לא חייבים לוותר על טמפונים

הבת שלך קיבלה מחזור? מזל טוב. למרות השמועות והחששות את יכולה לעודד אותה להשתמש בטמפונים. טמפונים אינם מסוכנים, אם מקפידים על כללי הגיינה מתאימים. הגינקולוג מסביר וממליץ

18/10/2012
סמדר סלומון קבלו עדכונים מסמדר
  • RSS
» טמפונים אינם מסוכנים (צילום: Thinkstock)

נערות צעירות מרבות להשתמש בטמפונים, שכן השימוש בהם הולם במיוחד את אורח חייהן הדינמי וחיי החברה שהן מקיימות. טיול שנתי במועד קבוע מראש, פעילויות מאתגרות של תנועת הנוער, שיעורי ספורט, הליכה עם החבר'ה לים או לבריכה; אפילו הפסקה שגרתית בבית הספר (די מביך לצאת לשירותים עם משהו גדול וסופג ביד, שהוא לא טמפון) – כל אלה הופכים להיות מסורבלים עד בלתי אפשריים עבור הנערה, אם היא בוחרת לוותר לחלוטין על השימוש בטמפונים.

מצד שני, אילו סיכונים כרוכים בשימוש בטמפונים והאם הקפדה על כללים מסוימים יכולה למנוע אותם? ביקשנו את ד"ר שמואל לוריא מאגף נשים ויולדות בבית החולים וולפסון, לענות על הלבטים.

האם שימוש בטמפונים הוא מסוכן?
"שימוש בטמפון על פי כללי השימוש הוא בהחלט בטוח, מקרים בהם קיימם סיכון הוא כאשר חייבים שוהה הטמפון זמן רב בגוף”, מדגיש ד"ר לוריא. “מעבר לכך, אין כל משמעות לסוג הטמפון ואין המלצה על טמפון מסוים: עם מוליך, בלי מוליך, או טמפונים ירוקים – שהמשמעות היחידה שלהם היא למען איכות הסביבה".

האם יש סכנות בשימוש בתחבושות? או שהוא בטוח יותר?
“אין ספק שהשימוש בתחבושות הוא בטוח יותר, לא ידוע על זיהומים שנגרמים כתוצאה משימוש בתחבושות. עם זאת, תחבושות נוחות פחות לשימוש. אבל חשוב לי להבהיר: טמפונים בטוחים לשימוש והסיכון להופעת תסמונת ההלם הרעלי שואף ל-0%. אמנם זו תופעה שעלולה להיות קשה, ואולם היא נדירה מאוד".

עד כמה התסמונת של ההלם הרעלי נפוצה? האם אנחנו צריכות לחשוש?
“מדובר בתופעה מאוד נדירה. במספרים: רק 3-4 נשים ונערות מתוך 100,000 המשתמשות בטמפון עלולות ללקות בה, וגם אז התסמונת תופיע לרוב כאשר הטמפון נשכח בגוף למשך זמן רב. הימצאות טמפונים בגוף לאורך זמן כה רב מהווה קרקע להתפתחות החיידק. התופעה התגלתה בעקבות שימוש בטמפון מסוים לפני כ-20 שנה, בארצות הברית. באותו טמפון נעשה שימוש בחומר מסוים שגרם להתפתחות החיידק והעלה את השכיחות של התסמונת הזו. אותו טמפון הוצא משימוש כבר לפני זמן רב, וכאמור, בנוגע לטמפונים הקיימים בשוק כיום התופעה מאוד נדירה".

כיצד משתמשים בצורה נכונה בטמפונים?
“ראשית, יש להקפיד על החלפת טמפון מדי ארבע עד שש שעות. חשוב לזכור שהשימוש בטמפון הוא לזמן מוגבל. מעבר לכך, חשוב להשתמש באמצעי זהירות היגיייניים, כלומר להקפיד על נטילת ידיים בסבון לפני ואחרי הכנסת הטמפון. הסיבה לכך היא שהחיידק האמור מצוי על העור, ולכן עלול לעבור לטמפון עצמו במגע".

מהם הסימנים שצריכים לעורר דאגה?
“הופעה של חום גבוה או כתמים על העור בסמוך לשימוש בטמפונים. במקרים אלה  יש לפנות באופן מיידי לטיפול רפואי. חשוב לזכור שלמהירות הפנייה לטיפול רפואי ישנה חשיבות רבה".

האם מומלץ להשתמש בטמפון לפני קבלת המחזור, כאמצעי ביטחון?
“אני חושב שזה לא נכון ולא בריא, מכיוון שהנערה לא באמת יכולה לדעת מתי מתחיל הדימום הוויסתי. במצב כזה, יש חשש שהיא תשכח את הטמפון בנרתיק, ובכלל – להסתובב סתם כך עם טמפון זה מיותר”.

האם קיימים סיכונים נוספים שכדאי לדעת עליהם?
“אם שוכחים טמפון למשך זמן רב, כמה ימים, עלול להתהוות זיהום מקומי בנרתיק".

--------------------------------------------------------------------------------------

הכתבה התפרסמה במלואה באתר עשר פלוס - מגזין אינטרנט להורים למתבגרים
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך