לא למבוגרים בלבד: המחלה שפוגעת גם בילדים שלכם

אבדן שיניים וצורך בהשתלת שיניים הן צרות לא פשוטות, שיכולות לפגוע בצורה משמעותית באיכות החיים. כשזה קורה לילדים ולבני נוער, זה גרוע שבעתיים. איך ניתן למנוע?

10/08/2015
אסנת עופר קבלו עדכונים מאסנת
  • RSS

מחלות חניכיים פוגעות גם בילדים צילום שאטרסטוק

באיזה גיל צריך להתחיל? רבים טועים לחשוב שדלקות חניכיים הן מחלות של מבוגרים. הן לא, דלקות חניכיים יכולות להתהוות בכל גיל, גם בילדות וגם בגיל ההתבגרות.

 אנחנו מספרים לילדים שלנו על קריוס ובקטוס, מצחצחים מהשן הראשונה שבוקעת, מחנכים להיגיינת הפה, ומזהירים אכילה מופרזת של מתוקים. הכל – במטרה למנוע מהן עששת, שיכולה לפגוע גם בשיני החלב, ונחשבת למחלה הזיהומים הנפוצה ביותר בעולם.

 ומה לגבי דלקות חניכיים? מקובל לחשוב שאלו הן בעיות של מבוגרים, אבל המחקרים מוכיחים כי דלקות חניכיים נפוצות גם בקרב ילדים ובני נוער. אלא שבניגוד למבוגרים שיכולים להבחין בסימנים, ילדים אינם מודעים להם בדרך כלל, ולכן זו אחריותנו כהורים להשגיח. בניגוד לעששת, שגורמת לחורים בשיניים ולכאבים, דלקות חניכיים אינן כואבות. בדומה לעששת, הסרה של הפלאק באמצעות צחצוח עשויה למגר את התופעה.

 חניכיים הם שם כולל למנגנון האחיזה של השיניים בעצם הלסת, וזה תפקידן : לשמור על מקומן של השיניים בתוך הפה. הסימנים המקובלים לדלקות חניכיים בקרב ילדים ובני נוער דומות לאלו של מבוגרים: דימום, ריח רע מהפה, נפיחות, אדמומיות ואפילו נסיגה של החניכיים. כמו כן, הנתונים מראים כי אם לאחד מבני המשפחה ישנה נטייה לדלקות חניכיים, כנראה שיש במשפחה נטייה גנטית לכך, וגם זו סיבה להקפיד עם הילדים על הרגלי צחצוח נאותים ועל ביקורים סדירים אצל רופא השיניים והשיננית, לצרכי ביקורת.

כדאי וחשוב לזכור, שדלקות חניכיים שאינן עלולות להתפתח למחלות חניכיים ואף לגרום לנזק בלתי הפיך לשיניים, להחמיר מחלות שונות ולסכן את הבריאות. כן, גם בילדות. בעיקר אם אצל הילדים שלכם קיימים גורמים שיכולים להגביר את הסיכון כמו: הידוק או חריקת שיניים, תזונה לקויה, נשימה דרך הפה, טיפולי יישור שיניים ועוד.

לכן, גם כשמדובר בילדים צעירים מאד עם שיני חלב, אפשר וכדאי להתחיל לשמור על היגיינת הפה מוקדם ככל האפשר, למשל - לצחצח להם את השיניים בעזרת בד גזה רך או מברשת שיניים קטנה ורכה המותאמת לתינוקות ולפעוטות. וכן, חשוב לזכור שחיידקי הפה אינם מבחינים בין שיני חלב לשיניים קבועות. גם כשמדובר במתבגרים, חשוב יותר להקפיד איתם על צחצוח שיניים, פעמיים ביום, והעיקר לאחר שאכלו מאכלים וממתקים שיש להם נטייה להידבק לשיניים: חטיפים מלוחים, סוכריות טופי וכדומה. אלה הרגלים שאם נטמעים בילדות יסייעו להם בבגרותם לשמור על הבריאות.

**מידע חשוב נוסף ניתן למצוא באתר מרידול החדש**

**בדקו אם אתם סובלים מבעיות חניכיים באתר מרידול החדש**

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה