לא ציחצחת - דלקת פיתחת

צחצוח לא קפדני מספיק יכול להוביל בקלות לדלקת חניכיים ומשם החיידקים יכולים להגיע למקומות שונים בגוף. איך נמנעים ומטפלים

27/02/2012
מירב אמיתי כהן קבלו עדכונים ממירב
  • RSS
» 90% מהאנשים יפתחו דלקת חניכיים

רובנו עברנו את החוויה המפוקפקת לא פעם. זה לא נעים, כואב ואפילו מפחיד. למעשה 90% מהאוכלוסייה חווים אותה בשלב זה או אחר ברמות שונות. אתם יכולים לצחצח שיניים בוקר אחד ולמצוא את עצמכם יורקים דם לכיור או 'סתם' לחוש שהחניכיים שלכם נפוחים ורגישים. זהו הסימן והאות שהיא הגיעה- דלקת החניכיים הידועה לשימצה. אז על מה מדובר? מה הסכנות וכיצד ניתן למנוע ולטפל? ד"ר ערן פירט, רופא שיניים ומומחה לרפואת הפה, רופא בכיר במחלקה לפה ולסת בביה"ח איכילוב ובקופ"ח מאוחדת, נרתם להסביר ולהזהיר.

//

אסור להזניח

//

ובכן, יש לדעת כי דלקת חניכיים היא מחלה לכל דבר, הנובעת ממספר חיידקים פטוגניים (מחוללי מחלה) אשר חיים בסביבת הפה. החיידקים הללו נצמדים באמצעות מספר מנגנונים אל השן והרקמות הרכות בחלל הפה ומפרישים חומרים העלולים לגרום לדלקת בחניכיים המחזיקות את השיניים. בנוסף קיים מנגנון היווצרות של פלאק, רובד חיידקים אשר מתגבש עם הזמן לאבנית, הגורם גם לדלקת מכנית, ממש כמו שקורה עם קוץ החודר לאצבע. הדלקת מתפתחת תוך יומיים שלושה ומסבה כאבים וחוסר נוחות.

/

למה זה קורה?

//

צחצוח, צחצוח ושוב צחצוח. דלקת חניכיים נובעת בעיקר מהצטברות חיידקים וחוסר צחצוח קפדני, היינו הסרת החיידקים מחלל הפה. באופן עקרוני המשוואה פשוטה – הסרת חיידקים תמנע מחלת חניכיים. בפועל המלאכה קשה ליישום שכן חיידקים עובדים 24 שעות ואיכשהו לרוב אנחנו מפשלים. לעתים קיימים גם גורמי רקע בריאותיים כמו סכרת ומחלות מערכת החיסון אשר בהן קשה יותר לגוף להתמודד עם חיידקים וכן גורמים פיזיים ומבניים כדוגמת טיפולי שינים לא תקינים, סתימות בולטות או כתרים לא תואמים ונשימת פה, אשר מקשים למתרפא לשלוט במחלה.

//

מה הסכנות בדלקת חניכיים?

//

כאשר מזניחים את דלקת החניכיים היא הופכת למחלת חניכיים שחודרת לעצם התומכת בחניכיים עצמן וגורמת להרס וספיגה שלה עד התערערות השיניים. מדובר במצב בעייתי המהווה כיום את הסיבה המרכזית לאובדן שיניים בגיל המבוגר.
בנוסף לכך, מאמרים רבים מן השנים האחרונות מוצאים קשר בין מחלות חניכים לבין מחלות לב ולבין הפלות. הסיבה לכך היא כניסת חיידקים מחלל הפה לזרם הדם שגורמים ליצירת מחלות לב שיגרוניות.

//

לא למבוגרים בלבד

//

דלקת חניכיים, מסתבר, אינה פוסחת על ילדים. כיום אנו יודעים שהחל מרגע בקיעת השן הראשונה יש 'לצחצח' שיניים, היות ומרגע זה מצטברים חיידקים בחלל הפה על השן. לכן ההמלצה היא להתחיל צחצוח באופן עדין עם פד גזה כבר מבקיעת השן הראשונה וכן להשתמש במוצרים ידידותיים לילדים כמו משחה ומברשת שיניים שיקרצו לדור הצעיר וספרי ילדים העסקים בנושא. חובה להטמיע את המודעות ולהפוך אותה להרגל כבר מגיל צעיר על מנת למנוע דלקות כגון אלו.

//

להורים לילדים העומדים לעבור תהליך יישור שיניים חשוב לדעת כי כל טיפול אורתודונטי עלול לגרום לקושי בצחצוח השיניים היות ושאריות מזון מצטברות על גבי המכשור האורתודונטי ומקשות פי כמה על ניקוי השיניים. מכאן שגם דלקת חניכיים נוצרת בקלות יתרה בסביבה זו. יש לזכור גם שיישור שיניים משפיע על החניכיים והעצם שהרי כך מתאפשרת הזזת השיניים, לכן כל המערכת נמצאת במצב פגיע ורגיש והיגיינה אוראלית מהווה נדבך חשוב מאוד בהצלחת הטיפול.
חשוב מאד לרתום את הילדים המתלהבים מכך ששיניהם תהפוכנה להיות ישרות ולהחדיר בהם מוטיבציה יתרה לצחצוח שיניים שהרי אין תסכול גדול יותר מלראות שיניים ישרות אך עם חורים בשיניים קדמיות לאחר שמוסרות 'קוביות הברזל'.

//

מניעה וטיפול

//

מאחר ודלקת חניכיים נגרמת מחיידקים הרי הסרתם התדירה תמנע את הופעתה. הקפדה על צחצוח סבלני של כל שן בנפרד, פעמיים ביום, בתוספת העברת חוט דנטלי הן פעולות הבסיס למניעת המחלה. גם תכשירים שונים כגון משחות המכילות מלח בריכוז גבוה או כאלו המבוססות על צמחי מרפא, יכולות להוות ערך מוסף לטיפול. מעבר לכך ההמלצה החד משמעית היא ביקור דו שנתי אצל שיננית וסילוק אבנית שהצטברה בחלל הפה. כשם שדלקת חניכיים מופיעה תוך יומיים-שלושה, כך היא יכולה להעילם תוך יומיים-שלושה.

//

מה עושים אם המצב התדרדר למחלת חניכיים?
..

במקרה של הזנחה שהפכה את הדלקת כבר למחלת חניכיים, ניתן לאבחן בביקור דו שנתי אצל רופא שיניים את התקדמות נסיגת החניכיים והפיכתה למחלת חניכיים ולהקנות טיפול נאות, להאט את קצב המחלה ולמנוע את התקדמותה במשך שנים רבות. יחד עם זאת מכיוון שהמחלה מבוססת גם על גורמים גנטיים יש לזכור כי לא ניתן לעצור אותה לחלוטין.

קיימים גם טיפולים מתקדמים יותר למחלות חניכיים אשר מתבססים על מספר מנגנונים אנטי חיידקים אשר אותם יכול לשלב רופא שיניים, אך כאן מדובר בטיפולים מתקדמים יותר אשר מבוצעים במרפאה ולא בבית.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה