כל מה שצריך לדעת לפני שלוקחים הורמונים

להרבה נשים בגיל המעבר יש חששות מלקיחת הורמונים. רגע לפני קבלת ההחלטה - כדאי להסתכל על כל התמונה כדי לעשות את השיקולים הנכונים

14/10/2014
ד"ר קובי כהן קבלו עדכונים מד"ר קובי
  • RSS

מחקר ה-WHI (Women’s Health Initiative) שפורסם בשנת 2002 התייחס בחומרה לסיכון הכרוך בלקיחת הורמונים בגיל המעבר. בעקבותיו מיליוני נשים בעולם הפסיקו באחת ליטול טיפול הורמונלי חליפי. רופאים מאידך חדלו מלהמליץ עליו. בהמשך התברר שאותו מחקר היה מאוד בעייתי מבחינה מתודולוגית ואף חוקריו העידו והודו כי מימצאיו שגויים.

בשנת 2012 הגישה השתנתה, כאשר מספר אגודות העוסקות ברפואת גיל המעבר הגיעו למסקנה, כי  טיפול הורמונלי חליפי הוא הטיפול הטוב ביותר לתופעות האופייניות לגיל המעבר, כמו גלי חום, הפרעות בשינה, שינויים במצב הרוח, ירידה בחשק המיני, דיכאון ועוד. כדי להפיק את המירב מהטיפולים ההורמונאליים, בבטחה, העיתוי הטוב והיעיל למתן הורמונים  נסוב סביב עשר השנים הראשונות להפסקת המחזור, לפני גיל  60, במינון הנמוך האפקטיבי.

גיל המעבר. צילום: שאטרסטוק

לרוב הנשים אין סיבה לחשוש מטיפול הורמונלי. יחד עם זאת, לקבוצות מסוימות באוכלוסייה, הטיפול מלווה בסיכון מסוים, אם כי לא גדול. אצל נשים צעירות (45-60) מלבד הטיפול בתופעות גיל המעבר, טיפול הורמונלי חליפי, יסייע גם במניעת מחלות לב וכלי דם, מניעת אוסטיאופורוזיס ואף אלצהיימר.

אם בעבר הרופא החליט עבור המטופלת, כיום ההחלטה על נטילת הורמונים בגיל המעבר שמורה למטופלת, לאחר שהרופא הציג בפניה את כל המידע, בדבר היתרונות והחסרונות. ההמלצות תושפענה מגיל המטופלת, הזמן שעבר מאז חדל מחזור הווסת, היסטוריה רפואית, מחלות במשפחה ועוד. ההורמונים ניתנים כיום בכדורים, מדבקות או ג'ל למריחה על העור, בהתאמה לכל מטופלת וכמובן בהתחשב ברצונה.

כמה נקודות שיש להביא בחשבון לפני לקיחת הורמונים:

הורמונים אחרי ניתוח כריתת רחם

 לנשים שעברו כריתת רחם אמליץ על תכשירים המכילים אסטרוגן בלבד. שאר הנשים צריכות ליטול בגיל המעבר תכשירים המשלבים בין אסטרוגן ופרוגסטרון למניעת סרטן הרחם. תכשירים מקומיים מטפלים ביובש בנרתיק בלבד, וישנם תכשירים שטובים בעיקר לנשים עם ירידה בחשק המיני. הטיפול בתכשירים המכילים אסטרוגן בלבד מפחית את הסיכון למחלות לב ותמותה אצל נשים מתחת לגיל 60, או בעשר השנים הראשונות של הפסקת המחזור.

הורמונים לפני גיל 40

ישנם שני סוגי גיל מעבר- הורמונלי/טבעי, בו השחלה מפסיקה לייצר את ההורמונים באופן טבעי, וגיל מעבר כירורגי שנובע מכריתת שחלות אצל נשים. מומלץ לנשים שהשחלות שלהן מפסיקות לעבוד לפני גיל 40 מאחת משתי הסיבות האלה, לקבל טיפול הורמונלי עד ההגעה לגיל המעבר הממוצע. אני נוהג לתת את ההורמונים לטווח של 4-5 שנים, תוך מעקב רציף של רופא נשים, כירורג שד ובדיקות דם, כבד וקרישה. אצל 60-70 אחוז מהנשים, התסמינים מפסיקים אחרי פרק זמן זה ולכן אין סיבה להמשיך. אם המטופלת ממשיכה לסבול, נקיים דיון על המשך הטיפול תחת סיכון מסוים, כשבנוסף אמליץ על טיפול מקומי באסטרוגן.

חשש מסרטן השד

נשים רבות חוששות ליטול הורמונים עקב חששות שונים לחלות. למרות הכל, העלייה המדווחת על הסיכון לחלות קטנה וקשורה גם במוצא ובגורמי סיכון אחרים כמו גנטיקה. בנוסף, הסיכון האבסולוטי הוא נמוך יחסית ולא יותר גדול מהעלייה בסיכון הקיימת במצבים כמו קבלת מחזור לפני גיל 12, מנופאוזה מאוחרת (אחרי גיל 54), הריון ראשון מעל גיל 30, חוסר לידות, השמנת יתר או צריכת אלכוהול. חשוב להבין שיש עלייה בסיכון לחלות רק בשנה הרביעית לטיפול בהורמונים, שעולה כאשר לוקחים טיפול משולב של אסטרוגן ופרוגסטרון.

נשים שלוקחות הורמונים עוברות בדיקות שגרתיות תכופות ולכן הסיכוי לאיתור מוקדם של מחלות גבוה מאוד.

כדאי שתדעי לפני הפגישה עם הרופא:

1. מומלץ לנשים טרום גיל המעבר, לפנות לייעוץ ולקבלת טיפול, במידת הצורך, כאשר מחזור הווסת מתחיל להופיע לסירוגין עד שהוא חדל. בוודאי כאשר מופיעים תסמינים, כמו גלי חום. השנים הראשונות לטיפול הן החשובות ביותר וטומנות בחובן את הסיכון הנמוך ביותר לתחלואה.

2. טיפול הורמונלי מותאם אישית לכל מטופלת.

3. אצל נשים בקבוצות סיכון, כמו נשים עם סיפור משפחתי של סרטן שד, ניתן לטפל בתסמיני גיל המעבר בתרופות אנטי דכאוניות, שמטפלות בגלי החום.

4. חשוב שההורמונים יינתנו על ידי רופא נשים ולא על ידי רופא משפחה. ישנה חשיבות לביקורת אצל רופא נשים, שימליץ מתי להמשיך ומתי להפסיק את ההורמונים על מנת למזער סיכונים בריאותיים אפשריים.

*****

ד"ר קובי כהן הוא מנהל המרכז לרפואת נשים מתקדמת "איה מדיקל", שבאסותא
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה