להחליף את הקופסה

לרונית הבר, העורכת הראשית של סלונה, לא מספיק לחשוב מחוץ לקופסה - היא רוצה להחליף את הקופסה כולה. ממשלת הנשים היא ההזדמנות שלנו להראות שהנהגה נשית איננה רק סיסמה אלא מציאות אפשרית לחלוטין

12/09/2012
שלחו לחבר
 תגובות 
» רונית הבר קבלו עדכונים מרונית
  • RSS
» בוא ננפץ את המוסכמות. הבר (צילום: טל אטרקצי)

ראש השנה בדרך כלל צובע את המציאות באור פייסני. השנה הוא תופס אותי במצב רוח קרבי, חרדתי ועצבני מהרגיל. אלו הן מילות המשבר שמהדהדות מכל עבר: מלחמה, מיתון, אבטלה, בועת נדלן שעוד רגע מתפוצצת, מחירי הדלק, בחירות מעבר לפינה. דווקא הסעיף האחרון - בחירות - הוא זה שנוטע תקווה. לרגל החג, החלטנו בסלונה להציע את "ממשלת הנשים הראשונה". לא לשלב אותן בהנהגה אלא לתת להן את ההנהגה. כל התיקים בידיהם של נשים. הגברים מקווים שיוצע להם לשמש בתפקיד יועץ או משהו כזה.

תודו שזה פרוייקט שופע אופטימיות. הרי אנחנו קמות בוקר-בוקר  לקדרות קיומית: חוסר ודאות כלכלית ברמות שזה צובט בבטן; הסיפור הזה עם איראן – לאן הם חושבים שהם מכניסים אותנו "מקבלי ההחלטות"? הם לא מבינים שזה יכול להסתיים באזרחים הרוגים? הם אומדים את מספר הקרבנות במאות ספורות. לא הרבה מאות, הם מדגישים. הם שכחו שמדינת ישראל הקימה לעצמה מערכת בטחון יקרה להחריד רק כדי שאזרחיה – אני מדגישה אזרחיה - יהיו מוגנים?

אז את התשובות לבאסה הקיומית הזאת, מי מספק? אהוד וביבי ובוגי ובובי. אני רואה את ההתייחסות, שומעת את הפתרונות ואומרת: לא יכול להיות שזה כל מה שיש לכם להציע. והם אומרים: כן, אלה הפתרונות. אין אחרים.

אז אנחנו אומרות: אם כך, אז לרגל ראש השנה ובאופן חד פעמי בהחלט, זוזו הצידה. תנו לנו לספק לכם פתרונות. אולי לא צריך לחשוב מחוץ לקופסה אלא פשוט להחליף את הקופסה.

הנשים שבחרנו הן בעלות יכולות, מתאימות וראויות. אני מניחה שבמקרים מסויימים יורמו גבות. מה, הבטחון ובטחון-הפנים בידיים של נשים? כן. זו בדיוק ההזדמנות לנפץ את המוסכמות, כמו שאומרים. הרי לתיק הבטחון משמעויות מדיניות וכלכליות לא פחות מאשר משמעויות בטחוניות. למה שלא תנהל אותו פיגורה שמבינה בכסף והדרך האפקטיבית להוציא אותו? מבינה מה האינטרסים המדיניים? רואה רחב, רואה רחוק? אישיות שמבינה שהמדינה קודמת לצבא? שהצבא נועד להגן על האזרחים, לא לרושש אותם?

או המשרד לבטחון פנים – מה עוד צריך לקרות כאן כדי שיובן שאת התיק לבטחון הפנים צריך להחזיק אזרח חרד, מאויים? לא בהכרח קצין שמבקש להמשיך רק ולשרת את המדינה כפי שעשה כל חייו. דיכטר, למשל. ואם כבר אזרח, אז למה לא אזרחית?

ייתכן שלא תאהבו או תסכימו עם כל הבחירות שלנו אבל אם צריך לפתוח את הראש לקיצוניות המגדרית כדי להגיע למסקנה שלא נעשה די בחתירה לשוויוניות, עשינו את שלנו. נשים הן הכוח האלקטוראלי הגדול במדינה ובואו לא נשכח את זה.

כמה נקודות למחשבה:

  • מאז קום המדינה, נשים לא הצליחו להגיע לייצוג הולם בכנסת ובממשלה ביחס למספרן באוכלוסיה.
  • הייצוג הנשי בכנסת עומד היום על כ- 20 אחוז. הנשים מהוות 51 אחוז מהאוכלוסיה.
  • ישראל ממוקמת במקום ה-73 העולמי מבחינת ייצוג נשים בפרלמנט. קובה, מוזמביק ואפגניסטן מקדימות אותה.
  • מבחינת ייצוג נשים בממשלה ישראל ממוקמת במקום ה- 108 מתוך 135 מדינות.
  • לפני מספר שנים ערכה נעמ"ת סקר ואחד הממצאים בו היה שהציבור היה רוצה לראות יותר נשים מעורבות בתהליך השלום. אני מניחה שזה תקף גם לגבי תהליך ההישרדות שכרגע עומד על הפרק יותר מתהליך שלום.
  • בארצות סקנדינביה ייצוג נשים עומד על 40 אחוזים. שם למשל, החליטו הרחק בשנות ה-70 שיש להבטיח ייצוג הולם לנשים  והם מתמידים בזה וכפי הנראה זה עובד להם.
  • אלה הן המודלים: נשיאת ברזיל דילמה רוסף, אנגלה מרקל, הילרי קלינטון, ז'נט נפוליטנו (השרה לבטחון פנים בממשל האמריקאי), כריסטין לגארד (לשעבר שרת האוצר הצרפתית והיום נשיאת קרן המטבע העולמית) ועוד רבות אחרות.
  • בשבוע  שעבר קראנו שמפלגת העבודה החליטה לשריין 40% מהמושבים במוסדות המפלגה לנשים, אך ממבט ברשומות עולה  שאין מספיק נשים מועמדות.גם בארה"ב ובמיוחד אחרי הודעת הפרישה הדרמטית של אן-מארי סלוטר, מוטרדים ממיעוט הנשים בפוליטיקה. כדאי לשמוע את הכתבה המצולמת הזאת מתוך האפפוסט לייב.
« נהנית? הירשמי לניוזלטר של סלונה

כתבות נוספות שיעניינו אותך

בחזרה למעלה