כמה כסף הרווחת או הפסדת בשנה החולפת?

לקראת השנה החדשה: זה הזמן לעשות בדק בית ולברר מה היו ההכנסות וההוצאות שלך, איפה תוכלי לקצץ בעמלות ומה קורה עם הפנסיה שלך?

31/12/2012
סיגל פאר קבלו עדכונים מסיגל פאר
  • RSS
» כמה כסף הכסף שלך עושה? (צילום: Thinkstock)

לא להאמין שחלפה כבר שנה. רשימת המטלות מהשנה הקודמת שלא הספקת לבצע בוודאי תמשיך איתך גם לשנת 2013, אלא שלרשימה המכובדת כדאי להוסיף עוד נושא. קצת מפחיד אבל לא באמת מאיים: בחינת ההתנהלות הפיננסית שלך. מדור אינטליגנציה פיננסית ופסגות בית השקעות – מנסים לעזור לך להכניס סדר.

קרן פנסיה: הדבר הראשון שמומלץ לבדוק

גם אם היציאה לפנסיה נראית לך רחוקה, לא כדאי לדחות את הבדיקה. תחילת השנה היא הזדמנות מצוינת לבדוק מי בדיוק מנהל את החיסכון הפנסיוני (אם את לא יודעת, תוכלי לבדוק בתלוש המשכורת שלך או במחלקת השכר במקום העבודה), ולבחון האם המסלול בו את נמצאת אכן מתאים לצרכים שלך.

בפנסיה ישנם מסלולי השקעה שונים המתאימים למשקיעים בעלי אופי וצרכים שונים. למשל, מסלול עם חשיפה גבוהה למניות מתאים לרוב לחוסכות צעירות, ובמקרה ההפוך, ככל שמתקרבים לגיל הפרישה ישנה נטייה להקטין את החשיפה למניות כדי להקטין את התנודתיות בתיק. בנוסף, יש לבדוק מהם דמי הניהול שאת משלמת והאם הכיסויים הביטוחיים אכן מתאימים לך.

על מנת לעשות זאת מומלץ לפנות לאיש מקצועי אובייקטיבי – יועץ פנסיוני או סוכן ביטוח, ולבצע בדיקה יסודית של הפנסיה. בנוסף, במהלך מרץ 2013, תקבלי דיווח מרוכז מהחברה המנהלת את הפנסיה שלך, אשר אמור לתת לך תמונת מצב על ביצועי החיסכון הפנסיוני בשנה שחלפה.

כמה בגדים קנית לילדים, וכמה שילמת על טלפון?

השלב השני בבדיקה: בחינת התקציב המשפחתי. זה נשמע מסובך, אבל זה לא. זה הזמן להכין טבלה מסודרת של ההכנסות של התא המשפחתי מול ההוצאות. רק כך תדעי האם ההתנהלות הכלכלית שלך נכונה, ואיפה כדאי לשפר אותה.

מומלץ במיוחד להכין טבלה כזו על סמך הזיכרון ולאחר מכן להכין טבלה נוספת, שמתבססת על נתונים אמיתיים. תתפלאי לגלות איזה הבדלים תמצאי בין הטבלאות השונות.

בין הדברים שכדאי לשקול לקצץ, עד כמה שאפשר, הם הוצאות על בגדים (שלך, של הילדים), בילויים והוצאות טלפון. בכל הקשור לאוכל, מומלץ להכין רשימות מדויקות של הדברים שצריך לקנות ולראות האם זה מקטין מעט את ההוצאה. קניות ספונטניות משמעותן בדרך כלל גם הוצאות מיותרות.

בשלב הבא, כדאי לקבוע פגישה עם היועץ בבנק שלך ולבדוק מה ניתן לשפר בחשבון הבנק. למה הכוונה? בדיקת עמלות וריביות, למשל. הציבי לעצמך משימה חשובה: להתמקח על העמלות שאת משלמת. כן, בדיוק כפי שאת יודעות להתמקח על תנאי הסלולר שלך, כך ניתן לעשות גם בכל הקשור לחשבון ה"עובר ושב". אם צלחת את החלק הזה, עברי לבדיקת הריביות בפק"מ, התנאים במשכנתה ובחינת ההלוואות השונות. אם את רואה שיש בכך צורך, אפשר לקיים משא ומתן על הריביות שאת משלמת, ובמקרים מסוימים, להשוות מה התנאים אשר תקבלי במקום אחר.

כמה כסף הכסף שלך עשה?

לאחר שבדקת את חשבון הבנק שלך, הגיע הזמן לבדוק מה התשואה שהניב תיק ההשקעות שלך בשנה שחלפה. למרות שאין דרך לבדוק את התשואה ביחס לתיקים של לקוחות אחרים, כדאי לנסות ולהשוות אותה למדדי השוק. יחד עם זאת, מומלץ לבצע את הבדיקה גם בטווח ארוך יותר, למשל, לבקש מהחברה שמנהלת עבורך את תיק ההשקעות נתונים על ביצועי התיק בשלוש השנים האחרונות. הסיבה לכך היא, שברוב המקרים מדובר בתיק אשר מנוהל לטווח ארוך, ומאחר ששוק ההון מאוד תנודתי, בחינת התשואה בטווח של שנה לא בהכרח משקפת נאמנה את ביצועי התיק.

ואם לא די בכך, ניתן להניח שיש לך גם לא מעט ביטוחים: ביטוח בריאות, ביטוח רכב, ביטוח דירה, ביטוח חיים ועוד. מומלץ לבדוק שאין לך כפל ביטוחים (גם במקרה זה, תקבלי דיווחים במהלך הרבעון הראשון של 2013 וכמובן שגם ניתן לפנות לחברות עצמן ולבדוק). מלבד הבדיקה מומלץ, כמובן, להתמקח. זה הזמן לבקש הצעות מחיר ממספר חברות ביטוח. תתפלאי לראות כמה כסף תוכלי לחסוך.

יש לציין כי מומלץ לשקול פנייה לאיש מקצוע אשר יבצע בדיקה מקיפה של כל החסכונות והביטוחים שלכן ויבדוק האם יש מקום לשינויים.

שנת השקעות מוצלחת וחיובית!

————————————————————–

האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ/שיווק השקעות/פנסיוני ואינו מהווה יעוץ מס על ידי בעל רישיון כדין המתחשב בנתונים המיוחדים של כל אדם. פסגות בית השקעות עוסק בשיווק השקעות/פנסיוני ולא בייעוץ.

כתבות נוספות בשיתוף פסגות בית השקעותפיטרו אותך? טוסי לבדוק את קרן הפנסיה שלך

יכול להיות שמגיע לך כסף. לא תקחי?
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה