כשתקחו אותי למחנה השמאלנים

פעם רנה ורבין חשבה שאם העולם היה מנוהל בידי נשים, הוא היה מקום טוב יותר, ואז הגיעו מירי רגב, יוליה שמאלוב, חוטובלי ומיכאלי, והיא מכה על חטא היוהרה. אבל אם אסור להשוות, ברור שחלילה להכליל

30/05/2012
רנה ורבין קבלו עדכונים מרנה ורבין
  • RSS
» רנה ורבין

הבעיה שלי, כשמאלנית, היא שאין לי ממש עבודת כפיים שאוכל להתפרנס ממנה במקרה של העברה למחנה ריכוז. אם כי הבוקר חשבתי לי שאולי אוכל להיות מניקוריסטית לא רעה. סבתא שלי תפרה חזיות כשהיא היתה במחנה עבודה בלטבייה, אז אולי אני אוכל לעשות ציפורניים. אני כמובן לא משווה, סתם מנסה ללמוד מניסיון העבר. הייתי יכולה לנסות להשתמש בניסיון העבר של סבא שלי, שהיה פליט פולני ברוסיה, נתפס ונשלח לגולאג. הוא עבד שש שנים בכפור המדבר הסיבירי, אם כי לפחות לא ירו בו כמו באח שלו, שנשאר בנהר במהלך ניסיון ההסתננות, ולא טבחו בו כמו בחמשת אחיו הנותרים והוריהם, שלאף אחד בעולם לא היה אכפת מהם, ובצדק, כי מה אמורות היו כל המדינות לעשות עם מיליוני העניים האלה? מי בדיוק היה אמור לקלוט אותם על חשבונו? הרי כולם היו אז במצוקה כלכלית, ועם כל הכבוד, בעיות של יהודים לא צריכות להיות עסקם של אחרים. לצערי, אני לא יכולה ללמוד מניסיון העבר של סבא שלי, כי אני לא בחור צעיר וחסון וברור לי שלא אצליח לעמוד בזה פיזית. עדיף לי להתמקד במניקור ולשכלל את היכולת הזאת. בסופו של דבר לכל מין יש מאבק הישרדות שונה ולכל מין האמצעים שלו לשרוד.

גזענות היא הדרך הקלה ביותר של ממשלה להסיט את האש מעצמה

פעם, כשהייתי פמיניסטית מתחילה בת עשרים ומשהו, הייתי צועקת על בני הזוג שלי שאם העולם היה מנוהל בידי נשים הכל היה שונה וטוב יותר. היום, עם מירי רגב ויוליה שמאלוב וציפי חוטובלי ואנסטסיה מיכאלי, אני מכה על חטא היוהרה. למרות שאם לא צריך להשוות אז גם לא צריך להכליל. רק אידיוטיות מכלילות. לכן גם היום אני לא לגמרי מרגישה בושה להיות אישה, רק קצת. אני מעודדת את עצמי שזה שהן נשים לא אומר שהן כמוני או שאני כמוהן. ובדיוק בגלל שאני לא כמוהן, אני לא מכלילה. כשהן שומעות על אפריקאי שאנס, הן מייד מכלילות שכל האפריקאים אנסים וגם מאיימות שאנחנו מפקירות את בנותינו לשחורים. זה מדרון חלקלק, כמו שנשות ציבור אוהבות להגיד, ואם נתחיל בהכללות על אפריקאים איפה נגמור – כל הקצינים אנסים? כל בעלי התפקידים הציבוריים אנסים? כל המזרחיים אנסים? כל הגברים אנסים? כל בני האדם אנסים? –  אולי בכל זאת מזל שיש במין האנושי גם נשים, אחרת היינו צריכות להכליל אונס על כולם.

ויחד עם זה (אבל לא זה עם זה, שלא נידבק חלילה בסרטן), אין ספק שעניי עירנו קודמים, כמו שאומרים חברי כנסת ממפלגות ימין שונות גם אם הם לא מתכוונים לזה בשיט. בגלל שעניי עירנו קודמים אני חושבת שצריך לאפשר לאפריקאים לעבוד, כדי שלא יסתובבו חסרי מעש כל היום וכדי שיפרנסו את עצמם במקום להזדקק לנו שנפרנס אותם. אם היתה לי דירה להשכיר במרכז העיר או בצפונה הייתי משכירה אותה לאפריקאים בשמחה, כי אני חושבת שצריך לפזר את ריכוז קליטת הפליטים ברחבי כל העיר. אם תהיה על זה הצבעה ציבורית, אצביע בעד אוהלים לאפריקאים בגני יהושע, במקום בגינת לוינסקי. בגלל שעניי עירנו קודמים ודבר לא נעשה בעניין מאז הקיץ שעבר, חוץ מבזבוז של מיליוני שקלים על בניית מחנה ריכוז בנגב, כנראה אלך להפגנה בשבת. אם אצליח להתגבר על החרדה שאיזה שוטר יכניס לי נגחה או איזה ערס יתן לי מכות או איזה ח"כית תצרח עלי שצריך להכניס אותי למחנות.

גזענות היא הדרך הקלה ביותר של ממשלה להסיט את האש מעצמה אל שעירים לעזאזל. פוליטיקאים גזענים ידעו תמיד לשסות את ההמונים זה בזה, במקום לפתור את בעיות הקיום היומיומיות. התפקיד שלנו כציבור הוא להתנגד לליבוי השנאה, לדרוש פתרונות מעשיים, ולא להיכנע לשטיפת המוח המסיתה. זאת אחריות אישית של כל אחת ואחד מאיתנו, בכל אזור מגורים ובכל מעמד כלכלי, ללא הבדל דת, מין או צבע עור – לא להסתפק בפתרון הקל האלים והגזעני.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה