כל מה שלא ידעתן על פיגמנטציה

אין תופעה פחות מושכת ופחות חיננית מתופעת הפיגמנטציה – כתמים כהים על עור הפנים. למה זה קורה ומה אפשר לעשות? מומחית נותנת 3 טיפים לעור חלק

20/12/2016
שני רז קבלו עדכונים משני
  • RSS

את קמה בבוקר, מסתכלת במראה, ולא מאמינה למראה עינייך. לא שוב – עוד כתם חדש נולד. בצד הלחי, על האף או באזור המצח: הצל המעיב על עורה של כל אישה הוא צל הפיגמנטציה. גיל, גנטיקה, חשיפה לא נכונה לשמש, וטיפול לקוי בעור: כל אלו עלולים לגרום לכתמים, כהויות לא אסתטיות ואי אחידויות בגוון עור הפנים, שבשמם הכולל נקראים 'פיגמנטציה'. אז מה בכל זאת ניתן לעשות? דפנה קינקס, מנהלת ההדרכה הראשית של מותג קליניק בישראל חלקה איתנו כמה טיפים מקצועיים לעור חלק ונטול כתמים.

חשיפה לא מוגנת לשמש היא אחד הגורמים הבדוקים לפיגמנטציה (צילום: Shutterstock)

 ממה נובעים שינויי גוון או פיגמנטציה בעור?

הגורמים שמובילים לכתמים וכהויות בעור מגוונים:

1. חשיפה לשמש: השמש היא הסיבה השכיחה ביותר לפיגמנטציה בעור הפנים ואנו חשופים לה גם כאשר אנחנו נמצאים ברכב או אפילו יושבים במשרד.

2. סיבות הורמונאליות: הריון, גיל המעבר (מנופאוזה) – כל תופעה שקשורה בשינויים הורמונאליים קיצוניים יכולה לגרום גם לפיגמנטציה בעור.

3. סיבות גנטיות: לאנשים בהירים יש יותר פוטנציאל להופעת כתמי עור מאשר לאנשים עם עור שחום יותר.

4. תהליך דלקתי: כתמים עלולים להיווצר כתוצאה מתהליך דלקתי כגון צלקות שנותרו מפצעי אקנה. אלה הם כתמים שיופיעו גם בבעלי עור שחום.

5. גיל מתקדם: אחד מסממני הגיל הינו הופעת פיגמנטציה בעור.

"מה שחשוב לזכור על כתמי עור הוא שהקשר שבין החטא לעונשו איננו מידי" מסבירה דפנה. במילים אחרות: טיפול לא נכון בעור יוביל לכהויות וכתמים רק שנים אחרי ולכן, חשוב להקדים תרופה למכה ולשמור על העור כבר מגיל צעיר.

 

שינויים הורמונליים: החל מהריון ועד גיל המעבר הם מהגורמים העיקריים להיווצרות הפיגמנטציה (צילום: Shutterstock)

מנצחות את הכתם: כך תלחמי בכתמי העור

הסלידה של נשים ממראה עור פנים שאיננו אחיד הביאה למגוון טיפולים שנלחמים בתופעה: מתרופות סבתא, שאמינותן מוטלת בספק, ועד להתערבויות כירורגית ניתוחיות או פולשניות - שכמובן לא מתאימות לכל אחת.

הנה כמה טיפים מדעיים, בטוחים ואמינים שנבדקו במעבדות המחקר והפיתוח של קליניק ובוודאות מסייעים בהתמודדות עם התופעה:

1. הקרם שמגן: אי אפשר להדגיש מספיק את חשיבות השימוש בקרם הגנה באופן יומיומי. לא משנה אם את בהירת עור או כהת עור. בעבר התייחסו לנושא של מקדם הגנה רק בזמן שהייה בחוף הים או בבריכה, אולם היום כבר ברור שכל יציאה לשמש מחייבת קרם הגנה לעור אפילו בימי חורף סגריריים במיוחד. יש למרוח מקדם הגנה על הפנים, באזור המחשוף, על הידיים והכתפיים (ולא לשכוח על גב כף היד) - לפחות 15 דק' לפני היציאה לשמש. מומלץ למרוח קרם הגנה גם בימי החורף – בעיקר על הפנים.

2. הסוד הוא בסרום: כיום עולם הקוסמטיקה מצליח לייצר מוצרים שהם שווי ערך ביעילותם לעולם הרפואה. סרום הוא אחד מהמוצרים הקוסמטיים המכילים ריכוז גבוהה של חומרים פעילים. ניתן להשתמש בסרום ייעודי לטיפול בכהויות עור שמכיל חומרים פעילים בריכוז גבוה ויכול להבהיר כתמים כהים ביותר מ -50% תוך כ- 12 שבועות של טיפול. לאחר כ- 4 שבועות כהויות העור צפויות להתבהר באופן נראה לעיין. הסרום פועל היטב גם על כהויות שמש וגיל וגם על צלקות עור שנגרמו כתוצאה מאקנה.

3. שילוב בין סרום לקרם לחות: נשים רבות מסתפקות במריחת קרם לחות עם מקדם הגנה כחלק משגרת הטיפוח היומית שלהן. אך למעשה, מחקרים מצאו כי קרם לחות בלבד יעיל בכמה רמות פחות, בייחוד כאשר מדובר בעור הסובל מכהויות וכתמים. על מנת להילחם בפיגמנטציה עליך לאמץ שגרת טיפוח יומית המשלבת בין סרום לקרם לחות. מריחת סרום על פנים נקיות על בסיס יומי נותנת מנה מרוכזת של חומרים פעילים שחודרים לשכבת העומק של העור, ממריצים ומעוררים אותו לפעולה. השלמת הטיפול בקרם לחות 'נועל' את החומרים הפעילים בעור למשך היום ומעניק לעור שכבת הגנה.

השילוב בין סרום לקרם לחות נמצא יעיל פי כמה בייחוד לטיפול בתופעת הפיגמנטציה (צילום: Shutterstock)

 

לא מומלץ לחכות לפעם הבאה שתתעוררי בבוקר ותגלי כתם חדש, טיפול נכון בכתמים וכהויות בפנים הוא טיפול מונע המקדים תרופה למכה. שגרת טיפוח של שימוש משולב בסרום וקרם לחות יעודים הוכחה כמסייעת ומפחיתה את תופעת הפיגמנטציה גם בקרב נשים שכבר סובלות מכתמים קיימים, וגם כטיפול מונע ומגן לעור.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה