להיכנס לתוך ראשו של רובין ויליאמס

הסרט התיעודי המרתק, "היכנסו לתוך ראשי" חוקר את נפשו הפתלתלה של השחקן והקומיקאי רובין ויליאמס, שהתאבד והשאיר את סביבתו המומה. מה הסתתר מאחורי החיוך הקבוע וההומור האינסופי?

22/07/2018
מרלין וניג קבלו עדכונים ממרלין
  • RSS

החודש היה אמור ה״איש הכי מצחיק בעולם״ רובין ויליאמס (שנולד ב-21.7), לחגוג יום הולדת 67 ובאופן סימבולי, בשבוע של יום הולדתו, ארבע שנים לאחר התאבדותו באוגוסט 2014, עלה לצפייה ב-Yes, בסלקום tv ו-Hot הסרט התיעודי-ביוגרפי היכנסו לתוך ראשי של הבמאית מרינה זנוביץ׳ (ריצ'רד פריור: עזבו היגיון).

היכנסו לתוך ראשי זו ביוגרפיה על חייו של האיש המת ויש בה מעין היסטוריוגרפיה קולנועית, שויליאמס עצמו חתום עליה. בוקר טוב, וייטנאם היה הלהיט הקולנועי-מסחרי האמיתי הראשון, שביסס את ויליאמס כשחקן אמתי. ובהמשך הגיעו כותרי פיצ׳רים נוספים בכיכובו: ללכת שבי אחריו, הוק, פישר קינג, גב׳ דאוטפייר, ג׳ומנגי.

לפני הקולנוע, עשה ויליאמס מופעי סטנד-אפ מצליחים (לפעמים 5-6 מופעים בערב אחד!) ובשלב מסוים פרץ לטלוויזיה עם הסדרה הפופולרית מורק ומינדי (בזכות הופעתו הווירטואוזית בסדרה, והעובדה שהדמות שלו לא הפסיקה לזוז, נאלצה ההפקה להוסיף מצלמה ניידת, מה שהעביר את תחום הקומדיות, שצולמו עד אז בשלוש מצלמות, לחוק הארבע מצלמות. ״זה התחיל שם ושינה את כללי הצילום בתחום הקומדיה״מעידים אנשי המקצוע שהתראיינו לסרט). ואם לא די ברזומה העשיר הזה, של מי שהיה סטנדאפיסט, שחקן קולנוע, שחקן טלוויזיה ומדובב, ויליאמס עשה גם תיאטרון והתנדב המון, במסעי הופעות שונים ברחבי העולם.

רובין ויליאמס צילום מסך מהסרט של "יס"

באחת האנקדוטות בסרט, כדי להמחיש את אופיו של ויליאמס, שולב תיעוד משנת 2003, מטקס פרסי איגוד מבקרי הקולנוע. ויליאמס היה מועמד לפרס על משחקו ב״לחיות בתמונות״ ולצדו היו מועמדים דניאל דיי לואיס (על כנופיות ניו יורק) וג׳ק ניקולסון (על אודות שמדיט). ווליאמס היה היחיד מביניהם שלא זכה, אך נעתר להזמנתו של ניקולסון לשאת במקומו את נאום הזכייה. הוא כמובן הצחיק את כולם ובהמון ענווה סיים, ב״תודה על שום דבר״ למבקרי הקולנוע. כשלא, לא ברור איך, דווקא מבקרי קולנוע, מפספסים לפעמים את המטאורים הגדולים.

בשלב מסוים בקריירה, הופיע עם הקומיקאי סטיב מרטין במחזה מחכים לגודו של סמואל בקט. המחזה שהעלו השניים ושאליו נהרו מאות אלפי צופים, הוא אחד העיבודים המבריקים שצפיתי בהם, למחזה האבסורד המורכב.

מרטין מספר שוויליאמס, התלבט אם לעשות את המחזה והוא שכנע אותו בכך שאמר לו ״אם נעשה את מחכים לגודו, מי יוכל לגעת בנו?״. רק בשביל לראות את קטעי הארכיון המוסרטים מההצגה, שווה להמתין לכל פעימה בסרט. ״הדמות שלו הייתה פגועה בצורה מעניינת והוא גילם אותה פגיעה מאוד, כמו שאני חושב שהוא היה במציאות. על הבמה הוא היה אדון, שולט, מצחיק ומהיר. במציאות... הוא כבר לא היה על הבמה״. מספר מרטין.

לצד הצלחתו הרבה, חייו האישיים ידעו עליות ומורדות, והיוו אנטי תזה לדמותו התקשורתית. אם על הבמה היה תוסס וקולח, הרי שאלו שהכירו אותו העידו, שבמציאות היה אדם אחר וחסר הערכה עצמית. ויליאמס שהתחתן שלוש פעמים, היה אב לשלושה ילדים. בנו מנשואיו הראשונים, זאק ויליאמס, הוא היחיד שהתראיין לסרט וסיפר איך ויליאמס כאב, מילא את החצר צעצועים, לא פחד ללכלך את הידיים ולשחק עם ילדים בתנאים שלהם. ״כשיש הורה מעניק ונדיב כל-כך שרוצה לתת זמן ומאמץ כדי לבדר״ הוא אומר, ״זה הופך למאתגר מאוד לחלוק את אבא שלך״.

רובין ויליאמס צילום יחצ מ"היכנסו לתוך ראשי"

בדרך כמעט בלתי אפשרית, מצליח מבנה הסרט היכנסו לתוך ראשי, למפות נרטיב בנוי, מכל האמצעים האפשריים, כדי לשזור את המהלך האותנטי של התחנות בחייו ויליאמס ולספר את סיפורו מכמה נקודות תצפית. על מנת לעשות זאת, כמה שיותר נאמן לאמת, זנוביץ׳ נעזרה בחומרי ארכיון וראיונות עם בני בריתו, קרוביו וחבריו של ויליאמס. הקטעים המוצגים, הם מראשית הקריירה המקצועית שלו ועד שיאה. לצד אלו, מצטייר הפרופיל של האיש, המשברים בחייו האישיים והנטייה להתמכרויות שלו. נדמה שהסרט מנסה לפצח את הגאונות הנדירה, באמצעות ראיונות שמסר, לצד היותו ווירטואוז קומי, נדיר ויחידי מסוגו.

בשוט הפותח של הסרט יש בלק ואנו שומעים את ההזמנה: ״גבירותיי ורבותיי, הגיע הזמן להזרים נוירונים, אנחנו הולכים להיכנס לתחום המוח האנושי״. ווליאמס נשאל בשוט הבא, ״איך אתה מסביר את הרפלקסים המנטליים שאתה מזרים במהירות מדהימה כזאת״? ועונה כמתוך אינסטינקט: ״א-לוהים״ ומתפקע מצחוק.

רגע אחרי, הוא הופך את השאלה בטבעיות אילתורית מדהימה, למיני סטנדפ ״מה יש לך במוח, מה עושה לך את זה? נסה להסביר לעצמך״ וכאן הוא מדגים באמצעות מחוות גוף (ג׳סטיקולציות) והבעות פנים (מימיקה) ״זה מגיע מחלק עמוק בתוכי שחיפש את אמא שלי... ראיתי שהיא הסתכלה ואמרתי, בסדר אהיה מצחיק בשבילה״. בהמשך הוא נשאל: ״אתה מכיר אנשים שהמוח שלהם עובד יותר מהר משלך״?

״כן אני מתחיל לפגוש אותם״הוא משיב. ״ד״ר אוליבר סאקס מחבר ״התעוררות״, שגילמתי את התפקיד שלו בסרט, הוא אדם מלא חמלה שהביא את הרעיון לטפל במוח כנושא סובייקטיבי. הרעיון שהמוח יכול להיות דבר אחד ואז דבר אחר בו זמנית״. בין לבין, הסרט נותן הצצה לטכניקות המשחק המובילות של ויליאמס, ממש שיעור משחק בסרט בן 110 דקות על חייו. כך למשל, הוא מציע טיפ: ״הדבר החשוב ביותר הוא שהצופים יעקבו אחרי הדמות. אל תעשה שום דבר ותהיה המום מכמה שאתה עושה. אל תעשה שום דבר רק תדבר. ובהמשך, ״כל אדם מונע מסוד. עמוק, עמוק, עמוק. כשאתה מוצא את זה לדמות, זה נותן לה את מה שמניע אותה. אתה מחפש את זה ומנסה למצוא את המהות. מה מניע אותה (את הדמות). אם מוצאים את זה, אם אפשר למצוא את הדבר הנכון, יודעים את זה״.

רובין ויליאמס צילום מ"היכנסו לתוך ראשי"

בניסיון להבין מה הביא לכיבוי האורות המוקדם של ויליאמס, אומרים מכריו, ש״הפתוס שלו היה לבדר ולשמח. כשהוא לא עשה את זה הוא הרגיש שהוא לא מצליח כאדם. הוא היה כמו אור שלא ידע איך לכבות את עצמו״.

״אנחנו בוחרים את מי אנחנו מכניסים לעולם הקטן שלנו״ ובעולם הקטן של הסרט, שזורים רבדים רבים, דמותה של אמו, נשותיו, קולגות וחברים קרובים, ביניהם: דייוויד לטרמן, בילי קריסטל, פאם דאובר, וופי גולדברג ועוד. הסרט גם חושף את הרקע האמתי להתאבדותו של ווליאמס, שבניגוד לספקולציות העיתונאיות, התאבד בעקבות, התפתחותה של מחלת הפרקינסון.

דווקא בסוגיית המוות, והבחירה של וילאמס לשלוח יד בנפשו, הסרט בוחר לא להתמקד. לא מוזכר הדיווח החדשותי על כך שויליאמס התאבד בתלייה עם חגורה, ולא מוזכר הדיכאון הקשה, שיש שטוענים שלקה בו. הסרט כאילו מטשטש את אזור המוות הכפוי, ומציג אותו כאבדה, של מי שחיי חיים מלאי תשוקה ועשייה, כמבקש להנציח את ווליאמס ואת תרומתו הגדולה לעולם הקולנוע והקומדיה בכלל.

יש הצצה לנטייתו להתמכרות (לרבות סמים), הצצה לאי הסדרים בחייו, הצצה לרגעים בשיאי הצלחתו ולרגעים, בהם נדמה היה כבה כוכב. ויש בזה משהו יפה. הסרט לא דש ברכילות ואינו מנסה להיות ביקורתי אלא מראה איך מיימדי החיים העצומים, יכולים להיכנס מקופלים לסרט. ואיך סרט יכול להזכיר, כמה עשייה של אדם יכולה להגיע רחוק וכמה יופי, יכולה להכיל, נשמה אחת. שבדרכה שלה, נגעה בכולנו.

 * הסרט "להיכנס לתוך ראשו" משודר בהוט, סלקום tv ו-yes
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה