להכין אותם רגשית לכיתה א'

איזה התרגשות, הילד/ה עולה לכיתה א', אבל מה אתם ההורים יכולים לעשות כדי להכין אותם רגשית למעבר הדרמטי הזה? איך להתכונן לאתגר הלימודי, החברתי והרגשי?

20/08/2012
משפחה קבלו עדכונים ממשפחה
 • RSS
» צילום: Gettyimages

מאת ציפי רולניק, מנהלת מרכז רזולוציה לישומים פסיכולוגים מתקדמים.

מסגרת הגן הסתיימה, הילדים עדיין בקייטנה, אך בעוד ימים לא רבים, "יגיע הזמן". בין אם זה בנכם הגדול ובין אם היא הנסיכה הקטנה, יגברו המתח וההתרגשות של שניכם לקראת המעבר לכיתה א'.
היום הראשון בבית ספר הוא לרוב יום בלתי נשכח והוא פותח תקופה של הסתגלות למסגרת הדורשת יכולות חדשות והתמודדות מול אתגרים לימודיים, חברתיים ורגשיים.
לצד ההתרגשות והשמחה-לקראת, קיימות גם חששות ודאגות. לא כל הילדים משתפים את הוריהם בחששותיהם ולעיתים הדבר מקבל ביטוי בהתנהגות כמו: עקשנות, תוקפנות, הסתגרות או הגברת התלותיות.

איך תעזרו לו לעבור את זה בקלות?

 1. דובבו – רצוי שתשוחחו עם הילד במהלך החופש הגדול על ההתחלה החדשה. הדגישו את הציפייה והשמחה אך גם תנו לגיטימציה לביטוי חששות ללא הכחשה שלהם. חשוב שהילד יספר ויבטא את הדברים שמטרידים אותו באמצעות מילים, זה עשוי להפחית את ביטוי החששות באמצעות התנהגות. שימו לב לא "לחפור" יותר מידי, בעיקר לבנים שבחבורה.
 2. הבינו – גם לכם היו בעבר התחלות חדשות וגעגועים למסגרת קודמת. יכול לעזור אם תעצרו לרגע ותנסו לשחזר את הרגשתכם לפני התחלה חדשה:  הגיוס לצבא, כניסה למקום עבודה חדש, אולי אתם אפילו בעלי זיכרון טוב וזוכרים את היום הראשון בביה"ס . הדבר יכול לסייע לכם בהבנה של רגשות הילד. כאשר הוא משמיע את הדאגה שלו, או הגעגועים לגן, חשוב שתשדרו הבנה, ותתנו לו הרגשה שהוא לא חריג בכך.
  לצד ההזדהות עם הילד, חשוב לזכור שאנחנו והילדים שלנו איננו יצורים זהים. יכול להיות שאתם מסוג האנשים שמייד עם כניסתך לחדר מושכים  תשומת לב ועניין, אם בשל שפת הגוף ואם בשל ההומור הדק שלכם. דור ההמשך שלך יכול להיות שונה, וימצא את עצמו יותר על מגרש כדור הרגל או יעדיף לשחק בשקט עם כמה חברים שמכיר כבר מהגן. כלומר, בתחום החברתי ההתמודדות שלכם היא שונה. ייתכן אף שהילד כלל לא מודאג מהנושאים שהעסיקו או מעסיקים אתכם כיום. בקטע החברתי הוא מרגיש בטוח אך מוטרד מאיך יגיע מחצר בית הספר חזרה לכיתה או לבית, או דווקא מאד חושש שהוא לא יהיה הראשון שילמד לקרוא. אם תבינו יותר מה מטריד אותו, תוכלו לתת לו את הטיפים המתאימים ולא להשליך עליו את זכרונות הילדות שלכם.
 3. אזנו – לאחר שתאזינו ותתני לגיטימציה לחששות מבית הספר, יש מקום לאזן. להזכיר גם את ההיבטים המשמחים בכניסה לבית הספר וכן להזכיר לילד את יכולותיו והצדדים החזקים שלו. כמו גם התנסויות קודמות בהן הצליח להסתגל. "נכון עומר מאד הציק לך בהתחלה בגן, אבל מאז שהסכמת לצאת לרכב איתו באפניים, הוא הפסיק להציק והיום אתם חברים". לאזן זה אומר שלצד ההאזנה לחששות, להתפעל ולחזק גם את יכולותיו של הילד וכן לשדר אמונה ביכולת ההשתפרות שלו בתחומים הרלוונטיים.

הכנה רגשית יכולה להיות מעשית

לפעמים המעבר מהגן לבית הספר מלווה בשינוי נוסף כמו מעבר דירה. אף שמומלץ להמנע מהתחלות חדשות ושינויים מרובים בו זמנית, גם אם עברתם דירה, נולד עוד אח או הסבתא חלתה, עדיין יש צעדים בהם אפשר לנקוט כדי לעזור לילד לרכך את המעברים והגורמים מעוררי הלחץ, לסייע לו להתיידד עם המצב הצפוי החדש.

 1. בבית - לקנות עם הילד, זמן סביר מראש את הילקוט וכלי הכתיבה. לא להגיע עם חבילה גדולה ולהגיד לו "הבאתי לך הפתעה!" . להכין מראש פינת למידה בבית:  שולחן, כיסא, כוננית לאחסון חפציו. אלה לא חייבים להרכש במיוחד, ניתן להשתמש ברהיטים הקיימים בבית. מה שחשוב הוא ההגדרה של הטריטוריה והעזרה לילד לחבב ולהתיידד עם פינת הלמידה שלו.
 2. מחוץ לבית – חשוב שתערכו עם הילד הכרות של הדרך לבית הספר. ערכו עד כמה שניתן הכרות עם המבנה והדרך למתחם של כיתות א'. כמו גם הכרות עם חצר בית הספר. גם אם ההגעה לבית הספר תעשה בשנים הראשונות במכונית אחד ההורים, חשוב שלילד תהיה הרגשת התמצאות בסיסית והכרות עם הדרך.

זכרי שלא מדובר בפעילות צבאית להכרת שטח האוייב, רצוי לעשות זאת בצורה משחקית כמו הרפתקאה משותפת ומשעשעת.

חברים – גם אם במחצית השנה האחרונה עסקת רבות בשאלה מה יהיה הרכב הכיתה של הילד, אלו ילדים שהוא מכיר ישובצו בכיתתו?  עכשיו הדברים כבר סגורים ולא בשליטתכם. גם אם הרכב הכיתה הוא לא בדיוק לטעמכם, זה הזמן להפיק את המירב מהמצב הקיים:  בררו מראש מי יהיו ילדי הכיתה. אם ישנם ילדים המוכרים מהגן, רצוי לשמור על הקשרים איתם, ליזום מפגשים בבית, או בגן המשחקים הקרוב. העיקר לשמור על הרצף מבחינת הקשרים החברתיים הקיימים.

במידה שילדי הכיתה ברובם אינם מוכרים, חשוב שתנסו לברר מי הם, דרך "דף קשר" למשל. התגברי על המבוכה – זכרו שבשבילו אין כמו פנים מוכרות כדי להרגיש תחושת בטחון,  ודאגו למפגש  אחר-צהריים שלכם עם ההורים, ושל הילד עם חבריו העתידיים.

הכנה של הילד היא הכנה של ההורים

יש עוד כמה דברים שהם באחריות האישית שלך של ההורים, במיוחד לאור העובדה שההכנה לכיתה א' לא מסתיימת לפני תחילת השנה אלא ממשיכה כם בשבועות הראשונים ללימודים.

 1. נכון שהתחלה חדשה היא גם הזדמנות לשים את קשיי הגן מאחור ולפתוח דף חדש. אבל יש מקרים בהם התעלמות מהקשיים רק תיצור קשיים חדשים. ולכן, הודיעו מראש לצוות ביה"ס על קשיים ורגישויות של הילד, או אם הוא עבר לאחרונה שינויים וחוויות לא נעימות:  פרידה של ההורים, מחלה, פטירה של אחד הסבים, תאונה וכד'. כל אלה משפיעים רגשית על הילד ויכולים להתבטא בקשיי הסתגלות בתחילת השנה.
  אם עבר אבחון כל שהוא חשוב שתיידעו, כך שבביה"ס יוכלו להערך למתן הסיוע והתמיכה הנחוצים.
 2. שמרו על עמדה חיובית סבירה כלפי בית הספר. עמדה ביקורתית, חשדנית או כזו שפוגעת בערך בית הספר היא מסר שעובר לילד, ועלול לגרום לקשיי הסתגלות ובעיות התנהגות. גם אם הילד שלכם מאד חכם וישנם תחומים שהוא יודע "יותר טוב מהמורה שלו", חשוב שתזכרו שיש לו עדיין מה ללמוד שם. בטאו הערכה וסקרנות כלפי תכני הלימוד. כמו כן, יתכן שהגבולות והדרישות של בית הספר או הערכים לא תואמים את עמדתכם, למשל, יתכן שאת/ה סיימת את בית הספר בהצטיינות למרות שאפשר לספור על כף יד אחת את מספר הפעמים שהכנת שעורי בית. עדיין חשוב שהילד ישמע ממך מסר שתואם את עמדת המורה, כדי לא לייצר קונפליקט פנימי אצל הילד אשר יבלבל אותו. אם יש לך ביקורת "אנטי ממסדית" מוצדקת ככל שתהיה השתדל/י לטפל בה ברמה ההורית, מבלי לשתף ולהעמיס על הילד.
 3. הפרידה בבוקר – לך כהורה יש תפקיד ביכולת של הילד שלך להפרד ממך בבקר. שדר/י בטחון בעצמך ובטחון בו שמסוגל להפרד, יחד עם ההכרה שזה לא פשוט (לשניכם). המנע/י הן מהתנהגות של "שגר ושכח"  או להיפך מחיבוקים ונישוקים ממושכים. כדאי להזכיר לו דבר מעניין או מהנה שמצפה לו היום בביה"ס וציינ/י שאת הולכת לענייניך ומחוייבויותיך ובסוף היום תפגשו מחדש ותקיימו את הפעילויות שתכננתם.

זו לא בושה לבקש עזרה - תנו לו להרגיש שאתם סומכים על המורה וכי הוא יכול לפנות אליה אם יש לו קושי והוא לא מצליח להסתדר בעצמו, כי גם לילדים גדולים לפעמים קשה ובקשת עזרה לא מקטינה אותו. כך גם לגביכם, אם אתם נתקלים בקושי כל שהוא במערכת היחסים עם הילד, מרגיש/ה עייפ/ה, מתוח/ה וזקוק/ה להכוונה או עצה מועילה, את/ה יכול/ה לפנות ליועצת בית הספר, לתחנה החינוכית העירונית, או למסגרת פרטית לקבלת הדרכת הורים ממוקדת.

המעבר מן הגן לבית הספר, זוהי נקודת ציון והתחלה הן לילד והן לך כהורה. להתחלה זו חשיבות רבה, בכך שיש לה משמעות והשלכות גם לגבי התמודדות עם געגוע והתחלות עתידיות בחיי ילדיך. במקרים מסויימים שבהם את/ה מרגיש/ה שאת/ה זקוקה לייעוץ, ניתן להתייעץ גם עם אנשי מקצוע.

צילום: Gettyimages
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה