לאן נעלמה שלי יחימוביץ'?

יחימוביץ' נמצאת ברגעי השפל של העשור הפוליטי שלה, אבל את החלל שלה לא ניתן למלא בנקל. דווקא היא היתה לבטח מצוינת בעימות פוליטי, איפה היא עכשיו?

07/06/2017
טל שניידר קבלו עדכונים מטל
  • RSS

שלי יחימוביץ' (צילום: עמוס בן גרשום)

הצופים בעימות השישה-ראשי של מפלגת העבודה ששודר באתר וואלה יכלו לחוש בחסרונה של מי שהיתה וירטואוזית המילים הגדולה ביותר של מפלגת העבודה בעשור האחרון. התרגלנו לראותה בשורה הראשונה, חובטת עם תעלולים לשוניים, בקיאות בעובדות, מצוינות ביצירת סאונד-בייט, אותם האלמנטים מחודדים שעיתונאים אוהבים כל כך.

יחימוביץ', תמיד מוכנה להסיר כפפות, לצלוב, לגעת בדיוק בנקודה וגם לנסח אותה היטב עבור קהל העבודה. היא בלטה בהעדרה. נוכחות נשית אחרת לא היתה שם על הבימה. דינה דיין עדיין לא בשלה וסתיו שפיר, אהודה מאוד על הקהלים בשמאל, ממתינה לרגע האמת עבורה.

יחימוביץ‘ נמצאת ברגעי השפל של העשור הפוליטי שלה, אבל את החלל שלה לא ניתן למלא בנקל. היא שרצתה לטפס כבר אל השלב הבא, להתייצב למשרה ביצועית, דווקא היא היתה לבטח מצוינת בעימות פוליטי. זה תמיד היה האלמנט הכי חזק שלה.

לפני כשבוע הגישה יחימוביץ‘ את התביעה לביטול הבחירות בהסתדרות, בשל חשד להטיית בחירות ואי סדרים קשים. לצד השני, אבי ניסנקורן, יש חודש שלם להשיב לתביעה. והוא לא ימהר לענות. הדיון המשפטי עשוי להימשך זמן רב. שבועות וחודשים הם נצח נצחים במובנים פוליטיים. בזמן הזה יחימוביץ‘ מתבוננת אל הר ולא נוגעת. היא לא בהסתדרות; היא לא היתה פעילה (כמעט) בוועדות הכנסת; היא שובצה לוועדת חוץ ובטחון אך מיעטה להשתתף; היא לא הובילה מהלכי חקיקה משמעותיים בכנסת ה-20; והיא לא מתמודדת לראשות העבודה. לעזאזל, אפילו בחירות כלליות אין כרגע באופק.

במהלך קמפיין הבחירות להסתדרות החליט אבי גבאי לתמוך ביחימוביץ‘ מטעם עצמו. הוא לא ביקש ממנה דבר בתמורה (כך עלה משיחות עם כל הנוגעים בדבר) והיא לא התחייבה לו למאומה.

גבאי עשה חישוב פוליטי סביר: הוא ילך נגד כל בכירי המפלגה, שהתייצבו כאיש אחד מאחורי ניסנקורן, יציג עמדה מרעננת, וגם אם יחימוביץ‘ לא תגמול לו בחזרה, תומכיה הרבים במפלגה ישמחו על התמיכה שלו בה.

והכן, הטריק עבד עד ליום העימות הפוליטי, שבו גבאי לא הבריק, בלשון המעטה. יחימוביץ‘ לא השיבה לפנייתי בשאלה במי מן המועמדים היא תתמוך, אולם דבר אחד ברור: היא לא צריכה עוד נפילה. אם תכריז על גבאי, בר לב או אפילו מרגלית, ואותו מתמודד יפסיד את המערכה, הרי שיחימוביץ‘ תסתובב עם תוצאה שלילית נוספת, על כל אלה שכבר צברה. הנה, גם מועמד שאינו היא, היא לא יכולה להחזיק. זה בהחלט יותר מדי.

מצבה פגיע. כבר אמרנו. ואף יותר מכך: אם תחליט להצהיר תמיכה או להתגייס עבור מועמד, ידרשו ממנה (ובצדק רב) "הציגי את הדיל", "חשפי את ההסכמה". מה תמורת מה. הכוויות שספגה יחימוביץ' בדיל ההסתדרות עם ח"כ איתן כבל טריות, בוערות, העור חשוף. כבל לא החלים עדיין ויחימוביץ‘ גם.

לכן ההערכה הסבירה היא שיחימוביץ‘ תמשיך להתבונן על הכל באמצעות ציוצים-מנומסים מן הצד. למה לה פוליטיקה עכשיו?

ולמי שעוקב אחרי תומכיה ומכירה: מחנה יחימוביץ‘, איה הם? נפוצו לכל עבר. חלק טענו באוזני שעמר בר לב מושך את לבם. ח"כ מיקי רוזנטל, מאנשיה של יחימוביץ‘ במפלגה, הצטרף אליו. אבל אחרים מאנשיה, המקורבים לה ביותר, עדיין המומים מקמפיין התבוסה בהסתדרות. אם הסיבוב השני במפלגה יגיע לכדי תחרות בין עמיר פרץ ליצחק הרצוג, יתכן שמחנה יחימוביץ‘ יגיע לסוף הדרך. יחימוביץ‘, הרצוג, פרץ, השלישייה הממוחזרת של המפלגה העייפה. הכל יסתיים בקול ענות חלושה.

.

* טל שניידר היא בעלת הפלוג בלוג פוליטי

לקריאה נוספת:

מי את דינה דיין? המועמדת השקופה לראשות העבודה

הבחירות להסתדרות: דברים שאף אחת לא ספרה לך

מוזמנות ומוזמנים לעקוב אחר דף האקטואליה של סלונה בפייסבוק, סלונה NOW

קאבר סלונה NOW
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך