כל מה שלא ידעתם על שמנים אתריים

מהם שמנים אתריים ולמה הם משמשים, ואיך אתם יכולים ליהנות מתכונותיהם, מבישום ועד סגולות בריאותיות?

28/05/2015
קרן אוחיון קבלו עדכונים מקרן
  • RSS

בשנים האחרונות מדברים הרבה בעולם רפואת הגוף והנפש על שמנים אתריים. אבל מה הם בכלל השמנים האלה? ראשית, בואו נבהיר טעות נפוצה – אין קשר בין שמנים אתריים לבין שומנים כאלה ואחרים. שמנים אתריים הם למעשה הנוזלים המצויים בצמחים בטבע. לכל צמח יש ריח וטעם וכאשר מזקקים מהפרח, העלים והשורשים את השמן, מתקבלת תמצית ריחנית בעלת סגולות ייחודיות, כולל ריפוי. לכן, השמנים האתריים נקראים גם שמנים ארומתרפיים (ארומה היא ריח, תרפיה – ריפוי).

זאת ועוד: כימאי בשם גאטפוסה שאחראי להטבעת המושג ארומתרפיה, חקר במאה הקודמת את הנושא של שמנים אתריים והגיע למסקנה ששמנים אלה משפיעים על האיזון של האדם הן מבחינה בריאותית והן מבחינה נפשית. הרפואה העממית מייחסת לשמנים האתריים תכונות של הרגעה וחיטוי ואילו עולם הקוסמטיקה בכלל והדרמטולוגיה בפרט נהנה מהתכונות שלהם בזכות ספיגתם המהירה בתאי העור שמביאה לשיפור והטבה במצבו.

aroma_sec

השמנים האתריים הנפוצים ביותר בשימוש בעולם המערבי הם – לבנדר, רוזמרין, מנטה, אקליפטוס והדרים.  בשנים האחרונות המחקרים אודות השמנים האתריים העלו הילוך והתקדמו מאוד. כך למשל התברר ששמנים אתריים הם נוגדי חימצון ברמה הגבוהה ביותר האפשרית בטבע, הם נוגדי דלקות ובעלי יכולת חיטוי וריפוי. עם זאת, לאור הריכוז הגבוה של החומרים הפעילים בתמציות השמנים האתריים, יש להשתמש בשמנים האתריים בזהירות מרבית. אסור בתכלית האיסור למרוח אותם ישירות על העור (אלא אחרי דילול במים קרים או פושרים) וחשוב ביותר לבחור שמנים שהגיעו מיצרנים מוכרים שאחראים לגידול נאות של צמחי המקור מהם מופקים השמנים.

 לבישום – שמנים אתריים נמצאים בשימוש מתמיד בעולם הקוסמטיקה ובין השאר כשמני בישום או כתמציות המהולות באלכוהול שיוצרות בשמים. לבנדר, פצ'ולי, לימון, ורד ויסמין כשהם מגיעים כתמצית ידועים כפופולאריים מאוד בקרב הצרכנים.

לעיסוי – שמן אבוקדו, שמן תפוז ושמן חוחובה, כשהם מדוללים במעט מים, יכולים לשמש כתערובת שמתאימה לעיסוי שרירים תפוסים, גב וצוואר כואבים וכדומה.

להרגעה – שמן מנטה הוכח כמשפר את מצב הרוח והעלאת האנרגיות, וגם להקלה בכאבי מחזור, שרירים ופרקים.

לטיפול בבעיות עור  – שמנים אתריים נמצאים בשלל מוצרי טיפוח לפנים. בין השאר ניתן למצוא שמן לימון שמסייע לחידוש תאי העור, לטיפול בהזעת יתר וגם במקרים של פטרת. שמן תימין שנמצא יעיל בניקוז רעלים, הגברה ואיזון חילוף חומרים וכן טיפול בזיהומים חיידקיים ואפילו אקנה. שימוש מתמיד בשמן תימין מונע ריח רע מהגוף ומהפה ומשמש משחה יעילה לבעיות עור כמו צלוליטיס.

לחיטוי – לשמן התפוז ולשמן הלוונדר מייחסים תכונות אנטי פטרייתיות ולכן מריחה של השמן על איזור פגועים מחטאת אותם באופן טבעי. שמנים אלה גם מרגיעים דלקות אוזניים, אף וגרון ונמצאו יעילים במקרים של כוויות ועקיצות.

לריפוי – שמן אקליפטוס, שמן מנטה ושמן עץ התה התבררו כיעילים ביותר בטיפול במחלות של דרכי הנשימה, התקררות ושפעת. טפטוף של מספר טיפות שמן אתרי על מגבת נייר והרחה ישירה שלו יכולה לעזור. ניתן גם להניח מספר טיפות מדוללות במים במבער. אדי השמן פותחים את דרכי הנשימה ומקלים על תופעות הצטננות. גם היגיינת הפה יכולה להרוויח מהם. קיימות שטיפות פה מתקדמות המכילות תערובת של 4  שמנים אתריים:  מנטול, קווליפטול (שמן אקליפטוס),  תימול (תמצית צמח התימין) ומתיל סליצילאט הידועים כחומרים מחטאים ואנטי דלקתיים.

 aroma_sec1

 צילומים: Shutterstock
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה