להיות אם לילד אוטיסט זו מתנה משמיים

מוניקה אונגוריאנו, אם לילד על הספקטרום האוטיסטי, מגייסת בימים אלה, בעזרת מימון המונים של מכירת גלויות עם ציוריו היפים של בני, תרומות להקמת חוות חיות לילדים כמוהו שתסייע להם ליצור קשרים חברתיים

27/03/2018
תרבות ובידור קבלו עדכונים מתרבות
  • RSS

מאת מוניקה אונגריאנו, אם חד הורית לילד על הספקטרום האוטיסטי

 כאם חד הורית לילד על הספקטרום האוטיסטי, שאובחן כאוטיסט בגיל שלוש וחצי, ולילדה נוספת, עבורי זאת ברכה והמתנה הכי יפה שאלוהים היה יכול לשלוח אליי. אני מודה לו על כך כל יום, כי בורכתי כפליים. להיות אם לילד אוטיסט זו מתנה משמיים שעשתה אותי אדם טוב יותר, אכפתי יותר ורגיש יותר. הכוח שלי בחיים זה הבן שלי, וכיוון שתפקודו גבוה וקל לי יותר לתקשר עימו, ולכן חיי מבורכים כפליים. אני מאמינה שנעשה לי תיקון ושאלוהים נתן לי את הזכות להיות אמו ואימה של אחותו, ששניהם היקרים לי מכל על פני האדמה.

האוטיזם הוא שפה ולקות שהעולם מנסה לפענח, ואני שמחה שהמודעות לאוטיזם הולכת וגדלה עם השנים. על מנת שילדים כמו בני יוכלו ליצור קשרים חברתיים עם הסובבים אותם, לקבל פינה חמה בלב ולהרגיש בבית, אני מתכוונת להקים חווה – שתהיה ללא כוונת רווח לילדים על הרצף האוטיסטי ולמשפחותיהם, תהיה עבורם בית חם במהלך סופי השבוע (בימים חמישי עד שבת), תיתן מענה ליצירות ולפעילויות ותעזור להם ליצור קשרים חברתיים. החווה תהיה פתוחה לכלל הציבור במהלך הבקרים ובערבים מסוימים במהלך השבוע.

מוניקה אונגריאנו צילום יורי מורדחייאב

על מנת לממן את העלות הגבוהה של מיזם חברתי ייחודי זה – עבור בני שכיום בן שבע וחצי ועבור ילדים רבים שעל הספקטרום האוטיסטי, פתחתי בקמפיין מימון המונים לאיסוף תרומות כספיות, שיאפשרו את הקמת "החווה של שגיא". מדובר בחוות חיות שתיקרא על שם בני כמחווה עבורו ומיועדת לילדים בוגרים ולמשפחות ילדים על הספקטרום האוטיסטי. החווה תהווה עבורם מקום מפגש ובית חם ואוהב, וכאמור תסייע להם ליצור קשרים חברתיים עם הסובבים אותם, תפתח עבורם דלתות בכל הנוגע למודעות לילדים על הספקטרום האוטיסטי, ותהווה עמוד התווך שיאחד ויהווה מרכז מגשר להרבה משפחות של ילדים אלה.

ציור שגיא אוגריאנו צילום אלבום פרטי

נולדתי ברומניה, ובגיל ארבע עליתי לארץ עם משפחתי. עברתי לגור בקרית אתא, אבל כשהייתי בת 12 הוריי התגרשו. להוריי לא היה קל בארץ, והם היו צריכים להתרגל לתרבות הישראלית שהייתה מורכבת עבורם. הוכרתי כנערה בסיכון ולוויתי על ידי מחלקת הרווחה, בשל העובדה שהייתי ילדה יפה עם ליקויי למידה שלא ידעו לטפל בהם, כי לא הייתה אז מודעות לכך כפי שיש כיום. כחלק ממרד הנעורים שלי לא התגייסתי לצבא, אבל את המעגל המרגש הזה סגרתי כמה שנים מאוחר יותר, כאשר שימשתי כמדריכה טיפולית במרכז לנערות בסיכון בנהריה, במקום שירות צבאי. צמחתי ב'בית חם לנערה', שחיזק אותי ואת כל הנערות שהיו איתי בשעות אחר הצהריים. זה היה בית חם, ששינה לחלוטין את חיי.

דגיא אוגריאנו צילום אלבום פרטי

כבר מגיל צעיר חלמתי לעסוק באמנות – הודות ללימודיי במגמת עיצוב בתיכון נעמת ללימודים מקצועיים ולעיסוק של אבי כצייר נופים. בשנים האחרונות אני מובילה קמפיינים של תכשיטים ושמלות כלה, ואף נחשבת לאחת המודליות המבוקשות ביותר בישראל, שאף זכתה לכינוי: "בעלת אלף הפרצופים" – זאת בשל העובדה שאף תמונה שלי לא דומה לתמונה אחרת.

ציור שגיא אוגריאנו צילום פרטי

ביום האשה הבינלאומי שצוין לאחרונה, השקתי תערוכה ייחודית בסטודיו לצילום של הצלם בוריס בלנקין בתל אביב במסגרת יום התרמה גדול, בו הצגתי תערוכה של צילומי עירום אמנותיים שלי, שהוצעו למכירה יחד עם הציורים המיוחדים שצייר בני שגיא. והכל במטרה לגייס את הכספים הדרושים להקמת החווה ולהפוך את חלומה ואת חלומן של משפחות רבות של ילדים על הרצף האוטיסטי למציאות אמיתית.

ציור: שגיא אורגיאנו

בחיי היום יום שלי אני צנועה. ישראל עדיין חברה שמרנית, ועירום נחשב לטאבו בגלל אי הפרדה בין דת למדינה. באירופה יש מודלים של עירום שיושבים ברחוב ומציירים אותם, ואין בכך משהו פסול או רע. מלימודי תולדות האמנות ידוע לנו שכבר לפני מאות שנים עירום היה דרך התבטאות לומר דברים עמוקים בדרך בה בחרתי לתת ביטוי, כמו נשים רבות בעולם. אני יוצרת בעצמי מפגשי צילום, בהם אני הסטייליסטית, המאפרת ומעצבת השיער, ולמעשה מציעה הפקה שלמה מסביב לסט הצילומים. אני דוגמנית מקצועית, ואשמח לתת 200 אחוז מעצמי בעבודה עם מיטב החברות בישראל ואף בחו"ל.

מוניקה אורגיאנו צילום יורי מורדחייאב

 ניתן לתרום לקמפיין מימון ההמונים למען הקמת החווה של שגיא בקישור הבא: https://www.jumpstarter.co.il/projects/1619

ציור שגיא אורגיאנו

דף הפייסבוק של החווה של שגיא

** הכותבת, מוניקה אונגוריאנו, היא אם חד הורית לילד על הספקטרום האוטיסטי ולילדה נוספת, שבימים אלו יוצאת בקמפיין מימון המונים להקמת "החווה של שגיא" – חוות חיות שתאפשר לילדים כמוהו ליצור קשרים חברתיים
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה