"לאבלייס": האמת על תעשיית הפורנו

סלונה מחלקת 30 הזמנות זוגיות לסרט על סיפור חייה הטראגי של לינדה לאבלייס, כוכבת סרט הפורנו "גרון עמוק" ולימים גיבורה פמיניסטית שיצאה נגד התעשייה

18/11/2013
נעמי אלון קבלו עדכונים מנעמי
  • RSS

ב"גרון עמוק" צפיתי בפעם הראשונה (והיחידה) לפני כעשור. העילה הייתה כנס שנערך בסינמטק ונושאו היה "הסיפור האמיתי מאחורי הקלעים של תעשיית הפורנו והזנות" ו"גרון עמוק"  קלאסיקת הפורנו המיתולוגית מהסבנטיז הוקרן בסיומו.  מן הסתם זו אחת הפעמים היחידות בה הוקרן סרט פורנו בסינמטק.

למי שלא יצא לו להכיר, "גרון עמוק" הוא סרט פורנו שהופק בשנת 1972 בתקציב דל, הכניס מיליונים והפך לסרט הפורנו היחידי שהפך לקאלט להמונים. הוא שונה בקצב שלו ובעלילה מהפורנו שאנחנו מכירים כיום, מדובר בפיצ'ר  (62 דקות) שיש בו עלילה: הגיבורה, לינדה לאבלייס, כמו נשים רבות אינה מסופקת ולא מצליחה להגיע לאורגזמה. אחרי בדיקות רפואיות מתגלה שורש הבעיה: מסתבר שהדגדגן שלה נמצא במעמקי גרונה. הפתרון לבעיה האקוטית (והאקזוטית) נמצא כשלינדה מוצאת את הסיפוק באקטים אוראליים. ולא סתם, מסתבר שזו מיומנותה הספציפית של לאבלייס. מה שהעניק בהמשך לאקט עצמו את השם "גרון עמוק".

לפני הצפייה בסרט אוזכרה העובדה שעל לינדה לאבלייס כוכבת הסרט נכפתה ההשתתפות בסרט באלימות הן על על ידי בן זוגה דאז , וכמו שלינדה עצמה ציינה בעבר. אפשר לראות את החבורות בכמה מהסצנות ובעצם, כך טענה, מי שצופה בסרט צופה בה כשהיא נאנסת.

הסרט עצמו הוא מעין קומדיית סקס אבסורדית, הוא מצליח להצחיק לרגעים ספורים (כל פעם שלאבלייס גומרת נשמעים פיצוצי זיקוקים)  ויש בו אפילו עלילה מופרכת ככל שתהיה. מאידך, הסרט הוא סרט פורנו לכל דבר והוא הראשון שכלל סצנות אנאליות ואיברי מין מגולחים.

למה הפך הסרט הזה לסרט העצמאי המצליח של כל הזמנים? מה הפך סרט פורנו דל תקציב (25 אלף דולר) לכזה שהכניס מאות אלפי דולרים למפיקיו (שהתבררו מאוחר יותר כאנשי המאפיה) למייצג את תעשיית הפורנו של הסבנטיז  (כשההומאז' הכי מוכר לסרט היה כשהמדליף בפרשת ווטרגייט כונה "גרון עמוק")? התשובה מורכבת: ראשית, פשוט. כי הוא היה שם.  העיתוי, שיא המהפכה המינית בסבנטיז, ומנגד שלטונו השמרני של ניקסון שמבשר את התחזקות הימין לקראת התקפה מחודשת על חירויות האזרח וחופש הביטוי. הסרט מוקרן כהתרסה לראשונה בטיימס סקוויר בעיצומו של מאבק שהכריזו אנשי תרבות הנגד ותנועת השחרור המיני נגד הממסד, ובכך העביר את הפורנו מאולמות חשוכים למרכז הדיון התקשורתי.

בין מצדדי הסרט היו השחקנים דניס הופר, וורן ביטי וג'ק ניקולסון. הבאזז התקשורתי התעצם כשהאישה הכי מפורסמת של אותה תקופה, ג'קי קנדי אונסיס, נצפתה בתור לסרט, כמוה גם ג'וני קרסון, ברברה וולטרס, מרטין סקורסזה וטרומן קפוטה.  תוך זמן קצר  "גרון עמוק" הפך לסמל המאבק של הממשל האמריקאי בתועבת הפורנו, ומנגד לסמל המאבק של תנועת השחרור המיני שטענה שמדובר בסרט על אישה שמגיעה לשחרור מיני וכן שהסרט הפך את המין האוראלי, מה שנחשב פעם כטאבו, לפעילות מקובלת ולגיטימית בחדר המיטות.

מהפן השני הפך הסרט, שנים מאוחר יותר,  לסמל של מאבק התנועה הפמיניסטית נגד תעשיית הפורנו. לאבלייס יצאה בהאשמות כשהיא חוברת לפמיניסטיות כמו אנדריאה דבורקין וקתרין מק'קינון, וסחבה על גבה קמפיין אנטי פורנוגרפי  שלם שכלל ארבע ביוגרפיות  שכתבה, קמפיין נגטיבי שהשפיע קשות על התעשייה, והוליד בעקבותיו שלל סרטים דוקומנטאריים, ספרים וראיונות שונים שניסו לבדוק את סוגית חייה המורכבים של לאבלייס, ומי בדיוק ניצל אותה: בן זוגה שחקן הפורנו והמפיק צ'אק טריינור שלצידו נשארה גם אחרי שאיים אליה באקדח כשלא רצתה לבצע סצנה מסוימת, או התעשייה כולה? והאם באמת עשתה זו בכפיה או שמרצונה?

ועכשיו מגיע הסרט "לאבלייס". מדובר באחד הפרויקטים היותר מדוברים של הוליווד טרם הפקתו,  עשור אחרי מותה של לאבלייס (היא נהרגה בתאונת דרכים בשנת  2002) ו40 שנה אחרי "גרון עמוק" ביימו רוב אפשטיין וג'פרי פרידמן את סיפורה האמתי של  הנערה ממשפחה נוצרית אדוקה שהפכה עבור רבים לסמל של שחרור מיני, אך סבלה במציאות מדיכוי ואלימות.

כמו בסרטים אחרים שעסקו בתעשיית הפורנו, "לילות בוגי" שסיפר את סיפורו של דירק דיגלר (שהוא בעצם כוכב הפורנו ג'ון הולמס), "וונדרלנד" גם הוא על ג'ון הולמס, "ילדת פורנו" שסיפר את סיפורה של שחקנית הפורנו הקטינה טרייסי לורדס, או "בתוך גרון עמוק" התיעודי, הקשר בין אלימות וניצול ובין תעשיית הפורנו מתברר כקשר הדוק.

לאבלייס חובקת סיפור חיים אומלל למדי. היא גדלה כלינדה בורמן במשפחה קתולית שמרנית בברונקס (שרון סטון מגלמת את אמה הנוקשה והשמרנית של לאבלייס ועושה תפקיד נפלא, בשיער חום ואיפור לא מחמיא, כמעט שלא ניתן לזהותה) עברה בגיל 16 עם משפחתה לפלורידה, בגיל 20 נכנסה להיריון לא מתוכנן, ואמה מסרה את התינוק לאימוץ ללא ידיעתה, כשנודע הדבר לבורמן, היא עזבה את משפחתה לניו יורק, אך חזרה לפלורידה לאחר שנפגעה בתאונת דרכים קשה.

בפלורידה  בגיל 21, הכירה את צ'אק טריינור איתו עברה לניו יורק כדי להימלט ממשפחתה הדכאנית. טריינור הפך למנהל שלה, ובנה לה קריירה כשחקנית פורנו בשם הבמה לינדה לאבלייס, בהתחלה השתתפה בסרטי פורנו קצרים, כולל סרט בו קיימה יחסים עם כלב. ובשלב מסוים  כשגילו את "כשרונה" הייחודי של לאבלייס במין אוראלי,  הם נסעו לפלורידה ושם צילמו את "גרון עמוק" שכנגד כל הציפיות הפך את לאבלייס לשם מוכר בכל בית.

בשלב מסוים חוזר הסרט אחורה ומראה מה עברה לאבלייס מאחורי הקלעים של מה שנראה בתחילה כקריירת פורנו שאימצה מרצון. מה שפירטה שנים מאוחר יותר בביוגרפיה שלה, כשתיארה איך לפי גרסתה, כפה עליה טריינור את ההשתתפות בסרט כנגד רצונה,  דירדר אותה לזנות ולעיסוק בפורנו בכפיה ובאיומים, כלא אותה, התעללה בה פיזית ונפשית, ואיים להרוג אותה עם לא תבצע את האקטים שנדרשו ממנה. בביוגרפיה נוספת שהוציאה מאוחר יותר האשימה גם את תעשיית הפורנו כולה בניצול (היא לא ראתה לדבריה מרווחי הסרט העצומים) התעללות וכפיה. התעשייה, טענה, מעסיקה מאות נשים שנאנסות מדי יום ושולטת בהן באמצעות סמים ואלימות.

אמנדה סייפריד הבלונדינית תכולת העיניים נכנסה לנעליה של לאבלייס ואימצה את המראה שלה: ברונטית מתולתלת חומת עיניים ומנומשת. חמודה וסקסית, עם חזה יפה אך לא מנותח ובממדים ממוצעים , ממש לא המראה הסטנדרטי המצופה מכוכבניות פורנו.  בתפקידי משנה בסרט אפשר למצוא רבים ומפורסמים:  פיטר סרסגארד שגונב את ההצגה בתפקיד בעלה האלים, כריס נות', (מיסטר ביג מ"סקס בעיר הגדולה") מגלם את איש המאפיה האיטלקית  שמממנת את הסרט, הנק עזריה כבמאי, ג'ימס פרנקו כיו הפנר הצעיר והמצודד ועוד אפשר למצוא בתפקידי משנה בסרט שמות כמו  קלואי סביני, ווס בנטלי, אדם ברודי ואריק רוברטס. כולם חוברים יחד במקצוענות לטיפול במיתוס של "גרון עמוק", שהינו רלוונטי מתמיד, לאור הניצול הממשיך וגובר בתעשיית המין של ימינו.

>> סלונה מחלקת 30 הזמנות זוגיות לסרט "לאבלייס", לראשונות שימלאו את הטופס. מהרי ומלאי את פרטייך:

[contact-form 180 "Newsletter_lovelace"]
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה