההחלטות שיש לקבל. צרפתי, יעדיף לרוב אישה מבוגרת על צעירה, בעיקר משום שהיא צברה ניסיון חיים שיועיל לו בעתיד, ותוכל לייעץ לו ולהנחות אותו בדרך הנכונה. לא לחינם המציאו הצרפתים את המשפט "אם צעירה היתה יודעת לעשות את מה שמבוגרת כבר לא יכולה..."

דומה שאחרי הנשיא הגרוש הראשון (ניקולא סרקוזי) והנשיא הרווק הראשון (פרנסואה הולנד), צרפת מוכנה לחזור לימים הטובים בהם אישה חכמה, בשלה, בוגרת, סקסית ודעתנית תאחוז את ידו של בן זוגה הנשיא, ותדאג לכוון אותו בדרך אל ההחלטה הנכונה.

** הכותבת היא ד”ר מאיה גז, מומחית לתרבות צרפת. הרצאתה על” סיפורי האהבה של מלכי צרפתתתקיים ביום שלישי ה-13.6 בסנימטק תל-אביב בשעה 9:30 בבוקר
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה