כשאמא אבודה מחפשת עבודה

כשאמהות מחפשות עבודה הן נתקלות בקשיים של כל מחפש עבודה אחר, אך מתווספים להם קשיים רבים, במיוחד אם הן משנות את נתיב הקריירה שלהן בעקבות האמהות. איך אפשר לשלב בין קריירה לאמהות?

18/03/2015
נירית גלר ג'מילי קבלו עדכונים מנירית
  • RSS

אמא אובדת או אמא עובדת? צילום: שאטרסטוק

כמעט תמיד הייתי אמא עובדת. כל ילד שילדתי הפגיש אותי עם סוגיות שונות שקשורות כולן לשילוב בין קריירה ואמהות. כך מצאתי את עצמי מחליטה החלטות לא פשוטות.

זה קורה לאמהות רבות. רובן רואות באמהוּת תפקיד חשוב ומרכזי בחייהן אבל השילוב של אמהוּת עם קריירה עלול לייצר דילמות וקשיים שונים ומגוונים. עבור חלקן, האמהות לא שינתה דבר בנתיב הקריירה. הן המשיכו להתקדם ולהתפתח במקביל לתפקידן כאמהות. הסיפור שלי התחיל בדיוק כך: בגיל 26 ילדתי את ביתי הבכורה. בחודשיים זכיתי בשני תארים חדשים: התואר אמא ותואר ראשון מטעם האקדמיה. הייתי צעירה בתחילת דרכי התעסוקתית וברור היה שהשמיים הם הגבול. שעטתי קדימה, גבוה ומהר.

מנגד, יש אמהות רבות שפוגשות במציאות אחרת לגמרי ורוצות או נדרשות לעשות שינוי תעסוקתי בהתאם. הקשיים והדילמות עלולים לצוף בכל שלב של האמהוּת, לא בהכרח בילד הראשון, בכל גיל או שלב בו נמצאים הילדים (אחרי לידה, בגיל ההתבגרות, בכניסה לבית הספר) ולבוא לידי ביטוי באופן שונה. כשאמהות מחפשות עבודה הן נתקלות בקשיים של כל מחפש עבודה אחר, אך מתווספים להם קשיים רבים, במיוחד אם הן בוחרות או נאלצות לשנות את נתיב הקריירה שלהן בעקבות האמהות.

שלושה שינויים בקריירה מאפיינים אמהות:

1. האטה - אמהות רבות מאטות בצורה יזומה את הקריירה שלהן, מכוונות לתפקידים תובעניים פחות או בוחרות להשאר בתפקיד הנוכחי על אף שיש ביכולתן להתקדם.

אצלי ההאטה התבטאה בשני הכיוונים - בהתחלה דחיתי את כניסתי להריון נוסף מכוון שנכנסתי לתפקיד חדש, מאתגר ותובעני. לאחר 5 שנים באותו תפקיד, בדיוק כשהבנתי שאני מסוגלת לעשות את הצעד הבא, התחלתי להרהר בהריון שלישי. בסופו של דבר החלטתי להשאר בתפקיד הנוכחי ולהרות, ללדת ולשהות עם התינוק כשאני בתפקיד שאותו אני מסוגלת לעשות "עם עיניים עצומות וידיים קשורות מאחורי הגב". המקרה שלי הוא מקרה קלאסי של האטה בקריירה.

הקושי במקרה של האטה נובע מהצורך להסביר את השהייה הארוכה באותו תפקיד או בבחירת תפקידי רוחב שלעיתים אף תובעניים הרבה פחות מהקודמים להם.

2. סטייה - אמהות רבות נאלצות לוותר על העיסוק שלהן בגלל חוסר יכולת או חוסר רצון לשלב אותו עם צרכי הבית. כתוצאה מכך הן מבצעות סטייה תעסוקתית לכיוון תפקיד/תחום עיסוק שונה מהנתיב התעסוקתי בו פסעו קודם לכן.

הקושי במקרה הזה הוא כיצד להציג את הסטייה למעסיקים הפוטנציאליים, וכיצד לחזור לאחר מכן לנתיב הראשי.

3. עצירה - אמהות רבות בוחרות או נאלצות להקדיש את כל זמנן לגידול הילדים ומתנתקות לפרק זמן קצר או ארוך מתעסוקה רשמית.

קורות חיי הפגישו אותי גם עם עצירה מוחלטת של הקריירה. זה קרה בלידת הילד הרביעי, שנולד לאחר 3 שנים בתפקיד מרתק. בעבודה שוחחו איתי על הפרויקט הבא שאקבל אחרי הלידה.
ואז הוא הגיע, התינוק הרביעי שלי. התחננתי לאיש שאיתי שאני חייבת עוד ילד, שהרחם צועקת, צורחת... ורק לאחר שנתיים של עקשנות והתמדה הצלחתי לשכנע אותו ולקבל במתנה עוד פרי אהבה. מיד לאחר הלידה, כשחיבקתי ונשמתי אותו, ידעתי שאני לא חוזרת לעבודה. לא צפיתי את זה, זה פשוט קרה.

עד אז הנתיב התעסוקתי היה ברור לי - מנהלת משאבי אנוש. לא היתה שום שאלה או התלבטות. אם אורי שלי לא היה נולד ייתכן שהשאלות וההתלבטויות לא היו מגיעות ובטח שלא היה מתרחש מהפך תעסוקתי. ואולי הייתי מאושרת כי לא הייתי יודעת מה אני מפסידה.

כשמחפשים עבודה אחרי עצירה מוחלטת עלולים לצוץ לקשיים שמתאפיינים בעיקר בחוסר ביטחון, תחושה של חוסר רלוונטיות ("כל כך הרבה השתנה, ואני לא שולטת/מעודכנת"), צורך במיקוד מקצועי מחודש והצורך להציג נכון את העצירה בפני המעסיק הפוטנציאלי.

   

איך להתמודד עם הקשיים?

מיקוד מחדש

הצורך במיקוד חדש נדרש כשמצמצמים או מרחיבים את הנתיב התעסוקתי הקיים. הצמצום נועד לתת מענה רחב יותר ולהקדיש יותר לאמהותך, וההרחבה נדרשת כאשר צרכי הבית הצטמצמו ונכון לך לעשות קאמבק ולתת דגש גדול יותר על התעסוקה. בשני המקרים מטרת המיקוד היא לעזור לך להבין מה בדיוק את מחפשת ומה יש לך להציע, לשפר את ההצגה שלך בתהליך המיון ולהגדיל את סיכוייך לזכות במשרה המוצעת.

העצמה

בתהליך של צמצום או הרחבה, אמהות רבות נדרשות להעצמה. העצמה נדרשת כשאותן אמהות חוו עצירה, סטייה או האטה העלולות לגרום להן להרגיש חוסר ביטחון, במיוחד כאשר קורות חייהן אינם משקפים נכונה את היכולות שלהן. העצמה נדרשת גם כאשר התובענות של הבית גורמת להן להרגיש מועמדות ראויות פחות. מטרת ההעצמה היא להזכיר לך מהן היכולות שלך, החוזקות והכישורים בהם התברכת.

הצגה נכונה

הצורך בהצגה עצמית נכונה נדרש מכל מי שמחפש עבודה, אך לאמהות יש קושי נוסף: להציג גם את יחסן לאמהוּת שלהן. ברוב הראיונות, גם אם הדבר מנוגד לחוק, יישאלו האמהות על ילדיהן. רובן בוחרות במודע לא לציין בקורות חייהן את עובדת היותן אמהות, אך אני ממליצה לספר על כך למעסיק בראיון עבודה בזמן ובקונטקסט הנכון ואם אפשר - ביוזמתן, אף לפני שנשאלות על כך.

חשוב לדעת שמראיינים רבים בוחרים לשאול שאלות בלתי חוקיות, פולשניות ואף חוצפניות - אך גם עם שאלות אלו צריך לדעת להתמודד. אין ספק שממגוון השאלות ניתן לאפיין את אופי המנהל, הציפיות שלו, הדרישות של התפקיד, ואף להבין מהי התרבות הארגונית במקום העבודה, לטוב ולרע - ובהתאם לכך להחליט אם נכון לך לעבוד במקום כזה.


חשוב לדעת, שניתן להתגבר על כל הקשיים הכרוכים בשילוב בין אמהות לקרייה ולהצליח למצוא עבודה ראויה שתשלב בין השניים, יעידו על כך אמהות רבות המועסקות במשק, אמהות מוגשמות, מוערכות ומקודמות.

 

אני מזמינה אותך לקבל ממני במתנה מדריך מקוצר למציאת עבודה שיעזור לך להתגבר על הדילמות, הקשיים והמכשולים בדרכך למצוא עבודה המתאימה עבורך.

נירית גלר ג'מילי - יועצת למציאת עבודה ובניית קריירה ומחברת הספר: "המדריך המלא לבחירה ומציאת עבודה"
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה