כל השיטות לקיצור קיבה

מהי השיטה הנפוצה ביותר לניתוח בריאטרי? ובמה כרוך תהליך ההחלמה? כל מה שצריך לדעת לפני שמקבלים את החלטה

26/11/2014
ד''ר דוד גויטיין קבלו עדכונים מד''ר דוד גויטיין
  • RSS

ניתוחים בריאטריים (ניתוחי הרזיה) מתאימים לאנשים שיש להם מחלה - השמנת יתר חולנית, המוגדרת מדד מסת גוף (BMI) מעל 40 ללא מחלות רקע, או מעל גיל 35 עם מחלות רקע הקשורות להשמנה (סוכרת, יתר לחץ דם, כולסטרול וכדומה).

מהם הניתוחים הקיימים לטיפול בהשמנת יתר חולנית?

1. טבעת מתכווננת: ניתוח בו כורכים טבעת סיליקון סביב צוואר הקיבה, אשר מצמצמת את נפח הקיבה ומגבילה את כמות המזון שניתן לקלוט. כאשר נפח הקיבה מלא, מושגת תחושת שובע. ניתן לשלוט בנפח הקיבה ולהצר או להרחיב אותה בעזרת הטבעת. ניתוח זה יחסית מיושן יותר מהאחרים (הניתוח אינו מתאים לאנשים אשר מרבים באכילת מתוקים ונשנושים).

2. שרוול קיבה: בניתוח זה כורתים כ-85% מהקיבה, וכך כמות המזון שניתן להכיל קטנה משמעותית. הניתוח מתבסס הן על הקטנת גודל הקיבה והן על ירידה בהורמון גרלין אשר נכרת בניתוח ואחראי על תחושת התיאבון. נחשב כניתוח פופולרי ויעיל גם לתחלואה נלווית כסוכרת, לחץ דם גבוה ועוד.

3. מעקף קיבה: ניתוח נפוץ בו מנטרלים את מרבית הקיבה ויוצרים מעין "כיס קטן", בעזרת ניתוח לפרוסקופי. הניתוח גורם לירידה של כ-70% מהמשקל העודף.

4. מעקף תריסריון: הקטנת נפח הקיבה ומעקף של התריסריון ומחצית המעי הדק. הירידה במשקל היא בעיקר על-ידי הפחתת ספיגה של קלוריות במעי הדק (הניתוח אינו מתאים לחולים צמחוניים או טבעוניים).

צריך להתאים את הניתוח למטופל תוך התחשבות בגורמים שונים ובהם: מידת ההשמנה, נטיות אוכל, מחלות נלוות וכדומה. הבחירה מתבצעת תוך שיתוף פעולה בין המטופל ובין המנתח.

ניתוח לקיצור קיבה. צילום: שאטרסטוק

מי לא יוכל לעבור ניתוח לקיצור קיבה?

מספר קבוצות אוכלוסייה לא יוכלו לעבור ניתוח. מי שלא עומד בקריטריונים האמורים, וכן מי שלא כשיר לניתוח מבחינה רפואית (סוכרת או יתר לחץ דם לא מאוזנים לחלוטין, מחלת לב פעילה או כל סיבה רפואית, בעטיה הוא לא כשיר לניתוח כלשהו), לא "בשל" לניתוח מבחינת הרגלי אכילה (הפרעות אכילה פעילות), או מבחינה "רגשית". זאת גם הסיבה להערכה הטרום ניתוחית, שכוללת פגישות ובדיקות של רופא, דיאטן ופסיכולוג.

איזה סיכונים טמונים בניתוח מסוג זה?

בכירורגיה, בכל ניתוח משמעותי קיימים סיכונים וסיבוכים אופיניים. הסיבוכים הקשים יותר כוללים דמם, דליפות ותסחיפים לריאות. נוסף לאלה, ישנם גם סיבוכים הקשורים לחסרים של ויטמינים, חסימות מעי והיצרויות, בקעים בדופן הבטן או בתוכה, נטייה לאבני כיס מרה ובמקרים נדירים ביותר - מוות.

מה בנוגע להליך ההחלמה ולשמירה על התוצאות?

במקרה בו המהלך לאחר הניתוח תקין, האשפוז נמשך כיומיים עד ארבעה, אחרי הניתוח. לאחר מכן, בבית, יש להמשיך לנוח בין שבוע לשבועיים, עם חזרה הדרגתית לשגרה. כדי לשמור על התוצאות, צריך להתייחס לניתוח כאל כלי עזר לשינוי הרגלי חיים. רק מטופלים שישכילו לנצל את התקופה לאחר הניתוח, בה התיאבון ירוד, הכמויות קטנות והמוטיבציה בשיאה, לשינוי הרגלים והטמעתם באורח החיים - יצליחו לשמור על התוצאות, וגם יגיעו לתוצאות מקסימליות. מדובר על שינוי בהרגלי אכילה ופעילות גופנית סדירה.

האם לאחר הניתוח יש מגבלות תזונה שנותרות לכל החיים?

למעט טבעת מתכווננת, שאחריה ישנן הגבלות תזונתיות מסויימות, בשרוול, מעקף קיבה ותריסריון, אין כל הגבלה בסוג האוכל, אלא רק על הכמות והקצב. עם זאת, כל מנותח מחויב במעקב כחלק מהתהליך. בתחילת הדרך, מעקב מסיבי ותכוף, ובהמשך מעקב יותר מרווח. לאחר שנת מעקב ראשונה, הביקורת היא אחת לשנה.

מהם השיקולים והפרטים שכדאי לחשוב עליהם, טרם קבלת ההחלטה באשר לניתוח?

בעת מחלת לב או דלקת ריאות, אין היסוסים או לבטים - והטיפול הוא מידי. כך צריך להיות גם במקרה של מחלת השמנה חמורה. יש לקחת אחריות, לטפל ולהיות מודעים לאופי המיוחד של השינוי הצפוי באורח החיים, ולהתכונן למהפך אמיתי ולשינוי משמעותי.

*****

ד"ר דוד גויטיין הוא מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית, מרכז רפואי תל השומר. מנתח בכיר במרכז לטיפול בהשמנת יתר (מלב"י) מקבוצת אסיא מדיקל.

סייעה בהכנת הכתבה: רון שגב פינקלמן, כתבת zap doctors.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה