להקשיב רק לעצמך

כל חיי הבוגרים סבלתי מכאבי בטן ובעיות עיכול, עצירות כרונית, אקנה לפרקים, קושי באיזון המשקל, מצבי רוח, מחזורים קשים, אי סבילות לקור וחוסר חשק מיני

05/03/2018
גוף ונפש קבלו עדכונים מגוף ונפש
  • RSS

מאת: גלי הנדל – תזונה יצירתית

זה היה לפני עשר שנים. ישבתי בחדר סטנדרטי: שולחן מלמין אפרפר ועליו המינימום הנדרש של חפצים משרדיים, תאורת לד קרה וחולנית, קירות גבס עם רפרודוקציה מהוהה של עבודת אמנות כלשהי, מסך מחשב גדול שגבו פונה אלי, רעש תקתוקי מקלדת שנמשך נצח קטן ואז קולו הפסקני של הרופא שקבע: "את בדכאון". "אתה חייב להבין," ניסיתי לענות אחרי הנימוס הנדרש מהמעמד "שזה לא יכול להיות ההסבר לכל מה שקורה לי.." "בואי", הוא קטע אותי בחוסר סבלנות "תקחי את התרופה הזו ותעדכני אותי איך את מרגישה, בסדר?" וביקש להכניס את המטופל הבא.

האפיזודה הזו, בשינויים קלים, חזרה על עצמה פעמים רבות לאורך שנים ארוכות בהן סבלתי מסימפטומים שונים ומשונים שלא אובחנו כקשורים לבלוטת התריס. פעם אחר פעם יצאתי מחדרי רופאים עם מרשמים לציפרלקס או רסיטל או פרוזאק שנזרקו לפח של הקליניקה. כל פעם כזו היתה מפח נפש נוסף, עוד מפגש עם מישהו שלא מקשיב, לא מתשאל כמו שצריך, לא מסתכל לי בעיניים אלא בוהה במסך המחשב, שנותן את הפתרון הקל במקום לחשוב לעומק. אבל כרוע מכך, כל ביקור כזה חיזק את סימני השאלה שלי לגבי התחושה הפנימית שלי. אחרי יותר מעשרה רופאים מלומדים - רופאי משפחה, נשים, גסטרואנטרולוגים, אנדוקרינולוגים - בשלוש יבשות, התחלתי לחשוב שאולי אני לא יודעת יותר טוב מהם, ושאולי (כפי שחלק מהם אמרו בפטרונות) הכל בראש שלי?

אז זהו, שלא. אבל בואו נחזור להתחלה. כל חיי הבוגרים סבלתי מכאבי בטן ובעיות עיכול, עצירות כרונית, אקנה לפרקים, קושי באיזון המשקל, מצבי רוח, מחזורים קשים, אי סבילות לקור וחוסר חשק מיני. כל אלו היו פשוט ה "אני" שהכרתי, אז למדתי לחיות עם זה. לא היה לי מושג שכל אלו הם חלק מתמונה גדולה יותר.

גלי הנדל צילום: אלבום פרטי

סביב גיל 30 עברתי תקופה קשה במיוחד, עברתי לארה"ב בתזמון "מושלם" במשבר הכלכלי כמהגרת. פוטרתי מעבודתי הראשונה אחרי זמן קצר, מצאתי עבודה חדשה אצל המקבילה של "קרואלה דה ויל", פירנסתי את בעלי שהיה שקוע בלימודים וביליתי את ימי במינוס עשרים מעלות ובדידות נוראית. כל התופעות שהיו "אני" החלו להחמיר בצורה קיצונית. בעיות הבטן הפכו לריפלוקס, סבלתי מבחילות, צרבות וכאבי בטן,  רגישות לכל מזון אפשרי, דופק ולחץ דם נמוכים במיוחד, ירידה במשקל ואז גם המחזור החודשי נעלם לי לשלוש שנים. בקיצור, הייתי כבויה, שבורה ומרוקנת.

מידי פעם צצו שאלות על הקמת משפחה, אך המחשבה היתה כל כך רחוקה ובלתי מושגת. לא היה לי כוח לקום מהמיטה, העבודה היתה מקום מתעלל ותובעני, הזוגיות שלי סבלה מנתק והכל נראה מאיים ובלתי אפשרי. כשפניתי לעזרה רפואית הוצעו לי כאמור תרופות פסיכיאטריות מסוגים שונים וגם כשהעליתי את החשד שלי לקשר לבעיות בבלוטת התריס, ואיש לא הסכים לבחון למה שום מערכת בגוף שלי לא מתפקדת.

גלי הנדל צילום אלבום פרטי

בתוך כל התקופה המסויטת הזו, שמעתי קול חלש שלא הניח לי, ורצה להגשים את חלום האמהות. הגוף שלי היה מותש, חסר איזון, מותש, הריון ולידה נראו אז בלתי אפשריים. אז ברוב הימים הקול החלש נבלע ברעשי הרקע של ההשרדות, אבל מידי פעם הוא "צץ" להזכיר לי שאני לא יכולה לוותר בכל כך קלות. היום אני מבינה שהקול החלש הזה הציל אותי, עזר לי לטפס מתחתית התהום הנפשית הרגשית והפיזית בה הייתי, לחשוף את הדרכים להחלמה שלי, ללמוד על בדיקות תוצאות ואבחון, על בעיות התפקוד של הבלוטה, וגם לחפש דרכים לעזור לעצמי עם שינוי תזונה וסגנון חיים ולהביא את המחלה האוטואימונית שאובחנה לי רק לאחר מאמצים מצדי לנסיגה!

 הקול הזה עזר לי גם להגשים חלום גדול יותר, להחזיר את חיי למסלול תקין, לקבל את המחזור החודשי, לצאת מהדיכאון ללא טיפול תרופתי, להרות בניסיון הראשון וגם ללדת ילדה מתוקה בת שלוש שעושה לי בית ספר בכל יום. הקול הזה עזר לי לשפר את האנמיה שליותה אותי כל חיי ללא תוספים או זריקות, להפטר מהעצירות של שלושים שנה, ולחיות בבריאות מיטבית אנרגיה ונתינה לאחרים. הקול הזה עזר לי להפוך למומחית בנושא איזון טבעי של בלוטת התריס, למרצה, כותבת מנחת סדנאות ומנהלת קהילות בתחום.

אני רוצה לעודד גם אותך להקשיב לקולות האלו בעצמך, להאמין ולהתעקש שאת יודעת הכי טוב, כי מי שמחפש החלמה שיפור ואיזון ומוכן לערוך שינויי תזונה סגנון חיים ומחשבה ימצא אותם לבטח, בדיוק כמו שאני מצאתי.

 ** הכותבת, גלי הנדל יועצת לאורח חיים בריא בוגרת המכון לתזונה אינטגרטיבית ניו יורק  (IIN) , מומחית לטיפול בבעיות בלוטת התריס, מרצה מנחת סדנאות בנושא תזונה לבלוטת התריס ומחלימה מהשימוטו (מחלה אוטואימונית בבלוטת התריס) בעצמה. לאתר של גלי:  http://www.galiroloff.com/

גלי תרצה בכנס מטעם ECO-LAB  מבית ECOSUPP  ביום שישי שישי 27.04.18 / לפרטים וכרטיסים: eatwell.co.il/events/lab

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה