כשהוציאו אותי מועידת מפלגת העבודה

מיכל גור, הפעילה הפמיניסטית שהוצאה מועידת מפלגת העבודה, מספרת את הצד שלה לסיפור: "לא קיבלתי את הבמה כדי להציג את הרעיון של שריון 40 אחוז לנשים"

04/11/2012
מיכל גור קבלו עדכונים ממיכל
  • RSS
» הצד שלה. מיכל גור

שני דברים חשובים עומדים לנגד עיניי בימים אלה, כמגדלורים שאליהם יש לחתור: האחד - שוויון וצדק חברתי, והשני- הבחירות הקרובות והחלפת השלטון. שני הדברים קשורים זה בזה והולכים יחד. שני הדברים מתנקזים למפלגת העבודה.

אני חברת מפלגה כבר שנים - פעילה במשמרת הצעירה בירושלים וחברת ועידה משנת 2008 – כי אני מאמינה ששינוי חברתי אפשר וצריך להוביל דרך המערכת הפוליטית. לכן, בשבועיים האחרונים פעלתי בתוך הבית הפוליטי שלי לקדם ייצוג שוויוני לנשים. רשימת המפלגה לכנסת היא הפנים והמצע של המפלגה ועל כן היא חייבת לסמל את כל מה שהמפלגה מייצגת - סולידריות, צדק ושוויון, ובכלל זה שוויון בין המינים ומחויבות לפעילות פוליטית של נשים. יש לנו יושבת ראש אישה, וזה אינו מקרה, אבל זה גם לא מספיק – אנחנו צריכים לשאוף למצב בו ברשימה שלנו לכנסת יהיה ייצוג שוויוני לנשים ולגברים.

הייצוג הנמוך של נשים בפוליטיקה הוא מקומם, כי נשים ראויות לא פחות מגברים ובכל זאת הייצוג שלהן נמוך. התמשכות מצב זה לאורך שנים, למרות שלכאורה הבמה פתוחה בפני כולן, מעידה על כך שעדיין קיימים חסמים מוחשיים המונעים השתתפות שווה של נשים בפוליטיקה. הבטחת ייצוג נמוכה של 20%, כמו זו הקיימת כיום במפלגת העבודה, היא בין המחסומים האלה, ולמרות הכוונות הטובות מתבררת כמנגנון המנציח ייצוג נמוך במקום מנגנון המקדם שוויון. את המחסומים האלה צריך להוריד, והדרך היעילה ביותר שהוכחה בעולם בכלל, ובמפלגות סוציאל-דמוקרטיות בפרט, היא הבטחת ייצוג של 40% בבחירות המקדימות.

במפלגה פועלים כבר כמה חודשים לשינוי התקנון כך שיבטיח ייצוג של 40 אחוזים לנשים ברשימה כבר מהבחירות הקרובות. עם הקדמת הבחירות, וקביעת תאריך הועידה לאישור תקנון הבחירות המקדימות בפרק זמן קצר, התחלתי בפעילות אינטנסיבית לקידום רעיון זה. במשך שבועיים פעלתי בכל הצינורות המקובלים אך לצערי, למרות שהיוזמה, תחת הכותרת 'הפעם חובה רשימה שווה', זכתה לתמיכה רחבה בזמן הקצר שעמד לרשותינו לא קיבלתי את הבמה כדי להציג את הרעיון בפני ועידת מפלגת העבודה. לבסוף נדחקתי לפינה, ניסיתי לעלות לבמה לבטא את קולם של יותר מ-10% מחברי הועידה והוצאתי מהאולם בכח.

אסור להשתיק קולות במפלגה דמוקרטית

אני רוצה להמנע מעיסוק רב מדי בארועי הועידה. מיותר להיכנס להתנצחויות, כי זה פוגע בסופו של דבר במטרות המשותפות שלנו. אך רק אומר שאסור שבמפלגה דמוקרטית כמו מפלגת העבודה ישתיקו את הקולות הרבים והחשובים שעולים, יפעלו באופן לא דמוקרטי ויסלפו את האמת.

יותר מכל, חבל לי שהמפלגה שהיא הבית הפוליטי שלי, שיכולה לקדם את שני "המגדלורים" שהזכרתי, פספסה הזדמנות גם לעשות את הדבר הנכון וגם להתחזק אלקטוראלית. הזדמנות שכמעט אפשר להגדיר חד פעמית.

מפלגת העבודה, על פי כל הסקרים, עומדת לכל הפחות להכפיל את כוחה (יש סקרים שאף מנבאים את שילוש כוחה). הגדלת הבטחת הייצוג לנשים טבעי שתעורר התנגדות על ידי מי שמאמין שייפגע מכך. חיזוק כוחה הצפוי של המפלגה יציג בו בזמן הרבה פנים חדשות במפלגה, אך יגן גם על מי שנמצא כבר עתה בפנים. ראוי היה שהזדמנות פוליטית זו תשמש גם לקידום שיוויון לנשים ברשימה.

בנוסף, למפלגה באופוזיציה כמפלגת העבודה יש באופן יחסי מעט קבלות להציג לבוחר. אפשר וצריך להבהיר את עמדת מפלגת העבודה בנושאים שונים שעל הפרק, אבל כאן הייתה גם הזדמנות להראות הלכה למעשה שמפלגת העבודה לא רק מדברת צדק חברתי, אלא גם עושה. אני חושבת שבימים האחרונים מפלגת העבודה פעלה בראש ובראשונה בניגוד לאינטרסים שלה עצמה, פעם אחת בהתנערות מרעיון השוויון שבבסיס האידיאולוגיה הסוציאל דמוקרטית שלה, ופעם שניה בבזבוז הכוח האלקטוראלי שהמהלך יכול היה להביא.

חשוב שנזכור: שוויון הוא לא רק עניין תקנוני. הבטחת ייצוג היא רק פיגום בדרך למצב שבו ייצוג שווה לנשים וגברים הוא ברור מאליו ולא דורש התערבות מלאכותית. תקנון מפלגת העבודה שאושר בועידה פוגע אמנם בקידום רעיון השוויון, אבל לא מדובר בסוף פסוק. האחריות על רשימה שווה עוברת עכשיו לידיים שלנו. אני קוראת לכל המתמודדות והמתמודדים לא להיכנע ל"חוקי הפריימריס" המונעים בפועל שיתוף פעולה בין נשים, לקרוא להצבעה שווה לנשים ולדאוג להצטרף רק לרשימות מומלצים שוויוניות. לכל חברי וחברות מפלגת העבודה אני קוראת לסמן לפחות 4 נשים ביום הפריימריס. כי שוויון זו גם אחריות של כל אחד ואחת מאיתנו.

>> תגובת מפלגת העבודה: "עידת המפלגה התנהלה באופן דמוקרטי שאפשר השמעתן של דעות מגוונות מצד נציגים חברי מפלגה. גם למיכל גור הובטח על ידי מארגני הועידה כי תקבל את זכות הדיבור על הבמה, כמו רבים אחרים. למרות שנאמר לה כי תעלה לדבר, בחרה גור להתפרץ לבמה לפני הזמן שיועד לה, כשערוצי הטלוויזיה עברו לשדר בשידור ישיר את נאומה של יחימוביץ', וזאת, על מנת לעורר פרובוקציה קיצונית ומיותרת."
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה