כשקרן מור מגלה שהבת שלה לסבית

לרגל עשור לפסטיבל "לסבית קטלנית" 2017 התמקדנו באחד הסרטונים המבריקים, בכיכובה של קרן מור הענקית' ששומעת ממי שמגלמת את בתה את "הנורא מכל"

01/11/2017
מרלין וניג קבלו עדכונים ממרלין
  • RSS

אין ספק שזהות מינית משליכה על חיי כולנו וכי הייחודיות של כל אחד ואחת מאיתנו לספר ולחוות יצירה קולנועית מושפעת מזהות זו. פסטיבלים רבים מתקיימים בישראל חלקם בעלי אג'נדות ברורות וחלקם פסטיבלי נישה אבל אין ספק שלשרוד כפסטיבל אג'נדה ונישה לאורך זמן, זו משימה כמעט בלתי אפשרית.

לכן, חגיגות העשור לפסטיבל הקולנוע "לסבית קטלנית" פסטיבל קולנוע לסבי ישראלי, כפסטיבל עצמאי, הוא אירוע לא מובן מאליו. הפסטיבל הראשון מסוגו, שנפרש על שני ימי הקרנות, מקרין סרטים קצרים וארוכים מז'אנרים שונים, חוויות שונות, אהבות ותרבויות שונות מעולמן של יוצרות לסביות.

מעבר לתוכנית בת היומיים שמעניקה פוקוס לסרטי לסביות, אחד הדברים המיוחדים, זה שלסבית קטלנית כבר מספר שנים, מייצר עבור הפסטיבל עצמו סרט קצר, שמשמש כפרומו לאירוע. הסרטון, תמיד באורך של 2-3 דקות, מקשר בדרך כזו או אחרת בין החוויה הלסבית/ביסקסואלית לבין הקולנוע - אם כתעשייה, או כצפייה.

את הסרטונים כותבות נשים מוכשרות בצירוף מנהלות הפסטיבל, ומביימות אותו נשים מוכשרות אחרות. כך, כמעט בכל שנה, נוצר סרט קצר חדש, עם עלילה, דמויות, דיאלוגים וכו', במיוחד עבור הפסטיבל. בשנים האחרונות משתתפות ומשתתפים בסרטונים אלו שחקניות ושחקנים מהשורה הראשונה, שעושים זאת בהתנדבות מלאה ומתוך רצון לקחת חלק בחוויית היצירה של משהו מצוין באמת.

בסרטון החדש בבימויה של הדס איילון. אנו פוגשים משפחה בארוחת ערב, כאשר הבת פותחת בווידוי הנורא מכל... קרן מור בתפקיד האם מבריקה במיוחד, המימיקה מדויקת וכן התגובות מצד המשפחה, נותנים ב2-3 דקות המון חומר למחשבה.

** לסבית קטלנית 2017, משחק: איצ'ו אביטל, גיה באר גורביץ', גיל וייס, קרן מור

פסטיבל לסבית קטלנית מביא למסך סרטים באורכים וז'אנרים שונים, על לסביות, של לסביות ועם לסביות, ביניהם הסרטים המדוברים והמסקרנים שטרם הופצו להקרנות מסחריות: "מונטנה" סרטה הארוך הראשון של הבמאית לימור שמילה, שהוקרן בפסטיבל טורונטו ובפסטיבל הבינלאומי בחיפה (שם זכתה השחקנית נעה בירון בפרס על משחקה), מספר את סיפורה של אפי שבעקבות מות סבה, מחליטה לחזור לעכו עיר הולדתה לחלוק לו כבוד אחרון.

שם היא פוגשת את קרן, מורה מחליפה, נשואה ואם לשניים. שתי הנשים מתאהבות וכשאפי פוגשת במאיה בתה הקטנה של קרן היא מגלה מה ומי גרם לה לעזוב את העיר לפני כל כך הרבה שנים מבלי לחזור. סיפור האהבה הופך למסע לעבר. ו"מות המשוררת" סרטן של דנה גולדברג ואפרת מישורי, שהוקרן בפסטיבל ירושלים (שם זכתה השחקנית סמירה סרייה בפרס על משחקה). הסרט הדו לשוני (עברית וערבית) בנוי משני צירים מקבילים, השוזרים את סיפורן של אחות סיעודית מיפו, לצד סיפורה של חוקרת בעלת שם עולמי, בתחנות מיומה האחרון. עולמותיהן של שתי הנשים מצטלבים ונכרכים זה בזה.

מה בתוכנית?

שישי-שבת, 10-11.2017. סינמטק תל אביב, רחוב שפרינצק 2.

ביום שישי (10.11), יוצג מבחן וינטג' משובח של סרטים שהוקרנו במהלך השנים, שאי אפשר להשיג בשום מקום אחר. לאספניות, נוסטלגיות, וגם כאלו שלא ראו מעולם - זאת ההזדמנות שלכן. בין הסרטים שיוקרנו תוכלו למצוא אנימציה, קומדיה, דרמה - משנת 2005 ועד 2015.

ההקרנה תיפתח עם המופע "פשוט": טל שחר בן ארי, מיקה בן שאול, עדי אברהמי. מוזיקה טובה ואמת פשוטה בטעימה ראשונה של מוזיקה מקורית.

15:30 - פתיחת דלתות

16:00 - תחילת הקרנה והמופע "פשוט"

(אורך התוכנית 100 דקות).

ביום שבת (11.11), כמיטב המסורת, יוקרנו בשתי הקרנות סרטים קצרים חדשים של הבמאיות רוני צידון, סיון מלכא ומורן נקר, ושני סרטים באורך מלא: "מונטנה", סרט הביכורים של לימור שמילה, שהציג בפסטיבלים טורנטו וחיפה, שם זכתה השחקנית נעה בירון בפרס על משחקה בסרט; ו"מות המשוררת", סרן של דנה גולדברג ואפרת מישורי, עליו זכתה סמירה סרייה בפרס השחקנית בפסטיבל ירושלים. כל הסרטים מתורגמים לאנגלית.

הקרנה ראשונה:

17:00 - פתיחת דלתות

17:30 - סרטים קצרים (אולמות 3+4)

18:10 - הפסקה

18:30 - "מונטנה" (אולם 3) / "מות המשוררת" (אולם 4)

הקרנה שנייה:

20:00 - פתיחת דלתות

20:30 - סרטים קצרים (אולמות 3+4)

21:10 - הפסקה

21:30 - "מונטנה" (אולם 3) / "מות המשוררת" (אולם 4)

אורך התוכנית כ-160 דקות כולל הפסקות.

את התוכנייה המלאה ניתן למצוא כאן.

כרטיסים ניתן לרכוש כאן.

כל הפרטים, מההווה, העבר והעתיד - באתר שלנו.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה