כשמנתח הופך למנותח

הדרך הכי טובה להפגין אמון במוצר שלך היא לצרוך אותו, גם אם אתה רופא שעובד מסביב לשעון. ד"ר אריה מרקוביץ מספר על הרגע שבו הפך ממנתח למנותח

15/12/2016
דניאל לוין קבלו עדכונים מדניאל
  • RSS

רופאים צריכים גם לקחת זמן לטפל בעצמם (צילום: שאטרסטוק)

נניח שהחלטתם על ניתוח להסרת משקפיים ואתם קובעים תור לרופא ואז מגלים שהרופא עצמו מרכיב משקפיים, לגמרי הגיוני שתשאלו אותו "למה אתה עדיין עם משקפיים?" השאלה הזאת הייתה מוכרת מאוד לד"ר אריה מרקוביץ, רופא עיניים בכיר, אחראי תחום השתלות הקרנית ומרפאת הקרנית והמחלות החיצוניות של העין בבית החולים "קפלן", ומנתח בכיר במרכז הרפואי 'עיניים', הרופא שבמשך כמעט שבע שנים ניתח את מטופליו בעודו מרכיב משקפיים. "הפציינטים תמיד התפלאו שאני לא עובר את הניתוח ותמיד עניתי שאני מחכה להזדמנות להיעדר מהעבודה כדי לעשות את הניתוח," מספר ד"ר מרקוביץ'. "בכלל כרופא שמתי לב שלמרבית הרופאים אין רגע לטפל בבריאות של עצמם, מכיוון שהעבודה מחייבת אותם להיות זמינים כל הזמן.  לכן, ברגע שהצלחתי למצוא חודש של חגים אינטנסיביים, מיד קבעתי לעצמי תור שיאפשר לי גם לנוח אחרי ולחזור בכוחות מחודשים".

איך זה מרגיש לעבור מתפקיד המנתח למנותח?

"דווקא המעבר ממנתח למנותח היה קל. אתה יודע לקראת מה אתה הולך כי אתה מתעסק בזה, אז להפך עברתי את זה בקלות וסמכתי במאה אחוז על המנתח. אני עצמי ניתחתי רופאים רבים, גם חברים, זה לגמרי לא סיפור. אגב, מחקר שקראתי לא מזמן מוכיח שקבוצת האוכלוסייה שעוברת באחוזים הכי גבוהים ניתוחים להסרת משקפיים הינה הרופאים". במחקר שהתפרסם בשנים האחרונות נמצא כי 2441 רופאי עיניים עברו ניתוח להסרת משקפיים בעצמם בעשור האחרון וכ-90% מהם ניתחו בני משפחה מדרגה ראשונה. בישראל, רופאי רשת "עיניים" ניתחו בשנים האחרונות 10 רופאי עיניים ועוד אינספור בני משפחה מדרגה ראשונה. הסיבה לשיעור הניתוחים הגבוה בקרב רופאי ומנתחי העיניים נעוצה באחוזי ההצלחה הגבוהים יחסית של ניתוח זה, המאפשרים לעבוד ולנתח בצורה מדויקת".

אתה מספר למטופלים שעברת את הניתוח?

"כן, בהחלט. ההחלטה האם לעבור את הניתוח היא אינדיבידואלית, אבל אני ממליץ למי שנמצא מתאים לעבור את הניתוח כי זה שיפור אמיתי באיכות החיים".

במה מתבטא שיפור איכות החיים אצלך?

"הדבר המדהים זה שאתה באמת עושה פעילויות שבחיים לא ראית ברור בהן, וזה כמעט כמו לחוות אותן מההתחלה. הייתי שוחה בים ומתרחק מהחוף, אבל מכיוון ששחייה בים אף פעם לא בקו ישר, תמיד הייתי מסמן לי את החפצים כדי שאוכל למצוא אותן כשאחזור ולא אראה ברור. אני עוסק הרבה בספורט, אפילו העובדה שאני יכול לקנות היום כל מסגרת של משקפי שמש היא משמחת וזה בלי לדבר על ההוזלה המשמעותית במחיר כשלא צריך צביעה אופטית".

להסיר את הדאגות (צילום: שאטרסטוק)

ולא היו קצת חששות?

"אצלי בכלל לא, אבל אשתי חששה שאני מסכן את המקצוע שלי. היא חשבה שאם אני רואה עם משקפיים אז זה מספיק.אבל בעיני המשקפיים היו תלות, למשל כשרצתי מרתון ביום תמיד צעקתי שלא ישפריצו עליי מים, או התעסקתי באדים על המשקפיים. זה הפריע לי. יש לך כל הזמן דאגה ופתאום אין לך וזה ממש מדהים".

למי לא היית ממליץ לעבור את הניתוח?

הדבר היחיד שצריך לזכור, וזה נכון גם לרופאים וגם למטופלים, הוא שאם יש סיכון אז צריך לרדת מזה. מקרים גבוליים מבחינת הקריטריונים, מעלים את הסיכון לנזק למנותח. זה ניתוח שהוא לא תמיד מחויב המציאות ולכן צריך להקפיד הקפדה יתרה ולנתח רק את בעלי הסיכוי המאוד גבוה לעבור אותו בהצלחה ואז גם אחוזי ההצלחה גבוהים מאוד, קרוב למאה אחוז. אם יותר ממכון אחד אומר שאתה לא מתאים, זה צריך להיות השיקול היחיד נגד.לכן חשוב לעבור בדיקת התאמה מקיפה ויסודית על מנת לבחון התאמה לניתוח.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה